عودهای قابل درمان در بیماران مبتلا به ام اس


عودهای قابل درمان در بیماران مبتلا به ام اس

عودهای قابل درمان در بیماران مبتلا به ام اس

 

درمان یک حمله حاد

واقعیت امر این است که اغلب عودهای ام اس به تدریج در عرض چندین روز، هفته، یا ماه، خود به خود رفع میگردد. به عبارت دیگر، سرانجام التهاب زمینه ساز عود به پایان میرسد و تمام یا بعضی از علایم بیماری نیز همراه ان فروکش میکند. دوباره به دست بیاورید و ممکن است بعضی از علایم برای مدتی طولانی یا حتی برای همیشه باقی بماند.

باتوجه به اینکه بیشتر عودها به تدریج خودبه خود بهتر می شود، احتمالاً تعجب می کنید که چگونه پزشک تصمیم میگیرد، عودی را درمان کند یا نکند. در زیر به جواب این سؤال می پردازیم: عمومأ نورولوژیستها عودهایی را با کورتیکواستروئیدها درمان می کنند که به نحو چشمگیری با زندگی روزمره تان در تعارضی باشد.

به عنوان مثال، اگر قدرت بینایی یا توانایی راه رفتن شما مختل شود - و نتوانید رانندگی کنید، به کار بپردازید یا از فرزندان خود مراقبت کنید -- احتمالا پزشک درمان را پیشنهاد می کند. اما اگر علایمتان کمتر تهاجمی باشد - مثلاً افزایش خستگی، کمی بی حسی یا گزگز در طرف چپ بدن، افزایش سفتی بدن یا اسپاستیسیته (Spasticity)- توصیه ی پزشک می تواند در حد درمان علامتی باشد و بگذارد عود به خودی خود رفع شود. دلیل عمده ی اینکه پزشکان هر حمله ای را درمان نمی کنند این است که استفاده از کورتیکواستروئیدها، یک مسکن است و راه حل نهایی محسوب نمی شود و خود این داروها می تواند بالقوه موجب بروز مشکلاتی شود (برای بررسی دقیق تر به مبحث «درمان عوارض جانبی کورتیکواستروئیدها» .)که در ادامه می آید، مراجعه کنید.

توضیحی درمورد درمان  کورتیکواستروئید

کورتیکواستروئیدها هورمون هایی هستند که توسط غدد فوق کلیوی انسان تولید می شود (البته با آن هورمون های استروئیدی آنابولیک - anabolic؛ مربوط به متابولیسم سازنده - که قهرمانها مصرف میکنند، خیلی فرق می کند؛ پس زیاد روی جام جهانی سال آینده، حساب باز نکنید).

این هورمونها به عنوان دارو، تأثیرات متعدد فیزیولوژیک بر ارگان های مختلف می گذارد، اما به خاطر اثر ضد التهابی شان به صورت گستردهای مصرف می شود. مثلا در ام اس ، داروهای کورتیکواستروئیدی کمک میکند تا التهابی که طی یک عود به وجود میآید، کاهش یابد؛ بنابراین، عود سریع تر پایان مییابد. هم اکنون تحقیقی در جریان است مبنی بر اینکه آیا این داروها، تأثیرات درازمدتی بر پیشرفت بیماری دارد یا خیر.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد