قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / لاغری به چه معنایی است قسمت چهارم
لاغری
لاغری

لاغری به چه معنایی است قسمت چهارم

. حمایت تغذیه اولیه و زودرس میتواند به جلوگیری از بروز عوارض مرتبط با کاهش وزن کمک کند. برای درمان کمبود وزن باید از متخصص تغذیه، متخصص گفتار درمانی (در موارد وجود مشکلات دهانی – حلقی و مشکلات بلع) و خدمات اجتماعی استفاده نمود. در مراکز حمایتی، مانند سرای سالمندان، باید به مسئولان خدمات تغذیه ای و مراقبین فرد، توصیه های لازم و اختصاصی در زمینه رژیم غذایی وی را ارائه نمود. محدودیت های غذایی غیرضروری را باید حذف نمود. حتی در بیماران مبتلا به دیابت می توان با نظر متخصص تغذیه، از رژیم غذایی دارای محدودیت کمتر استفاده کرد. در افراد مبتلا به کاهش حس بویایی (هیپوسمیا؛hypOSmia)، افزودن مواد طعم دهنده خوشایند می تواند به افزایش اشتها کمک کند. در افراد مبتلا به بلع دشوار (دیسفاژی: dysphagia) استفاده از پوره جات و غذاهای مایع صاف شده توصیه میشود در صورت امکان، انجام ورزش و حتی فیزیوتراپی را باید توصیه نمود زیرا این اقدامات موجب بهبود اشتها و افزایش میزان غذاخوردن می شوند.

مصرف مایعات مکمل کالری نباید همراه با غذا صورت بگیرد زیرا میزان دریافت تام کالری با این روش افزایش نمییابد. مکمل های مایع بر مکمل های جامد ترجیح دارند زیرا زمان تخلیه معده ای مکمل های مایع کوتاه تر است و در صورت استفاده از این نوع مکمل ها، احتمال افزایش کالری تام بیشتر خواهد بود. برای افزایش وزن افراد مسن هیچ داروی خاصی توصیه نمی شود.

داروی میرتازاپین (با نام تجارتی Remeron) میتواند ضمن بهبود افسردگی، موجب افزایش اشتها و در نتیجه، افزایش وزن فرد شود.

داروی درونابینول (با نام تجارتی Marinol) نوعی کانابینویید است که برای درمان کاهش وزن توام با بی اشتهایی در افراد مبتلا به ایدز توصیه میشود.

داروی سیپروهپتادین (با نام تجارتی Periactin) نوعی آنتی هیستامین و آنتی سروتونرژیک است که اشتها را کمی افزایش میدهد و میزان کاهش وزن را کم می کند ولی باعث افزایش وزن نمیشود. از عوارض این دارو باید از خواب آلودگی و گیجی نام برد. اگرچه داروها می توانند به بهبود اشتها و افزایش وزن افراد مسن مبتلا به کاهش وزن غیرارادی کمک کنند نباید از آنها به عنوان نخستین راه درمانی استفاده شود.

ادامه لاغری به چه معنایی است قسمت سوم 

مطلب پیشنهادی

علل بروز اهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی   -عوامل محیطی عنوان کلیه عواملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *