قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / فواید نارگیل را بهتر بشناسیم
نارگیل
نارگیل

فواید نارگیل را بهتر بشناسیم

فواید نارگیل را بهتر بشناسیم

نارگیل

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی نارگیل است میوه  گیاهی است از تیره  خرما و از خانواده Palmaceae، درختی دارد بزرگ و زیبا بهبلندی بیست تا حدود چهل متر، قطر تنه درخت تا یک متر میرسد، تنه  آن راست و قایم می باشد که روی آنآثار بن برگهای ریخته شده دیده می شود. درخت نارگیلدر حدود سال پنجم شروع به گل دادن میکند و گل های نر و ماده در یک مجموعه گل قرار دارند. در انتهای تنه درخت معمولا تعدادی حدود دوازده تا پانزده برگ دیده میشود. (مانند درخت خرما) برگهای آن بزرگ و به طول چهار تا پنج متر و مرکب از تعداد زیادی برگچه  باریک

دراز است، طول هر برگچه تا یک متر میرسد، رنگ برگها سبز روشن است. درخت نارگیل در نواحی گرم و مرطوب زمین می روید و هرچه قدر به دریای شور نزدیکتر باشد و آب شور بیشتری به پای آن برسد، میوه  آن لذیذتر و شیرین تر و چرب تر می شود. درخت نارگیل حدود صد سال میوه می دهد و هر درخت در سال، حدود پنجاه تا شصت عدد نارگیل میدهد، میوه نارگیل به طور خوشه می باشد که هر خوشه حدود ده تا پانزده عدد نارگیل دارد. میوه  آن کروی شکل به ابعاد سر انسان بعضی کوچکتر و بعضی بزرگتر است، از چند قسمت تشکیل شده است، پوسته  استخوانی خیلی سختی دارد که روی آن از الیاف نباتی پوشانده شده است و داخل آن پوسته  دانه  اصلی نارگیل وجود دارد که سفیدرنگ میباشد با یک پوست دیگر به رنگ قهوه ای و خیلی نازک و در وسط آن حفره ای است که محتوی مایع سفید یا شیری رنگ شیرین و خوش طعمی میباشد. درخت نارگیل در سیلان، هندوستان، فیلیپین، کالدونی جدید، هندوچین و سایر مناطق حارهانتشار دارد، در ایران در چاه بهار چند درخت کاشته شده است.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: در هر صد گرم گوشت یا پولپ نارگیل تازه مواد زیر وجود دارد: آب ۵۰/۹ گرم – پروتئین ۳/۵ گرم – مواد چرب ۳۵ گرم – هیدراتهای کربن ۹ گرم – کلسیم ۱۳ میلی گرم – فسفر ۹۵ میلی گرم – آهن ۱/۷ میلی گرم – سدیم ۲۳ میلی گرم – پتاسیم ۲۵۶ میلی گرم – تیامین ۰/۰۵ میلی گرم – ایبوفلاوین ۰/۰۲ میلی گرم – نیاسین – لیسیتین – لتیسین – نورتین – گالاکتومانان – متیل اند سیل کتون – متیل هپتیل  کتون-استیگماسترین گلوبولین -گا گالاکتو آرابان-کاتالاز-کولین – موم – اسانس روغنی فرار – آنزیم – اکسیداز – فیتوسترین – نونیل الک – میریسیل استراز – سروتیک اسید – دسیلیک اسید – کاپریلیک اسید – لوریک اسید – میریستیک اسید – کاپرونیک اسید.

ویتامینها: B – A و C ۳ میلی گرم در پولپ میوه نارگیل وجود دارد.

نامهای دیگر گیاه نارگیل در طب سنتی: نارجیل-رانج – جوز هندی – گوز هندی – بادنج – رادنج،

خواص نارگیل

درمان گیاهی کمر درد

آن را بخورید دهان را خوشبو می کند، مواد سرد بلغمی و سوداوی را از بدن دفع می نماید، درد کمر سرد را تسکین میدهد،

درمان گیاهی بواسیر

برای درمان ازدیاد ترشح ادرار، سردی کلیه و مثانه، درد مثانه و ضعف کبد بسیار نافع است، زخمهای داخلی را ترمیم می کند، اسپرم را زیاد میکند و حرارت غریزی مردان را افرایش میدهد، بواسیر، مالیخولیا، جنون و فلج را درمان میکند.

داروی گیاهی چاقی

پودر آن را با شکر مخلوط کنید و هر روز بخورید. مولد خون صالح است، نیرو دهنده می باشد، سستی بدن را برطرف میکند، چاق کننده بدن است.

اگر آن را با سرکه بخورید، (ترشی نارگیل) مُسهل است، هاضمه را تقویت می کند، برای اخراج اقسام کرم معده و روده و کرم کدو مفید میباشد.

درمان گیاهی استفراغ خونی

اگر شیری که با فشار از گوشت نارگیل گرفته شده باشد خورده شود، هم ضد یبوست است، هم ضداسهال و هم ضدسم، برای درمان بیماریهای خروج خون از ریه و استفراغ خونی، تجمع مایع در بافتهای بدن و تب های تاولی مفید است.

داروی گیاهی دفع سنگ

از برگ سنا و شیر نارگیل جوان به عنوان مد برای دفع سنگ استفاده میشود.

درمان گیاهی بیماریهای دندان

آن را بخورید. برای تقویت فهم و حافظه مفید است، برای رفع درد مثانه و تولید چربیکلیه مؤثر می باشد، باد و گازها را تحلیل میبرد، برای اخراج کرم روده و کرم کدو مصرف میشود، درد کمر را تسکین میدهد، برای تحریک قوه  باء مفید است، برای معالجه  بیماریهای دندان و بیماریهای پوستی مصرف می شود، بواسیر را درمان می کند، جسم را فربه می سازد.

درمان گیاهی درد زانو

هر روز با آن موضع را ماساژ دهید. دردزانو را درمان می کند.

مالیدن آن به بدن برای جلوگیری از آفتابزدگی مفید است.

داروی گیاهی جلای دندان

خاکستر سوخته  آن را به دندانها بمالید. موجب جلای دندان ها می شود.

درمان گیاهی اسهال خونی

آن را بجوشانید و آب صاف کرده  آن را بنوشید. بند آورنده  خون است و از خونریزی جلوگیری می کند، مدر، قابض و ضد تب می باشد، برای قطع ترشحات سوزاکی مهبل و مجاری ادرار یا بلنوره آو ناراحتیهای کبد مفید است، برای معالجه اسهال خونی مؤثر می باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *