قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / فلج مغزی کودک چیست و آیا درمانی هم دارد..؟؟؟
فلج مغزی کودک
فلج مغزی کودک

فلج مغزی کودک چیست و آیا درمانی هم دارد..؟؟؟

فلج مغزی کودک چیست ؟

فلج مغزی به علت آسیب به مغز و اختلال در آن ایجاد می شود. این بیماری در ابتدای زندگی در معدودی از نوزادان دیده می شود و منجر به ناتوانی در کنترل حرکت جسمانی و اختلال مغزی می شود. این آسیب در بعضی افراد در دوران حاملگی و در بعضی دیگر در طی زایمان و به علت کم رسیدن اکسیژن به نوزاد، ایجاد می شود. نوزادان نارسی که مشکلات شدید تنفسی دارند، یا دچار خونریزی مغزی شده اند و یا کمبود اکسیژن دارند ممکن است دچار فلج مغزی شوند.

اختلالات غیر شایع دیگری نیز وجود دارند که ممکن است به قسمت  از مغز آسیب برسانند و موجب ناتوانی در کنترل حرکات جسمانی بشوند. ضربه و صدمه  شدید به سر و مننژیت (التهاب پرده  مننژ در مغز) از جمله این اختلالات هستند.

اختلال و فلج مغزی، در اولین ماه تولد و زندگی آشکار نمی شود، زیرا پیچیده ترین مرکز کنترل ارادی مغز در اولین ماه  زندگی عملکردی ندارد

 

علائم فلج مغزی کودک

تاخیر در راه رفتن

تاخیر در نشستن

خشکی و سفتی دستها و پاها

وضعیت غیر عادی در شکل بدن

 

درمان فلج مغزی کودک

درمان بیماری فلج و اختلال مغزی شامل کوشش برای تأمین قابلیت  جسمی، روانی و اجتماعی کودک، در حد کامل و قابل قبول می باشد. بنابراین ارزیابی کامل کودک توسط پزشک و فیزیوتراپیست حائز اهمیت است تا نحوه و زمان شروع درمان در ابتدای سنین کودکی مورد بررسی قرار گیرد.

نرمش کششی از ثابت شدن و بد شکلی دست و پا جلوگیری می کند، وسایل ارتوپدی (استخوان پزشکی) و در مواردی عمل جراحی باعث بهتر شدن و پیشرفت در حرکت اعضای بدن می شود و درمان هایی از قبیل گفتار درمانی می تواند ناتوانی جسمی را جبران نماید.

در صورتی که کودک از نظر روانی مشکلی نداشته باشد آینده  مناسبی برایش پیش بینی می شود. وقتی ظرفیت هوش و ادراکی کودک در حد مناسبی باشد، درمان این بیماری آسان می شود. واکنش و برخورد خانواده در درمان این بیماری اهمیت بسیاری دارد؛ والدین نباید نشان دهند که برای کودک افسوس می خورند، والدین باید برای کارهایی که کودک می تواند انجام دهد وی را تشویق کنند و کار را که از انجام انها ناتوان است مورد تأکید قرار ندهند.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *