previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
ArrowArrow
Shadow
Slider

فواید بی نظیر گیاه قضیب ذهب!!


فواید بی نظیر گیاه قضیب ذهب!!

فواید بی نظیر گیاه قضیب ذهب!!

گیاه قضیب ذهب

گیاه قضیب ذهب بحالت وحشی می روید و شما در حین گردش در جنگلها، مراتع مرتفع، تپه های شنی دیده اید که این گیاه در آنجا هاروییده است.

ساقه قضیب ذهب، سخت و راست است و از کرک لرمی پوشیده شده ست بلندی آن تا پنجاه سانتیمتر و گاهی به هشتاد سانتیمتر میرسد.

برگهای قضیب ذهب، نرم و دراز و به شکل نیزه است و دو به دو به ساقه چسبیده اند و دور برگها کنگره کنگره است و در سطح آن رگبرگ های زیادی دیده میشود.

گلهای قضیب ذهب در ماه تیر ظاهر می شوند و تا شهریور دوام میآورند رنگ گلبرگها زرد خیلی قشنگ است. برای مصارف طبی شما باید ساقه های گلدار قضیب ذهب را در ماه تیر تا مهر بچینید و این گل چینی باید در هوایی خشک و خالی از باران و رطوبت انجام پذیرد و شما باید برگها و گلهای سالم را جدا کنید و در سبدی که هوا از آن عبور می کند بگذارید و در محلی که جریان هوا دارد آویزان کنید تا خشک شود.

کمی از تاریخ قضیب ذهب

قدیمی ها قضیب ذهب را نمی شناختند تا اینکه چند قرن گذشت و در قرن شانزدهم خواص درمانی آن شناخته گردید؛ پیر آندره ماتیول که در ۷۷ ه ۱ میلادی درگذشت جوشاندهٔ این گیاه را برای درمان زخم های داخلی و ناسور (فیستول) و همچنین برای رهابی شکم از حمله قولنج بکار میبرد.

بعد از او ژاکوب تئودورتا برنائمونتانوس حمام دهان از جوشانده این گیاه را برای درمان لثه های شل و خونریز و سرفه های خونی و عفونت مجاری ادرار نسخه میداد و بیماران را با آن معالجه می کرد.

قضیب ذهب چه دارد؟

قضیب ذهب دارای ماده ساپونین، تانن، یک مادهٔ تلخ و یک اسانس معطر، رزین (سقز)، موسیلاژ، فلاون Flavone، باده رنگی زرد و بسیاری از املاح قضیب ذهب دارای خواص بسیار ممتاز ادرارآور است بعلاوه قبض کننده است و در حل کردن سنگ کیسه صفرا و کلیه و مثانه بسیار قوی و تواناست.

شما این گیاه طبی را برای درمان آلبومین، کلی باسیل، اسهال، دردهای معده و همچنین علیه نوریت ها (زخم سلسله اعصاب)، اختلالات کلیه ها و مثانه، رماتیسم و سرفه با موفقیت مصرف کنید؛ در استعمال خارجی برای معالجه شل بودن لثه ها و دردهای گلو باید مضمضه و غرغره کنید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد