قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / عوامل اصلی بیماری عفونت کودکان چیست؟
بیماری عفونت کودکان
بیماری عفونت کودکان

عوامل اصلی بیماری عفونت کودکان چیست؟

عوامل اصلی بیماری عفونت کودکان چیست؟

نشانه های بیماری عفونت کودکان چیست؟

یکی از عوامل گمراه کننده این است که امکان دارد کودک به عفونت مجاری ادرار مبتلا باشد اما هیچ نشانه ای در ادرار او مشاهده نشود، بنابراین در مورد نوزادان همیشه باید گوش به زنگ بود. نوزاد بیمار ممکن است گرفتار بیاشتهایی، تب، اسهال و استفراغ باشد یا به طور طولانی گریه کند و یا دچار کولیک و دل پیچه شود. اگر کودک بیش از دو سال داشته باشد، ناراحتی او ممکن است فقط با تب و دل پیچه همراه باشد، اما به طور معمول ادرار پیاپی و درد به هنگام ادرار وجود دارد.

در صورتی که هر یک از نشانه های یاد شده بیش از یک روز به طول انجامید، باید کودک را جهت تشخیصی و درمان نزد پزشک برد. پزشک ممکن است دستور انجام آزمایش شمارش کلی گلبولهای خون را صادر کند زیرا در این بیماری، گویچه های خون افزایش مییابند. آزمایش تجزیهٔ ادرار نیز به منظور تشخیص سلولهای چرکی، سلول های خونی و یا پروتئین توصیه میشود. در صورت مشاهدهٔ عوامل غیرطبیعی یاد شده، کشت ادرار برای تشخیص وجود باکتری ضروری است. برای آزمایش ادرار باید نمونهٔ ادرار تازه باشد. انجام این آزمایش در کودکان بزرگتر، راحتتر است زیرا می توانند با پزشک همکاری کنند ولی ادرار نوزادان غیرارادی است و آنها نمی توانند والدین خود را از زمان ادرارآگاه نمایند.

کیسه های پلاستیکی برای جمع آوری ادرار وجود دارد که می تواند در مورد نوزادان مورد استفاده قرار گیرد. ظرفی که ادرار در آن جمع آوری می شود باید به طور کامل تمیز و ضدعفونی باشد تا وجود آلودگی و مواد دیگر در آن موجب اشتباه در تشخیص نگردد. ناگفته نماند که این ظروف توسط پزشک در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. به یاد دارم یکی از بیماران من، در ظرفی که برای نگهداری ژلاتین استفاده می شد، ادرار کرده بود و ذرات شکر موجود در ژلاتین در نمونهٔ ادرار حل شده بود. اگر مادر او دربارهٔ این ظرف برای من توضیح نمی داد،

نتیجه آزمایشی به طور کامل اشتباه از آب درمیآمد. چنانچه نمونهٔ ادرار را در خانه جمعآوری می کنید، هنگام تحویل دادن آن به پزشک و یا آزمایشگاه در یخچال نگهداری کنید. دو روز طول میکشد تا جواب آزمایش ماآماده شود. در صورتی که پزشک به عفونت مجاری ادرار مشکوک باشد، منتظر نتیجهٔ آزمایش نمیماند و آنتی بیوتیک تجویز می کند. پس از دریافت نتیجهٔ آزمایش، ممکن است نوع آنتی بیوتیک تغییر نماید. تجویز آنتیبیوتیک اغلب برای یک دورهٔ هفت تاچهارده روزه است؛ سعی کنید دورهٔ مصرف آن را رعایت نمایید و حتی اگر نشانه هایبیماری ناپدید شد مصرف آنتیبیوتیک را قطع نکنید، در غیر این صورت امکان دارد عفونت بار دیگر بازگردد.

یک هفته پس از پایان دورهٔ درمان، باید دوباره آزمایش ادرارداد تا نسبت به ناپدید شدن عفونت اطمینان یافت. برخی از عفونتهای مجاری ادرار، یک هفته یا یک ماه پس از درمان دوباره بازمیگردند. این مشکل بیشتر در خانمها دیده می شود. ممکن است پزشک با بهرهمندی از امکانات ویژهای مانند عکس رنگی، سونوگرام یا آزمایش خون، در چنین مواردی نقایصی موجود در مثانه و یا کلیه ها راتشخیص دهد.

انجام آزمایش های ویژه در مورد مردان، پس از یک بار عفونت مجاری ادرار به طور یقین توصیه می شود. اگر کودک یک بار دچار عفونت مجاری ادرار شد، باید تا چند سال به طور مرتب ادرار او را مورد آزمایش قرار دهید زیرا بازگشت بیماری نشانهٔ خاصی نخواهد داشت. چنانچه بیماری به درستی مداوا نگردد و یا بازگشت بیماری به طور پیاپی صورت گیرد، ممکن است به نابودی مثانه یا کلیه ها منجر شود.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *