قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / لوزالمعده و انسولین را بهتر بشناسید…..
لوزالمعده و انسولین
لوزالمعده و انسولین

لوزالمعده و انسولین را بهتر بشناسید…..

لوزالمعده و انسولین را بهتر بشناسید…..

لوزالمعده غده ای نرم به رنگ صورتی مایل به خاکستری به طول ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر است که در طرف چپ، پشت معده قرار دارد. سر لوزالمعده در انتهای اثنی عشر(دوازدهه) قرار گرفته و ذم آن تا طحال ادامه می یابد. تنه  لوزالمعده بین سر و ذم این غده قرار گرفته و مجرای لوزالمعده درون غده است.

لوزالمعده ی انسان دارای یک تا ۲ میلیون جزایر لانگر هانس است که قطر هر یک حدود ۰/۳ میلیمتر می باشد. این جزایر سه نوع سلول عمده با نامهای آلفا، بتا و دلتا دارند که با خصوصیت رنگ پذیری آنها از هم تشخیص داده می شوند. سلولهای بتا که حدود ۶۰٪ از کل سلولها را تشکیل می دهد عمدتاً در وسط جزیرہ واقعند و انسولین ترشح می کنند، سلول های آلفا که حدود ۲۵٪ از کل سلول ها را تشکیل می دهند گلوکاگن ترشح میکنند. سلول های دلتا که حدود ۱۰٪ درصد از کل را تشکیل می هند سوماتواستاتین ترشح می کنند. حداقل یک سوم دیگر به نام سلول PD به تعداد

کم در جزایر وجود دارد که هورمونی با عملکرد ناشناخته موسوم به پلیپی تید لوزالمعدی ترشح میکند. ارتباطات نزدیک میان این سلول  ها در جزایر لانگرهانس امکان کنترل مستقیم ترشح برخی هورمون ها را توسط هورمون های دیگر فراهم میسازد. مثلاً انسولین ترشح گلوکا کن را مهار میکند و سوماتواستاین ترشح هورمون انسولین و گلوک کن را مهار می کند

▪ غده لوزالمعده، عضوی از اعضای دستگاه گوارش است که دو وظیفه مهم دارد:
۱) تولید شیره گوارشی
۲) تولید انسولین و چند هورمون دیگر
وظیفه اول، به بخش برون‌ریز (اگزوکرین) این غده مربوط می‌شود و وظیفه دوم، به بخش برون‌ریزِ (اندوکرین). وقتی غذا یکی دو ساعت در معده می‌ماند و فعل و انفعالات گوارشی وی آن انجام می‌شود، کم‌کم آماده می‌شود برای ورود به روده کوچک. دقیقاً در همین موقع، لوزالمعده هم شروع می‌کند به ترشح شیره گوارشی‌ به درون روده کوچک. شیره گوارشی که حاوی آنزیم‌های متعدد است، با غذا مخلوط می‌شود و محتویات مواد غذایی را به صورت قطعات بسیار ریزی می‌شکند.
پانکراس همچنین انسولین را می‌‌سازد که هورمونی بسیار مهم و کلیدی برای تثبیت قندخون است. آن‌هایی که انسولین خونشان به میزان کافی ترشح نمی‌شود، قند خونشان بالا می‌رود و به دیابت دچار می‌شوند. وقتی قند خون بالا می‌رود، لوزالمعده به طور خودکار شروع می‌کند به افزایش ترشح انسولین تا قند را پایین بیاورد ؛ و برعکس: وقتی قند خون پایین می‌آید، لوزالمعده ترشح انسولین را کاهش می‌دهد تا قند خون، بیش از پیش افت نکند.
● زندگی بدون لوزالمعده
حتی اگر بخشی از لوزالمعده‌تان را از دست بدهید، باز هم لوزالمعده می‌تواند گلیم خودش را از آب بیرون بکشد اما در چنین شرایطی توصیه می‌شود که حتماً تحت نظر پزشک باشید تا جلوی ابتلایتان به دیابت گرفته شود.
اگر بخشی از لوزالمعده‌تان دچار مشکل شود، اگرچه میزان تولید و ترشح شیره گوارشی‌ کاهش پیدامی‌کند اما از این نظر، مشکل چندانی به وجود نخواهد آمد چرا که با استفاده از مکمل‌های دارویی، می‌توانید این کمبود را جبران کنید.
جالب این‌که، حتی اگر لوزالمعده‌تان را به طور کامل از دست بدهید، باز هم به کمک مکمل‌های گوارشی، می‌توانید کمبود آنزیم‌های گوارشی را جبران کنید اما مشکل اصلی در تنظیم میزان انسولین بدن است. در چنین شرایطی به دلیل افت شدید انسولین، احتمال ابتلایتان به دیابت به شدت افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل، نیازتان به تزریق انسولین برای پیشگیری از بیماری دیابت و عوارضش، صد درصد است.
● شایع‌ترین اختلالات لوزالمعده
۱) التهاب لوزالمعده (پانکراتیت):
لوزالمعده گاهی اوقات ممکن است متورم شود. التهاب زمن لوزالمعده باعث درد شدید در قسمت بالای شکم می‌شود که اغلب این درد در پشت بدن هم انعکاس پیدا می‌کند. تشخیص التهاب لوزالمعده صرفاً از طریق درد شکم، بسیار مشکل است اما سنجش مقدار آنزیم آمیلاز برای تشخیص، کمک‌کننده است.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *