قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / غاریقون,سنگ مثانه را دفع میکند
غاریقون
غاریقون

غاریقون,سنگ مثانه را دفع میکند

غاریقون,سنگ مثانه را دفع میکند

غاریقون

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی غاریقون است . غاریقون قارچی خوراکی است از تیر Polyporaceae، که روی درختان خانواده  سوزنی برگ به خصوص انواع Méléze که در کتب قدیم با نام شربین نامیده می شود می روید. این درختان در مناطق کوهستانی آلپا، شمال ایتالیا، جنگل های سیبری و سایر جنگل های سوزنی برگ کوهستانی نیمکره  شمالی میرویند؛ به همین دلیل این قارچ نیز در آن مناطق فراوان یافت می شود. این قارچ به شکل توده  سفید مخروطی شکل مدور روی تنه  درختان و بیشتر روی درختان کهن ظاهر می شود و وزن آن تا یک کیلوگرم نیز میرسد، سطح خارجی آن از پوست سخت و ضخیمی پوشیده شده و روی آن شیارهای قوسی شکل به رنگ زرد یا قهوه ای دیده می شود، در سطح زیرین توده ی قارچ لوله های کوتاه کوچک با منافذی زرد رنگ وجود دارد. پس از کندن قارچ مواد خارجی آن را جدا و تمیز می کنند و قطعه قطعه می نمایند که به شکل قطعات نامنظم سفید رنگ اسفنج مانند غبارآلود درمی آید و طعم آن تلخ است.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:غاریقون ابیض – غاریکوم.

 

طبیعت آن: کمی گرم و بیشتر خشک می باشد.

ترکیب شیمیایی: دو نوع تریترپنوئید اسید – اسید آگاریسیک – آلکالوئید آگاریسین – ارگوسترول.

خواص درمانی غاریقون:

۱- دوگرم از آن را بکوبید و با آب بخورید. برای بند آوردن خون و اخلاط از سینه مفید است، از مسهل های قوی است، مسهل بلغم و سودا می باشد، برای باز کردن گرفتگی های کبد و کلیه مفید است.

۲- اگر ۰/۲ تا ۰/۳ گرم از گرد آن را شب موقع خواب بخورید، مانع ترشح شیر و عرق می شود و برای قطع عرقهای شبانه ای بیماران مسلول مؤثر است. ۳- چهار گرم از آن را با مقداری انیسون بکوبیدو بخورید. برای رفع تنگی نفس نافع است.

درمان گیاهی تنگی نفس

۴- چهار گرم از آن را با ۴ گرم رب شیرین بیان مخلوط کرده بخورید. برای تسکین سرفه  مزمن سردبلغمی، درد سینه، تنگی نفس و سختی تنفس مفید می باشد.

درمان گیاهی  دفع سنگ مثانه

۵- چهار گرم از آن را با اسارون بکوبید و با عسل سرشته و بخورید. برای دفع سنگ مثانه و کلیه مفید است.

درمان گیاهی درد معده

۶- نیم مثقال از آن را بسایید و با یک استکان آب چغندر مخلوط کنید و بخورید. درد معده، درد گلو، درد پاو درد ران را تسکین می دهد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *