عوامل ایجاد پوکی استخوان چیست؟؟ قسمت اول


عوامل ایجاد پوکی استخوان چیست؟؟ قسمت اول

عوامل ایجاد پوکی استخوان چیست؟؟

کمبود استروژن در دوران یائسگی با کاهش سریع تراکم استخوان زنان ارتباط دارد ولی تأثیر کاهش تستوسترون در مردان مسن بر تراکم استخوان کمتر است. خطر پوکی استخوان در مردها از ۷۵ سالگی به حداکثر میرسد.

سن

با افزایش سن احتمال پوکی استخوان بیشتر و استخوان ها نازک تر و ضعیف تر می شوند.در زنان دارای جثه کوچک و لاغر احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر است.

تماس با استروژن

هر چه میزان تماس جنس مؤنث با استروژن، در طول زندگی بیشتر باشد احتمال بروز پوکی استخوان کمتر است. مثلاً چنانچه یائسگی به طور دیررس روی دهد یا قاعدگی زودتر از معمول آغاز شود خطر ایجاد پوکی استخوان کمتر خواهد بود.

نژاد

در زنان سفیدپوست نژاد قفقازی و آسیایی (به ویژه جنوب شرقی آسیا) بیشترین احتمال بروز پوکی استخوان وجود دارد. در زنان آمریکایی آفریقایی تبار و مردان و زنان سیاه پوست و اسپانیایی این احتمال پایین تر ولی قابل توجه است.

سابقه فامیلی

احتمال شکستگی استخوان تا حدودی با ارث بستگی دارد.عوامل خطر قابل تغییر پوکی استخوان عبارتند از: هورمون های جنسی فقدان غیرطبیعی دوره های قاعدگی (آمنوره، almenorrhea)، پایین بودن مقدار استروژن (یائسگی) و پایین بودن تستوسترون در مردان می توانند منجر به پوکی استخوان شوند. بی اشتهایی عصبی :anorexia nervosa: این اختلال با ترس غیرمنطقی از اضافه شدن وزن مشخص می شود و غذا نخوردن، خطر بروز پوکی استخوان را افزایش میدهد.کمبود میزان کلسیم و ویتامین D مصرفی در طول عمر، فرد را مستعد از دست دادن بافت استخوانی می کند.

سرطان پستان

خطر بروز پوکی استخوان در زنان یائسه مبتلا به سرطان به ویژه در صورت انجام شیمی درمانی یا درمان با الاستروزول ایالتروزول (که استروژن را مهار می کنند) افزایش مییابد.

مصرف داروها

مصرف دراز مدت گلوکوکورتیکوییدها (کورتون ها) و بعضی داروهای ضدتشنج مانند باربیتورات و فنی تویین که متابولیسم ویتامین D را تسریع می کنند با افزایش خطر بروز پوکی استخوان همراه است. مصرف زیاد هورمون تیرویید یا بیماری پر کاری تیرویید، هر دو میتوانند موجب کاهش بافت استخوانی شوند. مصرف داروهای مهار کننده بازجذب سروتونین (SSRIها) برای درمان افسردگی، تراکم استخوان را در مرد و زن کاهش میدهد. به نظر میرسد داروهای بازدارنده پمپ پروتون که تولید اسید معده را مهار می کنند (مانند اومپرازول) با جذب کلسیم تداخل می نمایند. همچنین مصرف آنتی اسیدهای حاوی آلومینیم منجر به اتصال مزمن آلومینیم به فسفات میشود. مصرف تیازولیدیندیونها که برای کنترل دیابت به کار می روند(مانند روزیگلیتازون و احتمالاً پیوگلیتازون) با افزایش احتمال پوکی و شکستگی استخوان همراه است. درمان دراز مدت بالیتیوم می تواند منجر به پوکی استخوان شود. مصرف بعضی از داروهای مدر می تواند موجب پوکی استخوان شود.

بیماری ها

بسیاری از بیماری ها و اختلالات، با ایجاد پوکی استخوان در ارتباط هستند. در بعضی از بیماری ها، مکانیسم زمینه ایمؤثر بر متابولیسم، مستقیم و در برخی دیگر، متعدد و ناشناخته است. به طور معمول، عدم تحرک موجب کاهش بافت استخوانی میشود. مثلاً پوکی استخوان موضعی ممکن است پس از بی حرکتی طولانی ناشی از قرار گرفتن اندام شکسته در قالب گچی روی دهد. این وضعیت در بیماران فعال دارای سوخت و ساز استخوانی زیاد (مانند ورزشکاران) شایعتر است. سایر نمونه ها عبارتند از کاهش بافت استخوانی در طول پرواز به فضا و یا در افرادی که بنا به علل مختلفبه مدت طولانی بستری هستند یا از ویلچر استفاده می کنند.وضعیت های همراه با کاهش فعالیت گنادی (غدد جنسی)، خارج کردن هر دو تخمدان به وسیله عمل جراحی یا نارسایی زودرس تخمدان که موجب کاهش تولید می شوند با پوکی استخوان همراهند.ادامه عوامل ایجاد پوکی استخوان قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد