قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / فلج عصب صورتی (فلج بل) چگونه درمان می شود
فلج عصب صورتی (فلج بل) چگونه درمان می شود
فلج عصب صورتی (فلج بل) چگونه درمان می شود

فلج عصب صورتی (فلج بل) چگونه درمان می شود

فلج عصب صورتی (فلج بل) چگونه درمان می شود 

فلج عصب صورتی فلج عضلاتی است که تنظیم حرکات و حالت یک طرف صورت را به عهده دارند. این عارضه در اثر صدمه به عصب صورتی که از مغز منشأ میگیرد و زیرگوش از جمجمه خارج می گردد تا عضلات صورت را عصب دهی کند، ایجاد می شود.

علل بسیاری برای فلج عصب صورتی وجود دارد. تصور می شود که شایعترین علت، تورم عصب صورتی احتمالاً توسط عفونت ویروسی مثل ویروس آبله مرغان باشد عصب صورتی در جمجمه از یک سوراخ باریک عبور میکند. اگر عصب متورم شود وارد شدن فشار به عصب ممکن است عملکرد آن را مختل سازد.

علامت فلج عصب صورتی افتادگی یک سمت صورت است. هنگامی که شما عضلات صورت خود را حرکت می دهید – مثلاً هنگام خندیدن – تنها یک طرف صورت حرکت می کند و به آن نمای غیرعادی می دهد. ممکن است مهار آب دهان در سمت مبتلا به علت گرفتاری عضلات دهان مشکل باشد. بیمارگاهی دچار درد پشت گوش، فک یا قسمت جانبی صورت می شود. اگر عضلات پلک گرفتار شوند اشک ریزش زیاد در همان طرف بروز می کند. اگر چشم مبتلا در شب بسته نشود قرنیه خشک می شود و عارضه زخم قرنیه بروز می کند.

فلج عصب صورتی نسبتاً شایع است و یک نفر در هر ۶۰ نفر در طول زندگی به آن مبتلا میشوند. به علت آنکه غده ها و سکته مغزی نیز میتوانند باعث فلج عصب صورتی شوند پزشک احتمالاً انجام سی تی اسکن و سایر معاینات مغزی را برای کنار گذاشتن سایر بیماریهای دستگاه اعصاب مرکزی توصیه می کند

درمان

اکثر موارد فلج عصب صورتی خودبخود محدود شونده هستند و به مرور زمان عملکرد عصب بهبود مییابد. در برخی موارد پزشک برای کاهش تورم کورتیکواستروئید تجویز می کند. اگر هنگام شب چشم شما خشک می شود پزشک ممکن است استفاده از چشم بند و پماد را هنگام خواب توصیه کند. استفاده از قطره های مرطوب کننده چشمی مثل میتل سلولز می تواند از خشک شدن زیاد قرنیه هنگام روز جلوگیری کند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *