قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / فواید معجزه آسای عرق بومادران
عرق بومادران
عرق بومادران

فواید معجزه آسای عرق بومادران

فواید معجزه آسای عرق بومادران

عرق بومادران

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی عرق بومادران است .در کتب طب سنتی با نام های «بومادران» و «بوماران» و نوعی برنجاسف و «الف ورقه» نامبرده شده و در اغلب مدارک آن را ترنجاسف و قیصوم یک جا نام می برند. به فارسی کهن ژابیثر-ژابینر گفتهمیشود. به فرانسوی AChilléeو به انگلیسیBlood Thousand weed و   wortو Yarrow ,Milfoilگفته میشودگیاهی است از خانوادهCompositae تیره فرعیRadiae نام علمی آن  Achillea millefoliumمیباشد که از طرف گیاهشناسان مختلف نام گذاری شده است.

 خواص عرق بومادران

داروی گیاهی سرماخوردگی

در هندوستان بومادران به عنوان معرق، محرک تونیک، مقوی و قاعده آور تجویز میشود. و معتقدند که برای سرماخوردگی و گرفتگی مجاری تعریق و آغاز تب مفید است طبق نظر حکمای طب سنتی ایران، بومادران از نظر طبیعت گرم و خشک است و از آن به مثابه عامل محرک، ضد هیستری و قاعده آور استفاده میشود. سابقاً در آلمان برای کنترل صرع تجویز می شده است. بومادران برای تقویت معده، به عنوان بادشکن و در موارد ترش کردن غذا اثر مفید دارد. عرق این گیاه مادر است و در مورد دفع سنگ کلیه نیز مفید میباشد. فشارخون را کاهش میدهد. برای قطع خونریزی بواسیر خونی به عنوان استعمال خارجی کاربرد دارد. همچنین شستن زخمها وشقاق پستان ها با بومادران التیام بخش است و چون قابض استخوردن آن برای قطع ترشحات مفرط رحم و دفع اخلاط خونی و قطع اسهال های ساده نیز مفید است. بومادران علاوه بر موارد فوق برای رفع گاستریت حاد و مزمن، بند آوردن خونروی از بینی، رفع بی خوابی، اختلالات بینایی و وجود خون در ادرار مؤثر است. در محافل گیاه درمانی آمریکا از بومادران برای کاهش قند خون و همچنین در موارد بیماری برایت (افزایش آلبومین در ادرار، که نوعی بیماری مزمن کلیوی است و نیز استسقا) استفاده می شود. در مناطق خاور دور از بومادران به عنوان قابض و ضداس پاسم استفاده میشود. هم چنین در موارد سرماخوردگی، آرام کردن اعصاب، معالجه کولیک و قطع خونریزی تجویز می شود و در عین حال قاعده آور است.

داروی گیاهی قطع خونریزی

در افسانه های کهن یونان آمده است که در جنگهای تروایی قهرمانداستان ایلیاد هومر به نام آشیل، برای قطع خونریزی از زخمهای سربازان از بومادران استفاده می کرده است و له شده  برگهای گیاه را در موضع خونریزی می گذارده اند و اکنون در قرن بیست و یکم، تحقیقات دانشمندان این اثر بومادران را تأیید میکند. در پژوهشهای جدید درمورد این گیاه روشن شده است که در بومادران موادی وجود دارد که برای قطع خونریزی، کاهش درد، ورم و در نتیجه، التیام زخم ها و بریدگی ها مؤثر است. در عین حال برای رفع اختلالات هاضمه و تنظیم ترشحات عادت ماهیانه نیز مفید است. هم زمان با دوران آشیل پزشکان چینی نیز از بومادران برای معالجه ورم و قطع خونریزی و جلوگیری از ترشحات مفرط و غیر طبیعی عادت ماهیانه و همچنین برای التیام زخمهای ناشی از گاز گرفتن سگ و گزیدگی مار استفاده می کرده اند. در مکتب طبی «آیورودا» در هند نیز حکمای هندی بومادران را برای معالجه  تب تجویز می کرده اند.

داروی گیاهی التیام زخم ها

بومادران شامل مواد شیمیایی متعددی است که معمولا برای التیام زخم مفید است. از جمله دو ماده شیمیایی Achilleine و Achilletin که عامل انعقاد خون را در محل بریدگی و خونریزی تحریک نموده و موجب قطع خونریزی می شوند و مواد دیگری چون AZulene و کافور، Rutinو Quercetine، Menthol، ChamaZulene ،سالیسیلیک اسید که در این گیاه وجود دارند دارای خاصیت ضد ورم و رفع درد هستند و مواد دیگری چون Tannins و Terpeniol و Cineol موجود در آن نیز ضدعفونی کننده میباشند.

داروی گیاهی برای رفع سوء هاضمه

بومادران دارای ماده ای است که در بابونه نیز وجود دارد که برای آرام کردن عضلات نرم نسوج مجاری هاضمه مفید است و به خاصیت ضداسپاسم میدهد ولی به هر حال خاصیت آرام بخشی بومادران در حد بابونه نیست و از آن کمتر است.

داروی گیاهی کمک به رفع ناراحتیهای زنانه

خاصیت ضد اسپاسم بومادران نه فقط برای آرامش عضلات نرم نسوج هاضمه بلکه برای سایر عضلات نرم نظیر عضلات نرم رحم نیز مفید است و در نتیجه به بومادران خاصیت معالجه و رفع گرفتگی رحم و رفع اختلالات عادت ماهیانه می دهد.

داروی گیاهی مسکن و آرام بخش

در بومادران مقادیر جزیی از مواد شیمیایی خواب آور وجود دارد به نام Thujoneکه خواب آوری آن در ردیف گیاه شاهدانه است. البته باید توجه شود که ماده  Thujone اگر به مقدار زیاد مصرف شود سمی است ولی مصرف بومادران به مقدار مجاز دارای کمی از این ماده میباشد که سمی نیست

درمان گیاهی هپاتیت

تحقیقاتی که در هند به عمل آمده نشان میدهد بومادران برای معالجه  ناراحتیهای کبد یا هپاتیت مفید است.

عرق بومادران دارای همان خواص گیاه بومادران بوده و مفید برای درمان ضعف عضله  قلب (میوکاردیت)، احساس گرفتگی و درد در ناحیه  قلب،

داروی گیاهی خواب رفتن اعضا

خواب رفتن دست و پا، خونروی در اختلالات قاعدگی، وجود خون درادرار، درمان ورم معده و روده، درمان سوء هاضمه، نفخ روده، بواسیر،

درمان گیاهی سنگ کلیه

شقاق،درمان صرع و اختلالات بینایی و قولنج های کبدی، کلیوی، سنگ کلیه، تب های کهنه، رفع خستگی اعصاب، جنون های خفیف، تشنج، جلوگیری از خونریزی نمی باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *