قالب وردپرس درنا توس
غده ی صنوبری
غده ی صنوبری

غده صنوبری یا چشم سوم

غده  صنوبری یا چشم سوم

تعریف غده صنوبری و عملکرد آن

غده صنوبری (به انگلیسی: Pineal gland) که غده رومغزی (epiphysis gland) هم نامیده شده تودۀ بافتی مخروطی‌شکل کوچکی است که به وسیلۀ ساقه‌ای به سقف بطن سوم مغز متصل است. این غده متشکل از سلول‌های پینه‌آل و بینابینی می‌باشد و در عمق مغز (دیانسفال) قرار دارد. کارکرد دقیق آن هنوز مشخص نیست، البته این غده هورمونی به نام ملاتونین و ماده شیمیایی به نام سروتونین را ترشح می‌کند که با چرخه روزانه خواب و بیداری مرتبط می‌باشد و احتمالاً یک نقش مخالف با محرک بیضه‌ها و تخمدان‌ها (آنتی‌گنادوتروپیک) نیز دارد.

غده صنوبری یا پینه آل (Pineal gland)‏ در عمق مغز قرار دارد. کارکرد دقیق آن هنوز مشخص نیست، البته این غده هورمونی به نام ملاتونین را ترشح می‌کند که با چرخه روزانه خواب و بیداری مرتبط می‌باشد و احتمالا یک نقش مخالف با هورمون محرک بیضه‌ها و تخمدان‌ها نیز دارد.

به این غده چشم سوم گفته میشود.این غده سروتونین هم ترشح می کند.

غده ی صنوبری که در واقع کم شناخته شده ترین عنصر از اعضای خانواده ی غدد درون ریز می باشد جسمی کوچک و مخروطی شکل است که نزدیک هیپوتالاموس در قاعده ی مغز قراردارد.

واقعیت این است که دانشمندان علم پزشکی هنوز هیچ اطلاعی درباره ی عملکرد این غده ندارند حتی بر سر درون یز بودن آن هم با هم به توافق نرسیده اند.

غده ی صنوبری دارای فولیکول هایی است که کارکرد غده ای از خود نشان می دهند و دانه هایی حاوی کلسیم دارد که محققان پزشکی آنها را شنهای مغزی لقب داده اند.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *