عواملی که سبب تحریک معده می شوند را بدانید!


عواملی که سبب تحریک معده می شوند را بدانید!

عواملی که سبب تحریک معده می شوند را بدانید! 

معده چیست؟

معده یا شکم یا دل عضو توخالی، عضلانی و حجیمی از لوله گوارش است که به شکل لوبیا می‌باشد که در مرحله دوم گوارش عمل می‌کند. محفظه معده از بالا به ازوفاگوس و از پایین به اولین بخش دئودنوم مربوط می‌شود.hhh12621

این عضو در ناحیهٔ هایپوکندریاک چپ و اپی گاستریک قرار دارد و در قسمت قدام به وسیله مهره‌های ششم تا نهم سینه‌ای حمایت می‌شود. معده به دلیل ترشح اسید هیدروکلریدریک و فاکتور ضد کم خونی جزء غدد برون ریز ثانویه محسوب می‌شود. همچنین به دلیل ترشح گاسترین، گرلین، نوروپپتیدY، سوماتوستاتین، هیستامین و اندوتلین نیز جزء غدد درون ریز ثانویه محسوب می‌شود.

تحریک معده :

هیجانات، عصبانیت هاو یا ترس ها، مخصوصاً در افرادی که به علت فعالیت زیاد فرصت غذا خوردن به موقع را ندارند، می توانند تاثیر ناخوشایند بر معده بگذارند. در کنار گسترش درد در قسمت بالای شکم در این افراد معمولا آثار و نشانه های دیگری نیز بروز می کند. مانند احساس پری و سیری، سیری زودرس، فشار در معده، نفخ و تهوع و استفراغ، این علائم می تواند هم به صورت تکی و هم به صورت جمعی در طی زمان طولانی نمایان شوند. اغلب در این بیماری معروف به تحریک معده، هیچ گونه تغییرات عضوی با اندامی وجود ندارد. علاوه بر تغذیه  نامناسب و عادتهای غلط در غذا خوردن، داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها. داروی آهن، داروهای ضد درد و روماتیسم میتوانند چنین علائمی را ایجاد کرده و یا این که درد را شدیدتر کنند.

پیشگیری از تحریک معده :

کسی که از تحریکات معده در رنج است، باید عادتها و روش زندگی خود را تغییر دهد. بهترین کار مراجعه به متخصص تغذیه است. سعی کنید به کمک ورزش هایی مانند یوگا،ماهیچه های شما می شود، استرس را از خود دور کنند. از خوردن غذاهای چرب و پر کالری خودداری کنید. بهترین را، خوردن چندین وعده غذای کوچک در طی روز میباشد.

در حد توان از خوردن قهوه، نوشیدنی های الکلی و کشیدن سیگار خودداری کنید؛ زیرا این عوامل چیزی جز سم برای بدن انسان به شمار نمی آیند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد