قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماریها با سرد نوشها و دمنوشهای گیاهی / قارچ پوستی و درمان با تخم شنبلیله…
قارچ پوستی
قارچ پوستی

قارچ پوستی و درمان با تخم شنبلیله…

قارچ پوستی و درمان با تخم شنبلیله…

 قارچ پوستی چیست ؟

رشد انواع قارچ مضر بر روی پوست بدن، باعث بروز عفونت قارچی پوست می‌شود. بیشتر این عفونت‌ با درمان بهبود می‌یابند. عفونت‌ قارچی پوست، بسته به این که کدام اندام را درگیر می‌کنند، دسته بندی می‌شوند.

انواع قارچ‌ پوستی

عفونت درماتوفیت
باعث عفونت پوست، ناخن و مو می‌شود. این عفونت شامل پنج مورد زیر است:
پای ورزشکار: این عفونت قارچی باعث می‌شود که پوست بین انگشتان پا، خارش دار، خشک، پوسته پوسته و قرمز گردد. در برخی مواقع باعث تاول و ترک خوردن پوست می‌شود. اغلب افراد، در استخر شنا و سونا به این نوع عفونت قارچی مبتلا می‌شوند. اگر شما پس از تماس با پوست آلوده، دستان خود را نشویید، این آلودگی می‌تواند به دستانتان منتقل شده و در چین‌ کف دست و بین انگشتان دست گسترش یابد.

عفونت ناخن: ناخن بدشکل، ضخیم و به راحتی خرد می‌شود. عفونت ناخن معمولا با پای ورزشکار همراه است.

عفونت قارچی کشاله ران : علائم این عفونت شامل خارش و بثورات پوستی قرمز در کشاله ران و مناطق اطراف آن می‌باشد. این عفونت غالبا در مردانی که زیاد عرق می‌کنند، دیده می‌شود.

عفونت قارچی بر روی بدن: این عفونت از حیوانات اهلی گرفته می‌شود. غالبا در مناطقی از بدن مانند شکم، دست و یا پا ایجاد می‌شود. علائم این عفونت شامل تکه‌ مسطح و حلقه‌ قرمز رنگ می‌باشد که می‌تواند رشد کرده و گسترش یابد. این حلقه‌ در لبه، پوسته دار و در مرکز مسطح می‌باشند.

عفونت قارچی پوست سر : این عفونت غالبا در خردسالان ایجاد می‌شود. از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد و باعث ریزش مو و التهاب مناطق آسیب دیده می‌شود.
اگر به قارچ پوستی مبتلا هستید، پوست خود را با صابون ضد قارچ بشویید. سپس پوست خود را کاملا خشک کنید. شستن و خشک کردن پوست یک راه جلوگیری از ایجاد و انتقال قارچ‌ می‌باشد
عفونت مخمر
یکی دیگر از عفونت‌ها قارچی پوست به دلیل عفونت مخمر می‌باشد. این عفونت شامل سه مورد زیر است:
عفونت لمسی: این عفونت ناشی از قارچ کاندیدا آلبیکنس می‌باشد که بر روی پوست و دستگاه گوارش زندگی می‌کند. این عفونت در زیر بغل، کشاله ران، زیر سینه و چین‌ پوستی دیده می‌شود. علائم این عفونت شامل خارش، درد، لکه‌ سفید- زرد می‌باشد.

پیتریازیس رنگارنگ: این عفونت باعث می‌شود لکه‌ تیره بر روی پوست روشن و لکه‌ روشن بر روی پوست تیره به وجود آید. این عفونت بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده شده است.

برفک
برفک می‌تواند دهان، زبان، واژن و دیگر مناطق مرطوب و چین‌ پوست را درگیر کند. عفونت برفکی، تکه‌ سفیدرنگ کوچکی هستند که یک علامت قرمز را به جا می‌گذارند.
در بزرگسالان، برفک واژن می‌تواند باعث خارش و ترشح غلیظ و سفیدرنگ شود.
گاهی، برفک در دهان نوزادان دیده می‌شود. برفک در نوزادان مسئله جدی را به وجود نمی‌آورد، اما نوزادانی که برفک در گلویشان ایجاد شده است، نمی‌توانند به خوبی شیر بخورند.

علائم قارچ پوستی

این علائم بستگی به نوع عفونت قارچی و قسمت درگیر بدن دارد. قارچ پوستی می‌تواند باعث بروز بثورات پوستی قرمزرنگ، پوسته پوسته و خارش‌دار شود و به نظر می‌رسد که پوست خشک است.
عفونت قارچی پوست سر می‌تواند منجر به ریزش مو شود. بثورات پوستی ناشی از قارچ ممکن است با علائم سایر مشکلات پوستی مانند پسوریازیس و اگزما اشتباه شود

تشخیصقارچ پوستی

پزشک برای تایید عفونت، ممکن است یک تکه از پوست را خراش دهد و یا یک تکه از ناخن و یا مو را به آزمایشگاه بفرستد.

درمان قارچ پوستی

درمان‌ موضعی ضدقارچ مثل کرم، لوسیون و پودر دارویی وجود دارند که بر روی پوست می‌مالند.
اگر لکه‌ مقداری از پوست صورت، ناخن‌ها و یا پوست سر را بگیرند، باید قرص مصرف کرد.
اسپری مخصوص برای درمان عفونت قارچی پای ورزشکار در داروخانه‌ موجود است.
اگر پوست سر دچار عفونت قارچی شده است، استفاده از شامپو ضدقارچ مفید می‌باشد.
در برخی مواقع، این داروها باعث تحریک پوست و یا ناراحتی معده می‌شوند. لذا بدون تجویز پزشک، هیچ اقدامی برای درمان عفونت‌ قارچی نکنید.

درمان گیاهی قارچ پوستی

  تخم شنبلیله                            

مقداری از دانه ها را خرد کرده، با آب به صورت پماد درآورده و در محل ناراحتی های پوستی مصرف کنید .

مطلب پیشنهادی

انواع شربت انار

انواع شربت در طب سنتی

انواع شربت در طب سنتی شربت نعناع و انار علاج معده های ضعیف وکم اشتهایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *