قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / فشار دادن و ترکاندن جوش باعث انتشار عفونت می شود ….
جوش
جوش

فشار دادن و ترکاندن جوش باعث انتشار عفونت می شود ….

 جوش چیست ؟

جوش یا کورک بافت برآمده، حساس و قرمز شده را می گویند که در نتیجه  عفونی شدن فولیکول مو و پوست به وسیله  باکتری استافیلوکوس (Staphylocous) ایجاد می شود. اگر این عفونت در قسمت سطحی پوست اتفاق بیفتد به آن جوش ساده می گویند.

معمولاً سرکورک چرکی به تدریج متمایل به رنگ سفید یا زرد می شود و دو یا سه روز پس از این تغییر رنگ می ترکند. البته ممکن است بدون ترکیدن التیام یابند و رفته رفته ناپدید شوند.

فولیکول مو بسیار نزدیک به هم قرار گرفته اند به همین دلیل باکتری به راحتی منتشر می شود، حتی ممکن است ناحیه  وسیعی را در بر گیرد، به این ترتیب جوش بیشتری ایجاد می شود. احتمال بروز جوش پراکنده بر روی صورت بیشتر از نقاط دیگر است. کورک نیز معمولاً در نقاط تحت فشار از قبیل باسن و قسمتی از گردن که فشار یقه  لباس را متحمل می شود، ظاهر می شوند.

 

علائم جوش

بر آمده شدن ، قرمز شدن و درد ناک شدن،افزایش حساسیت و شکنندگی پووست ، به علت چرکی شدن جوش که پس از دو یا سه روز سر قرمز رنگ جوش یا کورک تبدیل به رنگ سفید یا زرد مسی شود و گاهی می ترکد یا به خودی خود و به تدریج بهبود می یابد

 

درمان جوش

 اگر فرزند تان از درد شکایت می کند، او را از خاراندن و مالیدن ناحیه منع کنید.

 برای جلوگیری از انتشار عفونت، پوست را با الکل طبی و یا محلول ۵ میلی لیتر نمک در یک لیوان آب شستشو دهید، سپس بر روی جوش یا کورک یک قطعه گاز استریل قرار دهید.

جوش  را فشار ندهید، حتی اگر سر آنها سفید یا زرد شده و چرک قابل روئیتاست. فشار دادن و ترکاندن جوش باعث انتشار عفونت به نواحی اطراف می شود.

 

اقدام پزشک در درمان جوش

 پزشک جوش و نواحی اطراف پوست را معاینه می کند. اگر او متوجه وجود چرک در زیر پوست شود احتمال دارد آن را با یک چاقوی کوچک جراحی سوراخ کند و چرک را از داخل آن بیرون بکشد این کار به سرعت موجب کاهش درد می شود.

 اگر عفونت وجود داشته باشد و به نواحی اطراف نیز پراکنده شده باشد و یا کودک در طی چند ماه گذشته تعداد زیادی جوش داشته است پزشک برای درمان سطح پوست، پماد ضد عفونی کننده و برای جلوگیری و رفع عفونت داخلی قرص آنتی بیوتیک تجویز می کند.

 اگر جوش بر نواحی مختلف بدن فرزندتان پراکنده باشد، احتمال دارد پزشک برای حمام کردن او مایع ضد عفونی کننده مخصوص تجویز نماید.

 اگر جوش یا کورک بروز چند باره داشته باشند، ممکن است پزشک برای فرزندتان آزمایش بنویسد یا برای تشخیص علت اصلی او را به متخصص پوست معرفی کند.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *