خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / غذای کمکی از چه سنی باید شروع گردد؟
شروع غذای کمکی نوزاد از 4 ماهگ
شروع غذای کمکی نوزاد از 4 ماهگ

غذای کمکی از چه سنی باید شروع گردد؟

غذای کمکی از چه سنی باید شروع گردد؟

تغذیه کودک شیرخوار از ۷ تا ۱۲ ماهگی

شیر مادر در شش ماه اول تولد، بهترین ماده غذایی است که اگر کافی باشد، رشد طبیعی کودک را تا شش ماه تأمین می کند. از سن ۷ تا ۱۲ ماهگی نیز شیر مادر پایه و اساس تغذیهٔ کودک را تشکیل می دهد، ولی چون شیر مادر بتدریج کم و کودک نیز بزرگتر میگردد، بنابراین باید غذای کمکی شروع شود تا نیازهای غذایی کودک را تأمین نماید. از طرف دیگر دستگاه گوارشی کودک در پایان ۶ ماهگی قادر است مواذ غذایی ساده را که وارد روده او می شود، هضم و جذب نماید و مانند افراد بزرگسال مورد استفاده قرار دهد. به همین دلیل در ۶ ماه دوم سال اول تولد، استفاده از مواذ غذایی کمکی برای کودکان توصیه شده است.

غذای کمکی از چه سنی باید شروع گردد؟

۱-غذای کمکی باید در پایان ۶ ماهگی (ابتدای ۷ ماهگی) شروع شود، زیرا: ۱ – در این سن شیر مادر به تنهایی برای تغذیهٔ کودک کافی نیست. در این هنگام وزن کودک دوبرابر وزن تولد او شده و شیر مادر نیازهای غذایی کودک را تأمین نمیکند.

۲- موقعی که کودک از نظر عضلانی و عصبی تکامل یافته و سر خود را بالا نگه می دارد و میتواند بنشیند و رفلکس بیرون راندن غذا (تف کردن) از بین رفته است، کودک برای پذیرش غذا آماده میباشد.

۳- مقدار آهن بدن شیرخوار که در آخر دوران آبستنی از مادر به او رسیده است، در اینسن به حداقل میرسد و باید از راه غذا، آهن لازم به بدن کودک برسد.

telegram

همچنین ببینید

مراقبت و لباس پوشانیدن نوزاد

لباس پوشیدن نوزاد چگونه باید باشد؟؟

لباس مناسب برای  نوزاد چگونه باید باشد ؟؟  چه مقدار لباس برای پوشش نوزاد لازم است؟ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *