قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / غذای کمکی از چه سنی باید شروع گردد؟
شروع غذای کمکی نوزاد از 4 ماهگ
شروع غذای کمکی نوزاد از 4 ماهگ

غذای کمکی از چه سنی باید شروع گردد؟

غذای کمکی از چه سنی باید شروع گردد؟

تغذیه کودک شیرخوار از ۷ تا ۱۲ ماهگی

شیر مادر در شش ماه اول تولد، بهترین ماده غذایی است که اگر کافی باشد، رشد طبیعی کودک را تا شش ماه تأمین می کند. از سن ۷ تا ۱۲ ماهگی نیز شیر مادر پایه و اساس تغذیهٔ کودک را تشکیل می دهد، ولی چون شیر مادر بتدریج کم و کودک نیز بزرگتر میگردد، بنابراین باید غذای کمکی شروع شود تا نیازهای غذایی کودک را تأمین نماید. از طرف دیگر دستگاه گوارشی کودک در پایان ۶ ماهگی قادر است مواذ غذایی ساده را که وارد روده او می شود، هضم و جذب نماید و مانند افراد بزرگسال مورد استفاده قرار دهد. به همین دلیل در ۶ ماه دوم سال اول تولد، استفاده از مواذ غذایی کمکی برای کودکان توصیه شده است.

غذای کمکی از چه سنی باید شروع گردد؟

۱-غذای کمکی باید در پایان ۶ ماهگی (ابتدای ۷ ماهگی) شروع شود، زیرا: ۱ – در این سن شیر مادر به تنهایی برای تغذیهٔ کودک کافی نیست. در این هنگام وزن کودک دوبرابر وزن تولد او شده و شیر مادر نیازهای غذایی کودک را تأمین نمیکند.

۲- موقعی که کودک از نظر عضلانی و عصبی تکامل یافته و سر خود را بالا نگه می دارد و میتواند بنشیند و رفلکس بیرون راندن غذا (تف کردن) از بین رفته است، کودک برای پذیرش غذا آماده میباشد.

۳- مقدار آهن بدن شیرخوار که در آخر دوران آبستنی از مادر به او رسیده است، در اینسن به حداقل میرسد و باید از راه غذا، آهن لازم به بدن کودک برسد.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *