قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / عوامل ریزش مو را بدانید؟
دستور گیاه دارویی برای مو
دستور گیاه دارویی برای مو

عوامل ریزش مو را بدانید؟

عوامل ریزش مو را بدانید؟  

حفظ سلامت مو:

اگر طالب بودید که همیشه سلامت مو خود را حفظ کنید در پاکیزگی آن بکوشید. از ماست شیرین و تازه، کلم، هویج، زرده تخم مرغ، لوبیا ژاپنی و انواع ویتامین با استفاده کنید.

درمان طب سنتی برای مو:

• هر ۲ تا سه ماه، یک شب ۲۰ گرم مورد نرم و ۲۰ گرم آرد نخود خام و ۲۰ گرم وسمه نرم و ۵ گرم قهوها نرم را مخلوط کرده و به آن سه یا چهار عدد زرده  تخم مرغ و کمی آب اضافه کنید تا به صورت خمیریمانند ماست درآید و شب، هنگام خوابیدن آنها را بر پوست سر بمالید و آن را بپیچید و صبح در حمام سر را بشویید.

• دویست گرم نخود خام و ۱۰۰ گرم مورد و ۱۰۰ گرم گل ریواس و ۵۰ گرم گلی بنفشه و ۵۰ گرم پر سیاوشان و ۵۰ گرم قهوه و ۵۰ گرم حنا و ۵۰ گرم شنبلیله خشک همه را مخلوط کرده، نرم بسایید و جداگانه مغز بادام خام و مغز پسته خام و مغز فندق خام و مغز گردو از هر کدام ۵۰ گرم، با هم مخلوط کرده و نرم بسایید، سپس همه مواد را با ۵۰۰ گرم سدر مخلوط کنید و هر سه شب در میان یعنی در هر هفته ۲ شب مقدار مورد نیاز از آن مخلوط را با تخم مرغ (شامل زرده و سفیده) مخلوط کنید تا به صورت خمیری درآید. این مخلوط را شب هنگام خواب بر پوست سر ضماد کرده و سر را بپیچید و بخوابید و صبح در حمام بشویید. هگل ریواس و مغز حب المحلب و مورد و سیاهدانه و قهوه و نخود خام و مغز گردو از هر کدام ۵۰ گرم مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. سپس مغزپستها خام، مغز فندق خام و مغز بادام خام و مغز گردو از هر کدام ۵۰ گرم مخلوط کرده و نرم بسایید. همه مواد ساییده شده را مخلوط کرده و به دوازده قسمت مساوی تقسیم کنید و در هفته یک شب یک قسمت از آن را با تخم مرغ (شامل زرده و سفیده) مخلوط و بر پوست سر بمالید و سر را بپیچید و بخوابیدو صبح در حمام با آب گرم بشویید. در صورتی که پوست سر چرب نباشد می توانید شبهاروغن محافظ مو یا روغن آمله یا روغن مورد یا آب شاهی تازه یا آب جوشاندهی پر سیاوشان را بر سر بمالید و صبح حمام کنید.

برای تقویت و رشد مو: کلم، ترب سیاه، تربچه قرمز، نعنا، شاهی، شنبلیلهای پخته، پیاز، انجیر، هویج، بولاغ اوتی، چلتوک برنج، سبوس برنج، سبوس گندم، سبوس جو، سوپ سبوس برنج با ماست شیرین و تازه، سوپر با سبوس گندم، سوپ با سبوس جو، آب دمکرده چلتوک برنج، آب دمکرده آویشن شیرازی، همچنین ویتامین آو ویتامین گروه با نیز مفید می باشند.

علل غیرطبیعی ریزش مو عبارتند از

  • غم و اندوه
  • شوک ها ناگهانی
  • مطالعه و تفکر زیاد بدون تغذیه خوب و مناسب
  • بروزاختلال در ترمیم ها سلولی،

 

علل دیگر که باعث ریزش مو می شوند، عبارتند از:

 غم و اندوه: غم و غصه  زیاد و فشارها شدید روحی آنقدر در وضع مو مؤثرند که می توانند در مدت زمان کوتاهی منجر به ریزشی شدید و یا سفید شدن آنها گردند.

شوکها ناگهانی : رشته ها عصبی تحت تأثیر شوک هاناگهانی چنان ضربه ها چکش مانند را به ریشه  مو وارد میآورند که ریشه مو توان نگهداری مو را از دست داده و در نتیجه موها شروع به ریزش میکنند.

 مطالعه و تفکر زیاد بدون تغذیه خوب و مناسب: مطالعه و تفکر زیاد از حد سبب می شود که خون مرتباً متوجه  سلول ها مغزی باشد. در این حالت چون خون کافی به ریشه  مو نمی رسد لذا در اثر کمبود تغذیه موها کم کم شروع به ریزش مینمایند. بنابراین کسانی که مطالعه و یا کارها فکر زیادی دارند بهتر است برای حفظ موها خود به امر تغذیه  مناسب بسیار توجه داشته باشند. یکی از عوامل مهم ریزش مو کمبود آهن شناخته شده است. لذا مصرف غذاهایی که حاوی آهن باشند در درازمدت می توانند ریزش مو را متوقف نمایند.

بروز اختلال در ترمیم ها سلولی: در ترمیم ها سلولی غده  هیپوفیز (غده ای کوچک است واقع در قاعده ی جمجمه) نقش مهمی را به عهده دارد و کیفیت مو را می تواند. تغییر دهد، آن را زبر و خشنو یا خشک و شکننده نماید. هر فعالیت اضافی غدها هیپوفیز ممکن است باعث ریزش مو گردد.

 امراض مو

چربی بیش از حد: چربی بیش از حد پوست باعث ریزش مو میگردد. این چربی دو علت می تواند داشته باشد: اول تحریک زیاد غدد چربی در اثر شست وشو روزانه مو با شامپو یا صابون (هر نوع شامپو یا صابون) دوم ناراحتیها اعصاب.

خشکی بیش از حد: خشکی بیش از حد به دو علت به وجود می آید. اول کمبود ویتامین ها مختلف یا به طور کلی ضعف عمومی بدن، دوم استفاده زیاد از مواد شیمیایی مانند رنگ، دکلره، پرمنانت و غیرہ که موها را خشک و شکننده میکنند.

شورها سر: شوره سر عبارت است از سلولی ها مرده  پوست که در روی پوست سر و موها دیده می شود و بر دو نوع است: اول شوره خشک – به صورت گرده ها ریزی روی موها پراکنده می باشد. برای معالجه  آن باید شامپوها طبی مخصوص موها خشک به کار برده و پس از شامپو کردن از کرمهاتقویتی یا کاندیشنر یا روغن ها گیاهی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام و غیره استفاده کرد.

دوم شوره  چرب – در انتها موها روی پوست سر پوسته هایی دیده میشود که اگر آنها را بین دو انگشت فشار دهیم شوره به صورت چربی روی انگشت باقی می ماند. برای معالجه  آن باید از شامپوها اسیدی یا  طبی مخصوص موها چرب با استفاده نمود.

موخوره: مو خوره عبارت است از دو یا چند شاخه موخوره در اثر کم شدن و یا خشک شدن مایه کورتکس (آب داخل مو) به وجود می آید. لازم به  یاد اوری  است که موخوره موقعی در مو ظاهر می شود که تمام چرب یروی مواز بین رفته باشد.

 

شکستگی مو: شکستگی مو عبارت است از اینکه موها از وسط شکسته شده و میریزند. علت اصلی شکستگی مو، خشکی بیش از حد میباشد.

 

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *