قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / مارچوبه ، گیاهی که باید در مورد آن بدانیم ……
مارچوبه
مارچوبه

مارچوبه ، گیاهی که باید در مورد آن بدانیم ……

مارچوبه ، گیاهی که باید در مورد آن بدانیم ……

مارچوبه 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی مارچوبه است .گیاهی است از خانواده Asparagaceae، علفی و چند ساله که قسمت زیرزمینی آن شامل یک توده گوشتی است و چندین جوانه در قسمت فوقانی آن و تعداد زیادی ریشک  پراکنده و نسبتاً ضخیم در قسمت زیر آن قرار دارند. ساقه  آن نرم و ترد و گوشتی است که در اوایل بهار از این قسمت زیرزمینی خارج می شوند که قسمت قابل مصرف خوراکی می باشد، این ساقه  جوان یک ساله هستند و به ارتفاع ۱/۵ – ۱ متر می رسند و اگر به طور آزاد به حال خود رها شوند، شاخه شاخه و منشعب می شوند، به طوریکه انشعابات نازک و سبز شاخه  آن اغلب با برگ اشتباه می شود، ساقه  آن نازک و استوانه  شکل و دارای خطوط سیار ظریفی است. برگ آن به صورت فلس  مثلثی سبز روی سطح جدار خارجی ساقه نمایان می شود و شاخه  از بغل آن  بیرون می آید و گل  آن که در اوایل تابستان ظاهر می شوند به رنگ سبز و زرد و شبیه لاله  کوچک است. میوه  آن کروی و به قطر پنج تا شش میلیمتر می باشد که پس از رسیدن، قرمز رنگ و زیبا می شود و داخل آن ده ها دانه مثلثی سیاه رنگ قرار دارد. این گیاه در آذربایجان، خوی، تبریز و در مناطق مختلفه  البرز و در اصفهان، اراک، کرمانشاه و در جنوب ایران در بهار و شیراز می روید و در برخی مناطق نیز پرورش داده میشود.

طبیعت آن: کمی گرم و خشک است و بعضی آن را سرد و بعضی معتدل دانسته اند.

نام های دیگر گیاه مارچوبه در طب سنتی عبارت است از:اسپراغس – اسفراغس -یرامیع – صفوف – صم دهم – الاملک – مارگیاه – خشب الحیه – جمس کشک – اسفرک-اسفراج – هر موع – ماردارو – هلیمون – هلیون – هلگون – نخوشی – کشک المار – جنجل – سفرج.

ترکیبات شیمیایی:در هر صد گرم ساقه  خوردنی مارچوبه خام مواد زیر وجود دارد: آب ۹۱ گرم – پروتئین ۲/۵ گرم – چربی ۰/۲ گرم – هیدرات کربن ۴/۳ گرم – خاکستر ۰/۶ گرم – کلسیم . ۲۲ میلی ئگرم – فسفر ۶۲ میلی گرم – آهن ۱/۱ میلی گرم – سدیم ۲ میلی گرم – پتاسیم ۲۷۸ میلی گرم – تیامین || ۰/۱۸ میلی گرم – رایبوفلاوین ۰/۲ میلی گرم – نیاسین ۱/۵ میلی گرم – آسپاراژین – تایروزین – اسانس روغنی فزار. در هر صد گرم ساقه  خوردنی مارچوبه که با آب کمی پخته شده باشد مواد زیر وجود دارد: آب حدود ۹۳ گرم – پروتئین ۲/۲ گرم – چربی ۰/۲ گرم – هیدرات کربن ۲/۹ گرم – خاکستر ۰/۴ گرم -| کلسیم ۲۱ میلی گرم – فسفر ۵۰ میلی گرم – آهن ۰/۶ میلی گرم – سدیم ۱ میلی گرم – پتاسیم ۱۸۳ میلی گرم – تیامین ۰/۱۶ میلی گرم – رایبوفلاوین ۰/۱۸ میلی گرم – نیاسین ۱/۴ میلی گرم.

ویتامین ها: A ۹۰۰ واحد بین المللی – B و C ۳۳ میلی گرم در مارچوبه وجود دارد.

خواص مارچوبه

درمان گیاهی یرقان

۰/۵ کیلو از سر تازه  آن را بکوبید، آبش را بگیرید و دو برابر آب آن شکر نی به آن اضافه کرده و خوب مخلوط کنید، بعد در شیشه  که درب محکمی داشته باشد بریزید و در جای خنک نگهدارید و هر روز چهار قاشق از آن را به نوبت در طول روز بنوشید. زردی یا یرقان را درمان می کند،

داروی گیاهی تقویت قلب

قلب را تقویت می نماید، مسکن قلب است و از تپش قلب جلوگیری میکند،

درمان گیاهی بی اشتهایی

بی اشتهایی پس از بیماری و نقاهت را برطرف میسازد.

داروی گیاهی افزایش نیروی جنسی

آن را بخورید. برای بیماری استسقا و درمان بعضی ناراحتی قلبی که در اثر آن بافت بدن آب می آورند مفید است، نیروی جنسی را تقویت میکند.

درمان گیاهی درد سینه

پنجاه گرم از آن را نیم کوب کنید و در یک لیتر آب پنج دقیقه بجوشانید و آب صاف کرده  آن را هر صبح، ظهر و شب یک فنجان بنوشید. درد سینه و ریه را تسکین می دهد، دید چشم را تقویت می کند، برای متوقف کردن آب در آغاز آب آوردن چشم یا آب سفید مفید است.

درمان گیاهی درد روده

ریشه  آن را بپزیدو بخورید. ملین و قی آور است، بلغم لزج معده را برطرف می کند و درد، روده را تسکین میدهد.

درمان گیاهی سرفه

بیست گرم از ریشه آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده  آن را در طول روز به مرور بنوشید. . مدر، تب بر و تونیک است، مقوی و مسکن قلب می باشد، برای رفع اخلاط خونی و خشک گلو و تسکین سرفه اثر مفید دارد، برای درمان استسقا و زردی مفید است، نیرو جنسی را تقویت میکند، برای افزایش دید چشم و متوقف کردن آب در آغاز آب آوردن چشم (آب سفید) مصرف می شود، خستگی را برطرف می کند، برای ضعف کبد در اثر هجوم الدم و ضعف مثانه مفید می باشد.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *