قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / فلفل سیاه با لارنژیت مقابله می کند ….
لارنژیت
لارنژیت

فلفل سیاه با لارنژیت مقابله می کند ….

فلفل سیاه با لارنژیت مقابله می کند ….

لارنژیت (انگلیسی: Laryngitis)، به التهاب حنجره گفته می‌شود. لارنژیت می‌تواند موجب بدصدایی یا از دست دادن موقتی صدا به دلیل تحریک تار صوتی شود. اگر لانژیت کمتر از ۳ هفته طول بکشد، لارنژیت حاد نامیده می‌شود و اگر بیشتر از ۳ هفته طول یکشد به آن لارنژیت مزمن می‌گویند. لارنژیت مزمن معمولاً در میان‌سالی رخ می‌دهد و در مردان شایع‌تر از زنان است.

علت لانرژیت

غیر عفونی :

بازگشت اسید معده به مری
آلرژی
سرفه‌ بیش از حد، استعمال دخانیات و مصرف الکل
التهاب ناشی از استفاده بیش از حد از تار صوتی
استفادهٔ طولانی‌مدت از کورتیکواسترویید استنشاقی برای درمان آسم
سوختگی‌ حرارتی یا شیمیایی
تروما حنجره، مخصوصاً پیامد ناشی از لوله‌گذاری نای

عفونی :
لارنژیت ویروسی می‌تواند به‌وسیلهٔ عواملی چون ویروس سرماخوردگی، ارتومیکسوویریده، ویروس‌ پاراآنفلوآنزا، آدنوویروس‌، ویروس کرونا و ویروس سین‌سیشیال تنفسی به وجود آید.
لارنژیت باکتریایی، می‌تواند به‌وسیله این عوامل به وجود آمده باشد: استرپتوکوک پیوژنز، استرپتوکوک پنومونیه، باکتری دیفتری، موراکسلا کاتارالیس، باسیل آنفلوآنزا، باسیلوس آنتراسیس و باکتری سل. عفونت‌ که به‌وسیلهٔ باکتری رخ می‌دهند معمولاً ناشی از عفونت‌ ویروسی قبلی هستند.
لارنژیت‌ عفونی که توسط قارچ‌ نظیر کاندیدا و کریپتوکوکوس به وجود آمده‌اند.
لارنژیت گاهی ممکن است به سینه‌پهلو منجر شود.

علائم لارنژیت :

در مراحل اولیه اریتما (سرخ‌شدگی پوست) و تورم در دریچهٔ نای، چین آری اپیگلوتیک، غضروف آریتنوئید و چین‌ وستیبولار مشاهده می‌شود. در مراحل بعدی تار صوتی و بخش‌ سابگلوتیک پایین گلو نیز درگیر می‌شوند. ترشحات چسبنده‌ بین تارها و منطقهٔ آریتنوئیدی وجود دارند. گاهی و به‌ویژه در زمانی که از تار صوتی، بیش از حد کار کشیده شده باشد، خونریزی‌ زیرمخاطی دیده می‌شوند.

درمان لارنژیت :

استراحت دادن به صدا و تار صوتی در درمان لارنژیت مهم است.
استنشاق بخور روغن کاج یا اوکالیپتوس به نرم شدن ترشحات کمک می‌کند.
برای کاهش سرفه‌، شربت‌ سینه و مسکن‌ سرفه تجویز می‌شود.
برای حنجره‌ که به‌شدت ملتهب شده است، یک مرطوب‌کنندهٔ هوا یا دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوایی که توسط بیمار تنفس می‌شود، توصیه می‌شود.
چنانچه عامل لارنژیت، بازگشت اسید معده به مری باشد، یک مهار کنندهٔ H2 (مانند رانیتیدین یا مهارکننده‌ پروتون پمپ مانند امپرازول به‌منظور کاهش ترشحات اسید معده تجویز می‌شود.
اگر لارنژیت بر اثر سوختگی حرارتی یا شیمیایی به وجود آمده باشد، برای درمان آن از دارو استروئید استفاده می‌شود.
در التهاب حنجرهٔ ویروسی، نوشیدن مایعات کافی، مفید و مؤثر است.

درمان گیاهی

فلفل سیاه دفع مخاط و بلغم‌ را راحت‌تر می‌سازد و ضدعفونی کننده و مسکن موضعی محسوب می‌شود. برای همین برای مقابله با بیماری‌ فصل سرما مثل برونشیت، لارنژیت یا سرماخوردگی موثر عمل می‌کند

برخی از پزشکان برای درمان گلو درد توصیه می‌کنند در 250 سی‌سی آب جوش، 20 عدد دانه‌ فلفل آسیاب شده و 2 حبه سیر را دم کنید و سپس به آن عسل اضافه کنید تا شیرین شود. در صورت لارنژیت روزانه 3 مرتبه از این دم کرده بنوشید

 عرق رازیانه، عرق شیرین بیان، عرق اسطو خودوس، عرق عناب، عرق آویشن، عرق پونه، عرق بادرنجبویه. میزان مصرف یک فنجان قبل از هر وعده غذا.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *