قالب وردپرس درنا توس
خانه / فواید یک فنجان یک گاو زبان
گل گاوزبان
گل گاوزبان

فواید یک فنجان یک گاو زبان

فواید یک فنجان یک گاو زبان

گیاه گاوزبان

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی گل گاوزبان است. گیاهی است با برگه زبر و چون زبری روی برگها شباهت به زبری زبان گاو دارد، از این جهت آن را گاوزبان نامیده اند. این گیاه بیشتر در شمال غربی ایران و دربعضی نقاط آذربایجان می روید.

سی گرم برگ و ساقه  آن را در نیم لیتر آب بپزید، بعد ده دقیقه دم کنید و روزی چهار فنجان از آب آن را به فاصله  هر نیم ساعت به نیم ساعت بخورید و هر روز این کار را تکرار کنید. درد مفاصل و نقرس را تسکین می دهد، دیفتری یا حناق را درمان می کند.

طبیعت آن: گرم است.

نامهای دیگر: حمهم – دیم حاج – لسان الثور – فلوردوبوردا – بورا گو آفیسینالیس.

خواص گل گاو زبان

داروی گیاهی کم حواسی

۱- آب دم کرده  آن را بنوشید. اعصاب راقوی میکند، حرارت غریزی بدن را بالا می برد، مقدار سوخت وساز مواد را در درون سلول های بدن زیاده کرده و کالری بیشتری تولید می کند، اسهال های رطوبتی را بند می آورد، تنگی نفس را بهبود می بخشد، خون رسانی به مغز را زیادتر می کند، برای درمان سرسام، مالیخولیا، جنون و کم حواسی مؤثر می باشد.

درمان گیاهی زردی

۲- هر روز ده گرم از آن را در یک لیتر آب دمکنید و آب صاف کرده آن را در طول روز به مرور بنوشید. زکام، برونشیت، زردی یا یرقان، کهیر، تبخال و سرخک را درمان میکند.

داروی گیاهی خفقان سرد مزاجان

۳- آن را با لیمو عمانی دم کنید و بنوشید. خفقان سرد مزاج را درمان می کند.

داروی گیاهی ضعف قلب

۴- به مدت ۴۰ روز هر روز یک مثقال از آن را با یک مثقال سنبل الطیب دم کنید و آب آن را با نبات شیرین کرده و بنوشید. مقوی قلب است و امراض قلبی همچنین ضعف قلب را درمان میکند.

درمان گیاهی ورم کلیه

۵- یک مثقال از آن را با یک مثقال مریم نخودی بجوشانید و آب آن را صاف کنید و آن مقدار را سه روز صبح ناشتا بنوشید. ورم کلیه را درمان میکند.

درمان گیاهی وسواس

۶. هر روز عرق آن را بنوشید. به تدریج حالت وسواس را برطرف میکند.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *