قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / فئوکروموسیتوما ، بیماری 30 تا 60 سالگی …..
فئوکروموسیتوما
فئوکروموسیتوما

فئوکروموسیتوما ، بیماری 30 تا 60 سالگی …..

فئوکروموسیتوما ، بیماری 30 تا 60 سالگی …..

فئوکروموسیتوما (به انگلیسی: Pheochromocytoma) یک غده (تومور) نادر است که معمولاً در غدد آدرنال رخ می‌دهد. در این تومور افزایش ترشح کاتکولامین‌ روی می‌دهد.

فنوکروموسیتوما تومور در مرکز غده فوق کلیه است که هورمون  معینی از فوق کلیه را به صورت نابجا (اضافی) تولید میکند. شایع ترین سن ابتلا به این بیماری بین ۳۰ تا ۶۰ سالگی است اما امکان ابتلا در هر سنی وجود دارد و نیز به طور ژنتیکی گاهی به صورت خانوادگی دیده میشود. فئوکروموسیتوما توموری است که در مدولا (مرکز) یکی از غده فوق کلیه ایجاد می شود. فئوکروموسیتوما مقدار بیش از حدی هورمون اپینفرین (آدرنالین) و نوراپینفرین (نورآدرنالین) که به طور طبیعی توسط غده فوق کلیه جهت اماده سازی بدن در مواجه با استرس تولید می شود ترشح می کند، فئوکروموسیتوما نادر است و از هر ۱۰ مورد فقط یک مورد سرطانی است، چنینحالت ارثی بوده و در چندین غده  ترشح کننده هورمون حادث میشود را تشکیل دهد.

علائم فئوکروموسیتوما

ورزش، هیجان و حتی یک تغییر در وضعیت بدن می تواند تومور  را برای آزاد کردن هورمون به داخل خون فعال کند. وقتی که این حالت به وجود آید ممکن است شما یکی از نشانه  زیر را تجربه کنید: تپش قلب (احساس ضربان قلب تند و نامنظم)، رنگ پریدگی، سردی پوست و تعریق فراوان، تهوع و استفراغ، احساس اضطراب شدید و سردرد، بالا رفتن سطح اپینفرین و نوراپینفرین همچنین باعث بالا رفتن فشار خون می شود. چه باید انجام داد؟ اگر پزشک شما به کند تا ادرار ۲۴ ساعت را جمع آوری کرده آزمایش دهید. تجزیه  شیمیایی ادرار اطلاعاتی را در مورد سطح اپینفرین و نوراپینفرین در بدن تان فراهم خواهد کرد. اگر سطح این هورمون ها بالاتر از حد طبیعی باشد احتمالاً برای دیدن تومور به MRI یا سیتی اسکن احتیاج خواهید داشت. ابتدا باید از درمان دارو جهت  کاهش فشار خون تان استفاده شود، سپس به روش جراحی تومور خارج گردد. افرادی که ئوکروموسیتوما غیرسرطانی دارند معمولاً بعد از برداشتن تومور بهبود بالایی دارند اما تومور سرطانی با احتمال عود بیشتر همراه اند.

تشخیص فئوکروموسیتوما

تشخیص این بیماری با مشاهده افزایش تولید کاتکولامین‌ها یا متابلولیت‌ آنها اثبات می‌گردد. معمولاً می‌توان با بررسی یک نمونه ادرار ۲۴ ساعته به تشخیص بیماری دست یافت. البته در صورتی که بیمار طی مدت نمونه گیری دچار هیپرتانسیون شده و یا نشانه‌ بیماری را داشته باشد. میزان تشخیصی کاتکولامین‌ تام ادرار در این بیماری Mgr 25 و مقدار اپی نفرین بیش از Mgr در ۲۴ ساعت است.

تشخیص افتراقی: از آن جا که تظاهرات فئوکروموسیتوم در زمان مختلف متغیر هستند، در بسیاری از بیماران باید بر اساس ویژگی‌ بالینی احتمالی به تشخیص یا رد آن اقدام نمود. از جمله بیماری‌ مشابه: فشار خون اولیه و خصوصیات هیپیرآدرنرژیک، نظیر تاکیکاردی، تعریق و افزایش برون ده قلبی، بیماران مبتلا به حملات اضطراب همراه با فشار خون، افزایش فشار خون ناشی از قطع مصرف کلونیدین و یا استفاده از کوکائین و یا مهارکننده‌های MAO

درمان فئوکروموسیتوما

درمان فئوکروموسیتوما شامل ابتدا کنترل فشار خون بالا با داروه کاهنده فشار خون (مانند فنوکسی بنزامین و لابتولول) است. هنگامی که فشار خون تحت کنترل است، درمان این بیماری برداشتن غده آدرنال غیر طبیعی توسط جراحی (لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی) است. فنوکسی بنزامین را ۱۴-۱۰روز قبل از عمل برای بیماری شروع می‌کنند که دوز اولیه معمول این دارو mgr 10 هر ۱۲ ساعت است و سپس هر چند روز یکبار mgr 20-10 به آن اضافه می‌شود تا فشار خون کنترل شود. برای مشخص کردن محل توده از CTscan یا MRI استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *