قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / غدد فوق کلیوی را با برگ انگور فرنگی سیاه درمان کنید!!
غدد فوق کلیوی
غدد فوق کلیوی

غدد فوق کلیوی را با برگ انگور فرنگی سیاه درمان کنید!!

 غدد فوق کلیوی را با برگ انگور فرنگی سیاه درمان کنید!!

غدد فوق کلیوی چیست ؟

غدد فوق کلیوی مانند دو کلاهک متمایل به رنگ زرد بر روی کلیه ها قرار گرفته اند وزن هر کدام از این کلاهک ها در حدود 6گرم می باشد.

عملکرد غددفوق کلیوی

هر یک از غدد فوق کلیوی بوسیله  پرده پیوندی نازکی از خارج پوشانده می شود

هرکدام از این دو غده از دو بخش کاملاً مجزا باعملکرد متفاوت تشکیل شده است.

این بخش عبارتند از:  بخش قشری ، بخش مرکزی

  • بخش مرکزی (مغز غده ی فوق کلیوی): این قسمت از غده  فوق کلیه، مسئولیتتولید و ترشح هورمون آدرنالین یاا پی  نفرین را بر عهده دارد. این هورمون درست هنگامی که انسان نیاز به نشان دادن یک واکنش جسمانی غیرعادی و فوق العاده دارد در خون ریخته میشود و این به معنای برگرداندن انسان به حد طبیعی تحمل می باشد.

ترشح هورمون آدرنالین به جریان خون باعث بسیج شدن همه  اندام مؤثر در واکنش یا علام خطر می شود یعنی:

  •  تبدیل مواد غذایی به انرژی مورد نیاز تسریع می شود.
  •  اندازه فشار خون افزایش می یابد.
  • تنفس تند و سریع می شود.
  • مردمک چشم ها برای دستیابی به دید دقیق تر گشاد می شوند.
  •  کلیه  عروق خونی به منظور کاهش احتمال خونریزی تنگ تر می شوند.

یکی دیگر از اعمال هورمون آدرنالین تحریک غده  هیپوفیز برای ترشح هورمون ACTH می باشد. همانطور که گفته شد وظیفه  هورمون ACTH نیز تحریک بخش قشری غدد فوق کلیوی برای تولید هورمون است بنابراین درمی یابیم که غدد فوق کلیوی و هیپوفیز نمونه بسیار خوبی از روابط متقابل غدد دستگاه درونریز می باشند.

• بخش قشری: حدود ۳۰ هورمون مختلف که با عنوان کورتیکوئید یا کورتین خوانده می شوند در بخش قشری غدد فوق کلیوی تولید و ترشح میگردند. به طور کلی مکانیسم عمل و مسئولیت کورتیکوئیدها به شرح زیر میباشد:

  •  تأثیرگذاری بر ویژگیها و صفات جنسی زنانه و مردانه
  •  تأثیرگذاری بر سوخت و ساز بدن (کنترل میزان مصرف انرژی)
  •  تنظیم ترکیبات خون و مایعات درون بدن
  •  تأثیرگذاری بر تشکیل پادتن برای مقابله با کلیه  عوامل بیماری زا

فرآورده آزمایشگاهی (مصنوعی) کورتیکوئیدی نظیر ترکیب مشهور کورتیزون در دهه  ۱۹۵۰ میلادی برای نخستین بار تولید شدند که خیلی زود لقب دارو معجزه گر را به خود اختصاص دادند. این گروه از دارو کورتیکوئیدی به طرز عجیب در کاهش درد (مخصوصاً در مفاصل) و تسریع التیام التهابات پوستی دخالت دارند اما متأسفانه مصرف مداوم و طولانی مدت آنهاعوارض جانبی خطرناکی را در پی دارد.

اختلال غدد فوق کلیوی 

 بیمارى آدیسون (Addison)
در بیمارى آدیسون شرایط متضاد با سندروم کوشینگ وجود دارد، یعنى ترشح هورمون‌ بخش قشرى غدد فوق‌کلیوى ناکافى است. شایع‌ترین علت این بیماری، تحلیل رفتن غده به دلایل نامعلوم است. در برخى موارد ممکن است عفونت غده را نابود کند.
شایع‌ترین علائم عبارتند از: ضعف، خستگى و کاهش وزن. پوست ممکن است شدیدا تیره شود. در برخى موارد استفراغ و اسهال بروز مى‌کند.
بیمارى از طریق یافتن سطح پایین هورمون‌ استروئیدى در جریان خون، تشخیص داده مى‌شود.
درمان شامل جایگزینى هورمون‌ استروئیدى خوراکى براى تمام عمر است. معمولا درمان به‌صورت هیدروکورتیزون خوراکى دو بار در روز مى‌باشد.
در صورت بروز عفونت یا سایر شرایطى که باعث تحمیل فشار روحى بیشتر به بیمار مى‌شود، پزشک به احتمال زیاد میزان تجویز دارو را بیشتر خواهد کرد.
تومور غده فوق‌کلیوى و بزرگ شدن آن معمولا باعث افزایش هورمون خاصى مى‌شود. در اکثر موارد درمان توسط برداشتن تومور از طریق جراحى انجام مى‌شود
نشانگان کوشینگ (Cushing syndrome)
نشانگان یا سندرم کوشینگ باعث افزایش هورمون‌ فوق‌کلیوى در جریان خون مى‌شود.
شایع‌ترین علت این عارضه تجویز عمد دارو استروئیدى توسط پزشک براى درمان برخى بیمارى‌ دیگر مثل التهاب مفصلی، آسم، و بسیارى از حالات التهابى مزمن است.
در موارد نادر افزایش تولید این هورمون ممکن است در اثر تومور یا بزرگ شدن غده فوق کلیوى یا غده هیپوفیز که فعالیت غده فوق‌کلیوى را تنظیم مى‌کند، ایجاد شود.
علائم نشانگان کوشینگ تنها بعد از چند هفته یا چند ماه پس از بالا رفتن استروئیدهاى خون بروز مى‌کند. صورت چاق، مدور و قرمز مى‌شود که گاهى به آن ”‌ماه شکل“ گویند.
یک قطعه چربى معمولاً در نزدیکى شانه‌ ایجاد مى‌شود که باعث ایجاد حالت گوژپشتى مى‌گردد.
توده عضلانى بازوها و پاها کاهش مى‌یابد. بیمار ضعیف و به‌زودى خسته مى‌شود. در پوست ممکن است لکه‌ ایجاد و به آسانى کبود شود. در درازمدت پوکى استخوان نیز بروز مى‌کند.
اگر علت نشانگان کوشینگ مصرف دارو استروئیدى اضافى باشد، پزشک به احتمال زیاد به تناسب ماهیت و شدت بیمارى تحت درمان، میزان داروها را کاهش خواهد داد.
هرگز بدون نظر پزشک مصرف این داروها را قطع نکنید، زیرا قطع ناگهانى مى‌تواند نتایج فاجعه‌آمیز به بار آورد.
در موارد که تومور هیپوفیز مسئول ایجاد این سندرم است، برداشتن آن از طریق جراحى یا اشعه درمانى اغلب باعث بهبودى مى‌شود.
در موارد نادر خود غدد فوق‌کلیوى باید توسط جراحی برداشته شوند.

تومورهاى غدد فوق‌کلیوى
تومور غدد فوق‌کلیوى و بزرگ شدن (هیپرتروفی) آن معمولا باعث افزایش هورمون خاصى مى‌شود. در اکثر موارد درمان توسط برداشتن تومور از طریق جراحى انجام مى‌شود

درمان ضعف غدد فوق کلیوی

غدد فوق کلیوی یکی از اعضا مهم تنظیم بدن است و یکی از مهم ترین مشکلات که میتواند برای آن ایجاد شود ، ضعف این غدد است. ضعف غدد فوق کلیوی یکی از مهمترین عوامل خستگی  مفرط هست. مخصوصا خستگی زودرس که هنگام مطالعه به سراغ ما می آید  نشانه ضعف غدد فوق کلیوی می باشد.
برای درمان این مسئله بهترین راه استفاده از برگ انگور فرنگی سیاه است. دم کرده  این گیاه بسیار مفید است. برای تهیه دم کرده  برگ انگور باید سی گرم از آن را در صد سی سی آب جوش به مدت 20 دقیقه بجوشانیم. پس از تهیه دم کرده آن را به سه قسمت تقسیم میکنیم و در سه وعده آن را میخوریم.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *