قالب وردپرس درنا توس
خانه / فعالیت کبد در بدن چیست؟
کارهای شگفت انگیز کبد
کارهای شگفت انگیز کبد

فعالیت کبد در بدن چیست؟

فعالیت کبد در بدن چیست؟

کارهای شگفت انگیز کبد!

۱) سوخت وساز قندها را تنظیم میکند.

کبد، گلوکز را به گلیکوژن تبدیل میکند و گلیکوژن در کبد ذخیره می شود و اگر قند خون پایین بیاید باز گلیکوژن کبد به گلوکز تبدیل می شود تا میزان قند خون در سطح طبیعی باقی بماند. اگر قند بدن کم باشد کبد از چربیها یا پروتئین، قند میسازد تا بدن بدون سوخت نماند.

۲) کبد انبارداری میکند. گلیکوژن، ویتامین A، ویتامین D، بسیاری از مجموعه های ویتامینهای B (از جمله B12)، آهن و مس در کبد ذخیره میشوند.

۳) بسیاری از پروتئینهای بدن مانند آلبومین و عامل های انعقاد خون مانند: پروترومبین و فیبر نوژن را کبد میسازد. همین عامل ها باعث میشوند که خون در مواقع ضروری منعقد شود. کبد گلوبولین میسازد. این ماده پیوند هورمونهای جنسی استروییدی را تأمین میکنند، در نتیجه میل جنسی را تقویت میکند؛ افرادی که به پاکسازی کبد اقدام کنند متوجه میشوند که میل جنسی شان بهتر شده است. کبد بسیاری از پروتئین ها را میسازد تا موادی، مانند؛ چربیها، آهن، هورمونها و داروها را از طریق جریان خون جابه جا کند. یکی از پروتئین های کبد که HDL (چربی مفید خون) نام دارد، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش میدهد. HDL، کلسترول را از دیوارهٔ رگها به کبد بر میگرداند تا کبد آن را از بدن خارج سازد، بنابراین سالم بودن رگهای خونی تابع کبدی سالم است.

۴) مواد سمی و زهرآگین را می شکند و خرد میکند و بی اثر میسازد. کبد این کار را با سلولهای کوپفر انجام میدهد. با توجه به این که کبد برای مقابله با مواد سمی، ماده ای شیمیایی ترشح میکند که با آن مواد سمی را از بین می برد یا بی اثر میسازد.

کبد، داروها و هورمون های استروییدی و مواد زاید بدن، مانند آمونیاک را که سمی است میسوزاند یا آنها را به مواد دیگر تبدیل میکند.

آمونیاک، از تجزیه پروتئینها در بدن ایجاد می شود و کبد سالم می تواند آن را بشکند و به شکل اوره در آورد که از راه کلیه ها دفع شود. در فرآیند سم شکنی و زهرزدایی کبد شبکه آنزیمی P450 نقش بسیار مؤثر دارد. Cytochrome P-450 – dependent microsmal oxidase system. آ نزیمها سخت به ویتامین C و «اسید آمینه تورین» وابسته هستند. متأسفانه بیشتر مردم این دو ماده مهم را به اندازه کافی مصرفا نمیکنند!

اگر بار کبد خود را با مواد سمی و زهرآگین سنگین کنید کبدتان نمی تواند این همه بار را تحمل کند، در نتیجه با وجود مواد سمی اضافی یقیناً کبد مسموم میشود. ایجاد اختلال در سوخت و ساز عادی کبدی ممکن است نتیجهٔ عفونت ویروسی باشد. ورم کبد، نتیجهٔ تأثیر ویروسی است که این عضو را مورد حمله قرار می دهد. تشمع کبدی و ورم کبد، هر یک می توانند موجب خراب شدن سلولهای کبدی گردد. کبد قادر است تا سلولهای خود را دوباره بسازد، لیکن پاره ای اوقات ممکن است این سلولها بافت لیفی تشکیل دهند که در این صورت از عهده انجام وظایف کبدی برنمی آیند. بنابراین بایستی نسبت به رژیم غذایی چنین بیماران کبدی دقت و مراقبت کافی به عمل آید تا به بهبود و تجدید ساختمان بافت سالم کبدی کمک بشود. متأسفانه بسیاری از متخصصین، درباره غذاها و راههای طبیعی درمان که سلامت را به کبد باز میگرداند اطلاع کافی به بیمار نمی دهند، آنها در هنگام تحصیل، اطلاعات اندکی پیرامون تغذیه به دست آورده اند و نسبت به طب غذایی آگاهی کافی و لازم را ندارند چه خوب است که این نقص را برطرف کرده و با تغذیه طبیعی آشنا شده و آن را بیازمایند

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *