قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / لاغری به چه معنایی است قسمت دوم
لاغری
لاغری

لاغری به چه معنایی است قسمت دوم

ورزش بیش از حد یا سایر اقدامات مخصوص کنترل وزن (مانند مصرف قرص های رژیمی یا داروهای مُدر) مبادرت به کاهش وزن خود می نمایند. اگرچه بی اشتهایی عصبی عمدتا در دختران نوجوان دیده می شود، حدود ۱۰ بیماران از جنس مذکر هستند.

برای افراد مبتلا به کمبود وزن و لاغری چه باید کرد؟

قبل از انجام اقدامات گسترده برای ارزیابی کمبود وزن و لاغری، اثبات وجود این اختلالات ضرورت دارد. تقریباً در نیمی از افرادی که تصور می کنند دچار کاهش وزن قابل توجه شده اند تغییر عمده و مهمی در وزن مشاهده نمیشود. در برخی موارد نیز افرادی که مبتلا به کاهش وزن چشمگیر شده اند از آن آگاهی ندارند. بنابراین تعیین وزن افراد در حین معاینه در مطب یا مرکز درمانی از اهمیت زیادی برخوردار است. بررسی وجود تب، درد، تنگی نفس، سرفه، طپش قلب و شواهد بیماری های عصبی، اختلالات گوارشی (شامل دشواری غذاخوردن، بلع دشوار، بی اشتهایی، تهوع و تغییر در عادات اجابت مزاج) لازم است. سابقه مسافرت، استعمال دخانیات و مصرف الکل و سابقه استفاده از داروها را باید بررسی نمود. سابقه بیماری ها یا اعمال جراحی قبلی و نیز بیماریهای افراد فامیل را باید سؤال نمود.

عوامل خطر ابتلا به عفونت HIV (ایدز) باید مورد بررسی قرار گیرد. علایم افسردگی، شواهد زوال عقل (دمانس:dementia) و عواملی اجتماعی (شامل مشکلات مالی) که ممکن است بر اشتها تأثیر بگذارند باید مورد بررسی قرار بگیرند پزشک در معاینه فیزیکی، وزن و علایم حیاتی (نبضی، فشارخون، تعداد تنفس و دمای بدن) بیمار را اندازه گیری میکند و وجود رنگ پریدگی، یرقان و بافت جوشگاهی (اسکار) ناشی از جراحی قبلی را مورد بررسی قرار میدهد . بررسی از نظر وجود برفک در دهان یا بیماری دندان، بزرگی غده تیرویید، بزرگی غدد لنفاوی و اختلالات ریوی یا قلبی و معاینه شکم ضرورت دارد. همچنین پزشک باید معاینه رکتوم (راست روده) از نظر بررسی پروستات و ضایعات رکتوم را انجام دهد. معاینه لگن، حتی در زنانی که رحم آنها به وسیله عمل جراحی (هیسترکتومی) برداشته شده ضرورت دارد. معاینه عصبی شامل بررسی وضعیت روانی و غربالگری از نظر افسردگی لازم است.

آزمایش های غربالگری برای بررسی کاهش وزن غیرارادی عبارتند از:

۱. آزمایش های اولیه

شمارش کامل سلول های خونی (CBC)

اندازه گیری الکترولیت ها، کلسیم و گلوکز خون

آزمایش های عملکرد کلیه و کبد

آزمایش کامل ادرار

اندازه گیری مقدار هورمون محرک تیرویید (TSH)

رادیوگرافی قفسه سینه

غربالگری از نظر سرطان (مانند ماموگرافی و کولونوسکوپی)

۲. آزمایش های اضافی

آزمایش HIV (ایدز)

آندوسکوپی قسمت فوقانی و یا تحتانی دستگاه گوارش

۳. CT اسکن یا MRI شکم (در صورت وجود علایم یا نشانه های گوارش)

۴. CT اسکن قفسه سینه

برای درمان لاغری، هرگز نباید بدون تجویز پزشک از دارو استفاده کرد. افزایش وزن باید به طور تدریجی صورت گیرد تا قابل تحمل تر، بدون عوارض و غیرقابل بازگشت باشد. بهترین و سالمترین درمان لاغری عبارت است از رعایت رژیم غذایی صحیح و ورزش مناسب و کافی. در هر رژیم غذایی باید شیر و لبنیات، حبوبات و غلات، میوه و سبزیجات، و گوشت به مقدار مناسب و صحیح گنجانده شوند.

رژیم غذایی باید بتواند انرژی مورد نیاز روزانه را تأمین کند و نیز ریزمغذی ها (micronutrients) یعنی موادی که باید به مقدار بسیار کم در غذا وجود داشته باشند را تأمین کند و با فرهنگ غذایی محل زندگی فرد هماهنگی داشته باشد و از تنوع لازم و کافی برخوردار باشد.

برای افزایش انرژی دریافتی انجام اقدامات زیر ضرورت دارد. یک زن جوان و سالم روزانه به ۲۰۰۰ کیلو کالری و یک مرد جوان و سالم به ۲۲۰۰ کیلوکالری انرژی نیاز دارد. یک برنامه غذایی تأمین کننده ۲۰۰۰ کالری، به شرح زیر است: صبحانه ساعت ۷ صبح : یک لیوان شیر پرچرب + ۶۰ گرم غلات صبحانه ویتامینه + ۲ قاشق چایخوری عسل که به شیر و غلات اضافه شود.

ادامه لاغری به چه معنایی است  قسمت اول 

مطلب پیشنهادی

پوسیدگی دندان

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده 

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده    یکی از عیوب کلیه مواد ترمیمی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *