قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / مامیران گیاهی برای درمان خانگی زگیل
گیاه مامیران
گیاه مامیران

مامیران گیاهی برای درمان خانگی زگیل

مامیران گیاهی برای درمان خانگی زگیل

مامیران

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی مامیران است .گیاهی است از خانواده خشخاش Papaveraceae، علفی و چند ساله دارای چهل تا یکصدسانتی متر قد. برگهای آن به رنگ زنگاری یا سبز مایل به کبود است که به چندین قسمت تقسیم شده و هرقسمت دندانه دار می باشد.گل های آن زردرنگ و به صورت چتر مجتمع هستند و در فصل تابستان ظاهر میشوند. میوه  آن سیلیک دراز و باریک می باشد که پس از رسیدنشکاف برمی دارد و دانه هایی شبیه به دانهی کنجد که داخل آن است دیده می شود. این گیاه در کنار پرچینها روی دیوارهای کهنه و کنار ساختمان ها می روید، گیاه مامیران بومی اروپا و آسیا می باشد، در ایران، در گیلان، رودبار، عمارلو بین کبوتر چای و زردچین، در گرگان در بندر گز، مازندران و چند مکان دیگر میروید.

طبیعت آن: گرم است.

ترکیب شیمیایی: آلکالوئیدهای کلیدونین یا شلیدونین، کلریترین، پروتوپین، هومو کلیدونین، آلیکری توپین، هربرین، اسپارتئین و سانگینارین – یک ماده  رنگی به نام کلیدوکساتین و املاح فسفاتهای کلسیم، منیزیوم و أمونیوم،

نامهای دیگر گیاه مامیران در طب سنتی: بقلهالخطایف – شجره الخطایف – حشیشه الصفراء – عروق الزعفران – مامیران کبیر – مامیرون – میرمیران – زرده چاو – زردچوب – پرستو – حشیشه الخطاف – حشیشه الخطاطیف – عروق الصباغین – خلیدونیون – خالدونیون -کلیدونیون – کالیدونیون -کلیدون – مرمیران – عرق الصفر

خواص مامیران

درمان گیاهی آسم

۱ – پنج تا ده گرم برگ خشک آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و قبل از غذا یک فنجان بنوشید. در موارد آنژین دو پواترین، آسم و اختلالات مربوط به تشنج ماهیچه ها و در تسکین دردهای سرطانی معده مؤثر است.

درمان گیاهی بیخوابی

۲- اگر شب موقع خواب ۲ گرم از آن را دم کنید و آب صاف کرده  آن را بنوشید، به طور مسهل عمل می کند، برای رفع ضعف قوای دماغی، رفع بی خوابی و اضطراب، تصلب شرایین مغزی و یرقان اثر مفید دارد.

داروی گیاهی تقویت بینایی

۳- ده تا بیست گرم برگ آن را در یک لیتر آب بجوشانید و با آب صاف کرده  آن چشم را بشویید. التهاب ملتحمه  چشم را برطرف میسازد، چشم را ضدعفونی می کند، غدد اشکی و غدد چربی ساز پلک ها را تحریک می نماید، قدرت بینایی را تقویت میکند.

داروی گیاهی کک و مک

۴- آن را نرم بکوبیدو با عسل یا سرکه مخلوط کرده و هر شب ضماد کنید. سفیدک ناخن، کک مک صورت و لک های سفید بدن یا برص را برطرف می کند.

درمان گیاهی میخچه

۵- شیره تازه  آن را هر روز بگیرید و بر موضع بمالید و در هر روز سه بار تکرار کنید. میخچه را از بین می برد.

۶- برای درمان سینوزیت با آب جوشانده آن بخور دهید و هم مقداری از آب جوشانده آن را با کمیعسل مخلوط کرده و در داخل بینی بکشید

درمان گیاهی بواسیر

۷- عصاره تازه  آن را بمالید. بواسیر را درمان می کند.

درمان گیاهی دندان درد

۸- مزمزه با عصاره  تازه یا با آب جوشانده آن درد دندان را ساکت می کند.

۹ – شستوشو با آب جوشانده آن یا نشستن در آب جوشانده آن، بیشتر ناراحتی های رحمی را برطرف می کند.

 

پانزده تا پنجاه گرم آب دمکرده  آن را در یک لیتر آب انگور مخلوط کنید و هر روز صبح از آن را بنوشید. مدزو ملین است.

درمان گیاهی زگیل

آن را بکوبید و هر شب ضماد کنید. زگیل را مرتفع می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *