قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / لکه بینی در فواصل قاعدگی
لکه بینی در فواصل قاعدگی
لکه بینی در فواصل قاعدگی

لکه بینی در فواصل قاعدگی

لکه بینی در فواصل قاعدگی

خونریزی های غیرطبیعی در خانم ها به طور طبیعی خونریزی از دستگاه تناسلی خانم ها فقط در روزهای قاعدگی روی میدهد، بنابراین خون ریزیهایی که غیر از زمان عادت ماهیانه اتفاق میافتد، غیرطبیعی هستند. در خانم های جوان که سن آنها کمتر از ۳۵ سال است، در شروع مصرف قرص های جلوگیری از حاملگی ممکن است خونریزی غیرطبیعی از دستگاه تناسلی دیده شود.

در سنین بالاتر بروز خونریزی های غیر طبیعی به علت بیماری های دستگاه تناسلی خانم ها شیوع بیشتری دارند.

خونریزی مختصر در فاصله بین دو دوره قاعدگی را لکه بینی گویند. همانطور که قبلا نیز گفته شد، این نوع خونریزی مختصر، یعنی لکه بینی در ماه های اول استفاده از قرص های ضد بارداری، یا هنگام تغییر نوع قرص های جلوگیری از حاملگی شایع است.

معمولا لکه بینی هنگام ایجاد تعادل هورمونی حادث میشود، علاوه بر آن لکه بینی در اثر قرار دادن دستگاه جلوگیری حاملگی داخل رحم (IUD) نیز ایجاد می شود. خونریزی غیرطبیعی از دستگاه تناسلی خانم ها به ویژه چندساعت پس از مقاربت، ممکن است به علت وجود ضایعه در دهانه رحم، نظیر تحلیل دهانه رحم و یا احتمالاً به علت سرطان دهانه رحم باشد.

علاوه بر این مقاربت جنسی در خانم های مسن ممکن است باعث آسیب به دیواره های  مجرای تناسلی شود، زیرا پس از یائسگی دیواره های واژن یا مجرای تناسلی نازک و شکننده می شوند، در نتیجه مقاربت معمولاً باعث درد، ناراحتی و احتمالاً خونریزی می شود.

خونریزی غیر طبیعی اگر مربوط به آمیزش جنسی و یا مصرف داروهای جلوگیری از حاملگی نباشد، ممکن است به علت بیماریهایی نظیر پولیپ رحم، اختلالات مخاط رحم و غیره باشد. ضمناً بعد از یائسگی، بیماری های مختلفی از جمله سرطان رحم میتوانند باعث خونریزی شوند. باید دانست در ابتدای حاملگی و موقع کاشته شدن سلول تخم در رحم، خونریزی مختصری ایجاد می شود.

همچنین خونریزی از رحم می تواند به علت سقط جنین باشد. قویاً تأکید می شود هرزمان که خانمی متوجه خونریزی غیرطبیعی از دستگاه تناسلی میشود باید هرچه زودتر به پزشک متخصصی مراجعه کند تا علت آن معلوم شود.

درمان های هورمونی در خانم های مسن می تواند برای بهبود حالت ارتجاعی دیواره های مجاری تناسلی آنها مؤثر باشد. در بیشتر خون ریزیهای غیرطبیعی از دستگاه تناسلی خانم ها در صورتی که عامل ایجاد آنها مشخص شود با موفقیت درمان و رفع میگردند.

در مورد رفع لکه بینی قاعدگی ها نسخه های زیر مؤثر است:

• پوست، ریشه یا ساقه زرشک و سرو کوهی از هر کدام ۲ گرم، شربت ساده ۱۵۰ میلی لیتر داروها را بسائید سپس با شربت مخلوط و مقدار ۱ قاشق سوپخوری در هر دو ساعت میل کنید. به تنتور گیاه گزنه سفید ۱۰۰ گرم، شربت ساده ۵۰ گرم، آب ۲۵ گرم. آنها را با هم مخلوط، یک قاشق قهوه خوری در هر نیم ساعت مفید می باشد.

• دم کرده ۲۰ تا ۳۰ گرم خرفه در یک لیتر آب و مصرف روزانه ۳ تا ۴ فنجان بسیار مفید است.

مقدار ۵۰ تا ۱۰۰گرم ژرانیوم را در یک لیتر آب دم کرده، روزانه ۳ فنجان تناول کنید.

• جوشانده یا دم کرده ۳۰ تا ۵۰ گرم پوست ریشه زبان گنجشک کاذب و جوشانده برگ و میوه سماق به مقدار ۱۵ تا ۲۴ گرم در روز توصیه میشود. • جوشانده ۱۵ تا ۳۰ گرم ریشه گیاه گوش خر در یک لیتر آب به صورت مصرف تدریجی در ۲۴ ساعت توصیه می شود. به گیاهان زیر برای رفع خونریزی در فاصله بین قاعدگی مفید است. به شیره تازه میوه سیاه گیله، صمغ عشقه، فرندل، خرفه، کیسه کشیش، پوست فندق.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *