قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / غده تیموس و پیشگیری از آن در نوزادان …
غده تیموس
غده تیموس

غده تیموس و پیشگیری از آن در نوزادان …

غده تیموس و پیشگیری از آن در نوزادان …

تیموس (به انگلیسی: Thymus)، یا آویشنگ یا خوش‌گوشت،یک اندام تخصص یافته در دستگاه ایمنی بدن است. تنها فعالیت شناخته آن بالغ کردن لنفوسیت تی (T-Lymphocyte)است که سلول‌ حیاتی برای دستگاه ایمنی بدن هستند (یعنی لنفوسیت‌ نابالغ از طریق خون به غده‌ای در پشت جناغ سینه به نام تیموس منتقل شده و در آنجا بالغ می‌شوند).

آویشنگ یا خوش‌گوشت نامی است که در آشپزی به غده‌های تیموس و لوزالمعده حیوانات معمولاً گوساله یا گوسفند کمتر از یک سال می‌دهند.

تیموس از دو لوب تشکیل شده که در جلو بالای میان‌پرده mediastinum و در مقابل پریکارد وعروق بزرگ و پشت جناغ قرار گرفته است. تیموس متشکل از دو لوب هرمی نابرابر متصل به هم توسط بافت سلولی، یک بافت لنفاوی، مترشحه هورمونی برای کنترل لنفوسیت سازی است.

از لحاظ بافت‌شناسی تیموس به یک مغز مرکزی (central medulla) و لایهٔ بیرونی که با روپوش بیرونی احاطه شده است. بخش مرکزی و بیرونی هر کدام وظیفه متفاوتی در توسعه لنفوسیت تی دارند. سلول‌ بنیادی در مغز استخوان نقش اصلی را در تولید T-Cell دارند

عملکرد غده تیموس 

زمانی که غده تیموس، لنفویست  نوع T را وارد جریان خون نکند، آنها نسبت به ورود مهاجمان خارجی به بدن، از خود عکس العمل نشان نمی دهند.
هنگامی که لنفویست نوع T در غده تیموس به مرحله بلوغ رسیدند و آمادگی دفاع را در برابر مهاجمان خارجی پیدا کردند، در اعضا دستگاه لنفاوی بدن مانند غدد لنفاوی، طحال و آپاندیس استقرار پیدا می کنند.
برخی از لنفویست  نوعT نیز در گردش خون باقی می مانند و توسط جریان خون، به کل بدن می رسند. حضور آنها در گردش خون باعث می شود همیشه در برابر تهاجم عوامل خارجی، آماده باشند و در صورت مشاهده هر گونه وضعیت غیرطبیعی، وارد عمل شوند.
لنفویست  نوع T به دسته  مختلفی تقسیم بندی می شوند که وظیفه هر یک از آنها به نوعی از بین بردن سلول  بیگانه و فعال کردن سلول  ایمنی دیگر و تکمیل پاسخ سیستم ایمنی بدن به عوامل مزاحم خارجی می باشد.

غده تیموس و انواع بیماری 

آتیمی (Athymia): این بیماری مربوط به فقدان غده تیموس در بدن می باشد. در نتیجه لنفوسیت  نوع T هم به بلوغ نمی رسند و فرد به نوعی دچار نقص سیستم ایمنی بدن خواهد بود.

همچنین به علت عدم بلوغ لنفوسیت  T ، آنها به درستی سلول  خودی را از بیگانه تشخیص نمی دهند و ممکن است علیه سلول  خودی هم واکنش  خودایمنی ایجاد کنند، مثلا بیماری به نام میاستنی گراویس به وجود می آید.

لوپوس: یک بیماری پوستی خودایمنی است که به نوعی با غده تیموس در ارتباط است.

آرتریت روماتوئید: بیماری است که به نوعی با غده تیموس در ارتباط است.

 سرطان غده تیموس

 اختلالات غده تیموس: می تواند ناشی از اختلالات سیستم ایمنی بدن باشد

یشگیری از  غده تیموس 

اگرچه بسیاری از محققان معتقدند اختلالات سیستم ایمنی بدن که می تواند منجر به اختلالات غده تیموس شود، قابل پیشگیری نیستند، اما با رعایت دو نکته زیر می توان تا حد زیادی از بروز این گونه اختلالات در نوزاد جلوگیری کرد:

– پیروی از سبک زندگی سالم مانند تغذیه مناسب، داشتن تحرک بدنی و … .

– دوری از مصرف هر گونه ماده شیمیایی و سمی در دوران بارداری مانند داروها، آلودگی،مواد مخدر، سیگار، الکل و…

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *