قالب وردپرس درنا توس
غدد
غدد

غدد بدن را بهتر بشناسیم ….

غدد بدن را بهتر بشناسیم ….

 غده طبیعی بدن چیست ؟

در اصطلاح تخصصی، یک غده، سلول یا اندامی در بدن است که ماده  را ترشح می کند. براساس این مفهوم گسترده، کبد یک غده است؛ زیرا یکی از اعمال اصلی و مهم آن ترشح صفرا می باشد. همچنین جفت نیز در این تعریف غده محسوب می شود؛ زیرا مواد غذایی مورد نیاز جنین را ترشح می کند. حتی در تحقیقات جدید نشان داده شده است که مغز هم ماده خاص از خود ترشح می کند. اما غدد لنفاوی در واقع شامل تعریف غده نمی شوند؛ زیرا هنوز هیچ ماده  ترشح شده  از این غدد شناسایی نشده است. پس درست تر آن است که آنها را گره  لنفاوی بنامیم.

 انواع غدد

غدد برون ریز

این غده ها معمولاً مواد ترشحی خود را از طریق یک مجرا یا لوله، آزاد می کنند.

غدد برونریز بدن عبارتند از:

  • غدد چربی
  •  غدد عر ق در پوست
  •  غدد پستانی یا شیری
  •  غدد مخاطی
  •  غدد بزاقی
  •  غده ی لوزالمعده

غدد درون ریز 

غدد درون نیز نقش بسیار مهم در تنظیم مواد شیمیایی درون بدن دارند. موادی که توسط این غدد ترشح می شوند ترکیبات پیچیده  به نام هورمون یا پیام بر شیمیایی هستند.

مجموعه  غدد درونریز با همکاری مغز و سیستم عصبی کلیه  فعالیت  بدن را کنترل می کند.دستگاه عصبی وظیفه  کنترل پاسخ  و واکنش سریع را بر عهده دارد و قادر به تطبیق سریع بدن با تغییرات محیط درونی و بیرونی بدن می باشد.

غدد درونریز – به جز چند غده مثل غدد فوق کلیوی – بیشتر در تنظیم و کنترل واکنش درازمدت تر (مثلاً فصلی) دخالت دارند. این غدد فرایند مثل رشد، سوخت و ساز، باروری و بارداری را کنترل و اداره می کنند. غدد درونریز بدن نسبت به سایر بافت و اندام حیاتی، بسیار کوچک و کم حجم هستند تا جایی که وزن همه  آنها روی هم کمتر از ۲۵۰ گرم می باشد. قدرت و اهمیت این اعضا کوچک بدن در هورمون  است که در خون می ریزند.

دانشمندان علم پزشکی تا کنون ترکیبات شیمیایی دقیق برخی از این هورمون  را کشف کرده اند و در ساختن نوع مصنوعی بعضی از آنها در آزمایشگاه موفق بوده اند. به این نوع از کار تحقیقاتی و آزمایشگاهی، درون ریزشناسی گفته می شود. این شاخه از علم پزشکی، پزشکان را قادر به درمان بیماران مبتلا به اختلالات مربوط به غدد درونریز بدن می کند. اسم هورمون از کلمه یونانی به معنی تحریک فعالیت گرفته شده است. هورمونها حقیقتاً پیام بر شیمیایی بدن هستند که عملکردی شبیه کاتالیزور را در روند تغییرات شیمیایی ایفا می کنند. در واقع هورمون، یک پیشرانه است، چه از نوع مثبت یا نوع منفی یعنی فرایندی را غدد درونریز بدن درواقع اعضا یک خانواده متحد را تشکیل می دهند. حسن عمل یا سوء عمل هر یک از آنها بر عملکرد سایرین نیز تأثیر قابل توجهی می گذارد.

 

 

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *