قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی فرزندان شما …
پیشرفت تحصیلی
پیشرفت تحصیلی

عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی فرزندان شما …

عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی فرزندان شما …

 

عادت دادن کودک به نظم و ترتیب در کار روزانه

مسئله ای که والدین و کودکان آنها با شروع دوران تحصیل با آن مواجه هستند زمان انجام تکالیف درسی میباشد. معمولا کودکان، از زمان برداشت سطحی و تئوریک دارند، کودک موقعی به یاد انجام تکالیف مدرسه اش میافتد که خستگی ناشی از بازی و شیطنت او را از پا انداخته است و کودک زمانی که خسته و خواب الود مشغول سر هم کردن تکالیفش است با غر زدن های والدین روبرو میشود.

پس وظیفه والدین است که از همان روز اول تحصیل و حتی قبل از ان کودک خود را به نظم و انضباطی آگاهانه عادت دهند، مشروط به اینکه چنین نظمی توأم با تنوع و خلاقیت باشد، انضباط خشک و خشن کودک را خشک و بی عاطفه بار می آورد.

 

 طرز برخورد منطقی و مستدل با کودک

با اینکه کودک شما از نظر سنی یک کودک است ولی در اصل یک انسان است که هر چیزی را درک می کند  درک این نکته ظریف لزوم بر خوردمنطقی و مستدل با کودک را به خوبی توجیه می کند. کودکان معمولا به چیزهایی توجه دارند که در نظر بزرگترها کم اهمیت و بی مورد جلوه می کند.

الزاما چنین توجیهی سئوالات متعددی را در ذهن کودکان موجب می شود که گاه برای بزرگترها خنده آور و بی مفهوم می باشد. والدین باید در جواب دادن به سئوالات کودکان و در برخورد با آنها توجه داشته باشند که ممکن است برخورد غیر منطقی و یک حرف ناسنجیده اثر سوء و پایداری در روحیه کودکاشان داشته باشد، بخصوص در تشویق و تنبیه (منظور تنبیه بدنی نیست) کودکان باید وسواس بیشتری نشان داد.

کودک باید بداند که چرا تشویق و یا تنبیه می شود، نتایجی که از تشویق و یا تنبیه های بی جا حاصل می شود در تربیت کودک اثری بسیار منفی خواهد گذاشت.

 

 اولیاء نباید نقطه مقابل مربیان قرار گیرند

در کمک به تکالیف درسی، اولیاء نباید نقطه مقابل معلمان قرار گیرند. کوچک شمردن معلم و نادان جلوه دادن او باعث تردید نسبت به مربی و کتاب می شود. کودک مطالب درسی را فقط به این خاطر قبول دارد که از زبان شیرین و ساده معلمش میشنود و نه به خاطر این که در کتاب درسی اش نوشته شده است.

 

 مراجعه به مدرسه و آگاهی از وضعیت تحصیلی کودک

همیشه باید به خاطر داشت که معلم کودک ما برای پیشرفت در کار خود که الزاماً به نفع فرزند ماست همواره به هم فکری و همیاری ما نیازمند است.

لذا باید مرتب از وضعیت فرزندش در مدرسه مطلع شود. مراجعه مداوم اولیاء به مدرسه و مشورت با معلمان و مربیان میتواند مشکل گشای بسیاری از مسایل باشد.

 

فراهم کردن شرایط و محیط مناسب

والدین باید بدانند که محیط غم آلود، اختلافات،بگومگو و حتی سکوت ناشی از قهر برای کودکان مخصوصاً نوجوانان دردآور و خرد کننده است و نتایج اسفباری به دنبال دارد و در وضع تحصیلی آنان نیز به صورت نامطلوبی مؤثر واقع میشود.

محبت و صمیمیت در خانوده بی تردید یکی از عوامل مؤثر شکوفایی استعداد فرزندان به شمار میرود. ترتیب دادن بازیها و تفریحات مناسب و گردش  به موقع راه گشای فعالیت ثمربخش است.

آماده کردن محیط درس، برنامه ریزی وخواب، تغذیه، مطالعات مفید غیردرسی و استفاده از برنامه رادیویی و تلویزیونی از طریق تربیت صحیح و پیشرفت درسی فرزندان ماست.

 

 آزادی برای انتخاب رشته تحصیلی فرزندان

والدین می توانند و موظفند راهنمایی و نقش مؤثری در شیوه تحصیلی و انتخاب رشته تحصیلی داشته باشند، البته نباید فراموش کنند اظهار عقیده و آرزوها و گاه تصمیمات ما درباره شخصی غیر از خود ماست، استعداد او، تمایلات، ذوق  او، آینده و زندگی او (که چه بسان ما دیگر در کنار او نخواهیم بود) را نباید از نظر دور بداریم که گاه در این زمینه فرزند خود را با افراد هم سن و سال خود در میان آشنایان و فامیل مقایسه کنیم و پیشرفت آنها را با آب و تاب بازگو می کنیم.

این کار نتایج دردناک و اسف باری را نصیب ما و او می کند.

 

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *