قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / لکنت زبان در بیمار سکته ای
لکنت زبان در بیمار سکته ای
لکنت زبان در بیمار سکته ای

لکنت زبان در بیمار سکته ای

لکنت زبان در بیمار سکته ای

یکی از آثار ناخوشایند سکته های مغزی از کار افتادن عصب زبانی مغز است که گاه بهطور کامل و گاه نسبی حادث میشود.
درمان آن پس از گذراندن مرحله ۱۵ روزه پاکسازی عبارت است:
-۱ نسخه های مکیدنی
زنیان، صمغ عربی، زیره سیاه، زنجفیل، خولنجان، عسل، اجزاء مساوی است. ادویه را بکوبید و کاملا نرم کنید و سپس با مقداری عسل مخلوط و خوب بورزید تا به شکل خمیر سفت درآید در قالب های دلخواه شکل بدهید و هر روز تعدادی از آن را مانند شکلات یا آبنبات بمکید.
-۲ بیمار را هر روز وادار به سوت زدن کنید. جمع کردن لب ها و تلاش برای سوت زدن بتدریج لکنت زبان را کاهش میدهد.
-۳ تخم کبوتر
هفته ای سه عدد تخم کبوتر را با روغن گردو مخلوط و زیر فک و گلوی بیمار ماساژ دهید یا اینکه تخم کبوتر را با روغن گردو یا زیتون یا زعفران یا سرکه بصورت ضماد زیر فک بیمار ببندید.
تدهین (مالش با روغن)
هفته ای چندین بار با یک یا مخلوطی از روغن های گردو، جوز، قسط، سیاهدانه، دارچین، خولنجان، زیر آرواره ها را مالش دهید.
تقویت کلی بیماران سکته ای
نسخه زیر علاوه بر کمک به علاج این بیماران در تقویت مزاج و ایجاد نشاط و رفع خستگی و ناامیدی آنان موثر است: عرق بیدمشک، عرق کاکوتی، عرق شاه اسپرم، عرق بادرنجبویه، عرق بهارنارنج، عرق نعناع، نبات، آب نارگیل، آب سیب، آب انگور، از هرکدام نیم کیلو، زعفران مقداری.
عرقها را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. نبات را بکوبید و پودر کنید. سپس با آب نارگیل و سیب و انگور مخلوط نمایید و اضافه کنید و ۱۰ دقیقه دیگر بجوشانید و زعفران را اضافه کنید و به مدت ۱۰ دقیقه دیگر بجوشانید. پس از خنک شدن در یخچال بگذارید و نصف استکان صبح و نصف استکان غروب میل کنید.
برای تقویت و علاج و پیشگیری از سکته داروی زیر مفید است. میخک (قرنفل) ۹ گرم پودر کنید و هر روز در یک لیوان شیر با کمی شکر حل کرده و میل کنید.
درد عضلات در بیماران سکته ای
چنانچه در عضلات و ماهیچه های بدن درد ایجاد شود از نسخه زیر کمک بگیرید. بوزیدان، سورنجان.
ادویه را پودر کرده و هر روز صبح و شب هربار یک قاشق مرباخوری با آب یا همراه با کمی عسل میل کنید.
طپش قلب در بیمار سکته ای
چنانچه بیمار از طپش قلب رنج میبرد از نسخه زیر استفاده کنید که هم برای علاج سکته و هم برای طپش قلب مفید است. گاوزبان سنبل الطیب، بادرنجبویه، افسنطین، مرزنجوش، بهارنارنج، پونه یا کاکوتی، تخم خشخاش، گزنه، بابونه، بسفاویج. اجزاء مساوی میباشد.
۱ لیوان بجوشانید تا یک لیوان بماند داروها را کاملا مخلوط کرده و کمی بکوبید و هربار یک قاشق غذاخوری از آن را در صاف کرده و کمی شیرین کرده میل کنید روزی سه وعده هربار بعد از غذا میل شود. اگر همراه طپش قلب، بیماری تیروئید وجود دارد به داروها عناب و تاجزیری اضافه کنید.
بی خوابی در بیمار سکته ای
برای درمان بیخوابی از همان داروی طپش قلب استفاده کنید و هر شب نصف استکان عرق بهارنارنج و نصف استکان عرق تارونه با هم مخلوط کرده میل کنید.
خواب زیاد در بیمار سکته ای
خواب زیاد در بیمار سکته ای در اثر آلودگی و غلظت خون و غلبه سردی است در این صورت درمان همان تصفیه خون براساس مزاج بیمار، خونگیری و دفع خلط بلغم است و وادار کردن بیمار به تحرک مثلا پیاده روی کاملا الزامی است.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *