قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / غده هیپوفیز و اختلال ناشی از آن …
غده هیپوفیز
غده هیپوفیز

غده هیپوفیز و اختلال ناشی از آن …

غده  هیپوفیز و اختلال ناشی از آن …

غده  هیپوفیز را اغلب فرماندهی بدن می نامند؛ زیرا هورمون  مترشحه از آن نقش فعالانه  در کنترل عملکرد سایر غدد درونریز بدن بر عهده دارد. این مسئولیت مهم بر عهده  دو توده  کوچک، واقع در قاعده  مغز، در میان راه گوشها و در سطح چشم  می باشد. دو قسمت یا دو لب تشکیل دهنده  غده  هیپوفیز با یک پل بافتی نازک به یکدیگر متصل می شوند و این سه ساختار، بر روی هم به اندازه  یک دانه  بلوط کوچک حجم دارد. لبی که در قسمت جلو قرار دارد با پیشین و لب واقع درقسمت عقب را لب پسین  می نامند.

عملکرد غده هیپوفیز

هیپوفیز از دو لوب خلفی ( پیشین ) و قدامی ( پسین ) تشکیل شده است که خود تحت اثر هیپوتالاموس قرار دارد.

نقش هیپوفیز میانی: در انسان مشخص نشده است.اما در برخی مهره داران وظیفه ترشح هورمونی به نام هورمون محرک ملاتیون (MSH) را بر عهده دارد که در تغییر رنگ جانور نقش دارد.به طور مثال این هورمون باعث می شود راسو ها در فصل زمستان رنگ سفید و در فصل تابستان رنگ تیره داشته باشند.رنگریزه ملانین در مو و همچنین در سلول  ملانوسیت پوست از آمینواسید تیروزین ساخته می شود.زمانی که ملانین در سلول  ملانوسیت در یک نقطه تجمع می یابند رنگ سلول و در نتیجه رنگ پوست روشن است.MSH موجب پخش ملانین در درون سلول می شود و بدین ترتیب باعث تیره شدن پوست می گردد.در این جانوران ملاتونین ترشح شده از غده پینه آل نقش مخالف داشته و باعث تجمع ملانین در درون سلول ملانوسیت شده و باعث رنگ روشن پوست می شود هورمون  مترشحه از هیپوفیز قدامی شامل:

هورمون رشد (GH)، هورمون محرک تیروئیدی (TSH)، هورمون لوتئینه کننده (LH)، هورمون محرک فولیکولی (FSH)، هورمون آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) که به همراه هورمون بتا لیپوپروتئین B-LPH ترشح می‌شود و پرولاکتین (Prolactin)

هورمون  مترشحه از هیپوفیز خلفی شامل:

اکسی توسین (Oxytocin)، وازوپرسین (Vasopressin)

وازوپرسین: Vasopressin هورمون وازوپرسین یا آنتی دیورتیک هورمون یا ADH هورمون ضد ادرای بوده که در واقع سبب احتباس ادرار در کلیه می‌شود اما در حالت جزئی‌تر سبب افزایش نفوذپذیری لوله جمع کننده ادرار می‌گردد. این هورمون خود دارای سه گیرنده است : V۱a/V۱b/V۲ گیرنده V۱a ، V۱b هر دو به واسطه فسفاتیدیل اینوزیتول باعث افزایش ترشح Ca۲+ شده و در کل کلسیم داخل سلولی را افزایش می‌دهد. گیرنده V۲ به واسطه Gs اثر میکندو باعث فعال شدن CAMP می‌گردد.

اکسی توسین : این هورمون عملکرد  مختلفی دارد از جمله: در خروج شیر ازنوک پستان‌، در انقباضات رحمی، در تسهیل ورود اسپرم به رحم همچنین میزان این هورمون در اثر تحریک اندام‌ جنسی افزایش می‌یابد

اختلال غده هیپوفیز

اختلال این غده با توجه به گسترده بودن هورمون‌هایش موجب بیماری‌ مختلفی می‌شود، مثلاً افزایش هورمون رشد در کودکی موجب ژیگانتیسم، در بزرگسالی موجب آکرومگالی، کمبود هورمون رشد در کودکی موجب کوتولگی (نانیسم) می‌شود. افزایش ترشح پرولاکتین در زنان موجب ناباروری و آمنوره و در مردان موجب ژنیکوماستی، کاهش هورمون هورمون محرکه تیروئید موجب هیپوتیروئیدی و کمبود هورمون ضدادراری موجب دیابت بی‌مزه می‌شود.

درمان اختلال غده هیپوفیز

دارو درمانی و عمل جراحی دو روش درمان است که با توجه به شرایط بیمار توسط متخصص جراح مغز و اعصاب و متخصص غدد درون ریز مورد استفاده قرار می گیرد و پیگیری بیمار توسط این متخصصان برای کاهش عوارض بیماری در حال و آینده بیماری به عمل می آید.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *