فرآیندهای تأثیرگذار استرس بر بدن


فرآیندهای تأثیرگذار استرس  بر بدن

فرآیندهای تأثیرگذار استرس بر بدن

 

آگاهی از علایم فیزیکی استرس، از عرق کردن کف دست ها گرفته تا طپش قلب بدن انسان طوری برنامهریزی شده است تا به خطرات جانی واکنش نشان دهد. ممکن است از درس زیستشناسی زمان دبیرستان، مبحث جنگیدن یا فرار کردن را به خاطر داشته باشید. این پاسخ، از زمانهای دور یعنی از زمان انسانهای نخستین - که برای زنده ماندن مجبور بودند تلاش کنند در ساختار فیزیولوژیک همه ی آدمها به یادگار مانده است.

زمانی که با خطری مواجه می شوید، بدنتان که شامل سیستم ایمنی هم میشود، به صورت بارزی جهت آمادگی برای محافظت از خود، درگیر می شود. خوشبختانه، در زندگی مدرن خطر حوادث فیزیکی قریب الوقوع عموماً وجود ندارد اما فرآیندهای فیزیولوژیک هنوز در هر فردی فعال است. بنابراین، در اثر این فرآیندهای تأثیرگذار بر بدنتان، بعضی از مشهورترین پاسخ ها به استرس، پاسخ های فیزیکی است. به عنوان مثال، ممکن است شما:

دچار افزایش ضربان قلب شوید  کف دست هایتان عرق کند

دچار مشکلات معده شوید

دهانتان خشک شود

احساسی کلافگی کنید

دچار سردرد ضرباندار شوید

مشکل باشد به عنوان مثال احساس خستگی و کلافه بودن یا خشک شدن دهان (عارضه ی جانبی شایعی است که به دنبال مصرف داروهای درمان کنندهی مشکلات مربوط به مثانه پدید میآید).

با استمرار این همه فعالیتهای فیزیولوژیک مرتبط با استرس، تعجبآور نیست که علایم اماس ممکن است برایتان آزاردهنده تر شود. مثلا ممکن است دچار تاری دید شده یا گزگز بیشتری احساس کنید. این تغییرات، کوتاهمدت است و همین که آرام شدید، از بین میرود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد