قنطوریون دقیق گیاهی با ساقه های  بلند و باریک و چهارگوش/ قسمت اول


قنطوریون دقیق گیاهی با ساقه های  بلند و باریک و چهارگوش/ قسمت اول

قنطوریون دقیق گیاهی با ساقه های  بلند و باریک و چهارگوش

 قنطوریون دقیق اسامی دیگری هم دارد که به ترتیب عبارت است از قنطوریون صغیر، مراره الحنش، لوفای خرد، کریون، قصه الحیه، طرطر، علف تب.قنطوریون دقیق همه جا در کوه و صحرا می روید ولی بیشتر زمین های آهکی یا رستی را دوست دارد.شما به راحتی می توانید قنطوریون دقیق را بشناسید ساقه ای بلند و باریک و چهارگوش دارد که ارتفاع آن از چهل سانتیمتر زیادتر نمیشود و انتهای ساقه ها به دسته گلی قشنگ منتهی میشود که گلهای نزدیک بهم به رنگ سرخ تند دارد، گلها کوچک و ریز هستند و دارای پنج گلبرگ می باشند و به شکل ستاره می نمایند. برگ های قنطوریون دقیقی سبز مایل به زرد هستند مسطح و بیضی شکل و بدون بریدگی می باشند و دمبرگ ندارند و مستقیماً به شاخه می پیوندند، بی شباهت به برگ های ذرت نیستند.میوه قنطوریون کپسول گردی است که در درون آن دانه های ریزی وجود دارد.شما باید انتهای ساقه را که گلدار است و قسمتی از ساقه را که دارای برگ است مضرف کنید و وقتی باید آن را بچینید که گل کرده باشد از ماه خرداد تا آخر شهریور قنطوریون دقیق دارای گل است و باید خیلی سریع آن را خشک کنید دسته های قنطوریون دقیق را که چیده اید سرازیر به دیوار انبارتان که آفتابروست آویزان کنید و یا در آشپزخانه بالای کوره آشپزخانه جا دهید تا بسرعت خشک شود.

کمی از تاریخ گذشتهٔ قنطوریون دقیق

قنطوریون دقیق از زمانهای بسیار قدیمی شناخته شده و مورد استعمال قرارگر فته است. سانتورشیروان حیات خود را از او بازیافت، هومر و هزیود که هردو از شعرای یونان باستان هستند. در طی اشعار خود وصف می کنند که سانتورشیرون با تیری که ازسم «ایدر» هفت سرسمی شده بود از جانب هرکول بشدت زخمی شد و سانتورشیرون در همانجا که افتاده بود گیاهی را چید و آن را روی زخم خود گذاشت و در اثر آن شفا یافت و شیروان نام این گیاه را سانتوره گذاشت که هنوز هم نام برای این گیاه باقی است. خاصیت التیام دهنده قنطوریون دقیق در قرن اول میلادی بوسیله دیوس کورید و پلین شناخته شد. پلین در کتاب خود توصیه می کند که برای جریان صفرا از شکم و جریان قاعدگی متوقف و برای درمان جوش پلک (گل مژه) باید از قنطوریون دقیق کمک خواست. در آغاز قرن بیستم پزشکان جدید هم تاسی به گذشتگان کرده و در نسخه های دارویی خود قنطوریون دقیقی را می نوشتند، دکتر کازان در قنطوریون دقیق علاوه بر خواص قدیمی، خاصیت (کرم کشی) و دکتر هانری لوکلر خواص تقویت کننده چشمگیری را در آن کشف کردند.

طریقه استعمال

۱- برای درمان کم خونی، ضعف عمومی: یک کیلو قند یا شکر را در دولیتر آب حل کنید این آب ممکن است سرد یا گرم باشد. اگر آب گرم بود صبر کنید تا نیمگرم و ملایم شود. بعد پنجاه گرم گرد مخمر آبجو را به آن اضافه کنید بعد همه آن شربت را در شیشه ای بریزید و در آن را ببندید وقتی تخمیر انجام شد. پانصد گرم قنطوریون دقیق خشک یا تازه را به آن اضافه کنید و یک ماه آن را به حال خود بگذارید بعد از یک ماه آن را از صافی در کنید و در بطری بریزید و اگر دچار کمخونی یا ضعف عمومی شده اید قبل از صرف ناهار و شام هرروز یک لیوان کوچک از شربت قنطوریون دقیقی را که در بطری کردهاید بنوشید بزودی اشتهای شما بازخواهد گشت و قیافه شما گلگون خواهد شد و قوای از دست رفته را باز خواهید یافت.قنطوریون دقیق گیاهی با ساقه های  بلند و باریک و چهارگوش/ قسمت دوم  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد