previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
ArrowArrow
Shadow
Slider

مبارزه با یک همه گیری جهانی قسمت اول


مبارزه با یک همه گیری جهانی قسمت اول

مبارزه با یک همه گیری جهانی

 

تاریخچه مواد در ایالات متحده

وقتی سرباز جانی در پایان جنگ های داخلی امریکا به خانه بازگشت، احتمالا نمی توانست روی یک خط مستقیم رژه برود، چون که او هم مانند ۴۰۰۰۰۰ سرباز آشفته دیگر معتاد به مرفین شده بود. با پیدایش مرفین و اختراع سرنگ های زیر پوستی، اعتیاد به مواد معضل برجسته  قرن نوزدهم شد. این نخستین وابستگی گسترده به مواد بود که در تاریخ ثبت شده است.

در دهه های بعد قرن نوزدهم نیز وضع بهتر نشد. کوکائین و مشتقات تریاک به صورت داروهای بدون نسخه آزادانه ارائه و استفاده میشدند. البته، مشهورترین این ها کوکاکولا بود، که در روزهای آغازین خود به راستی دارای کوکائین بود. در آغاز قرن بیستم، اعتیاد به مواد به طور فزآیندهای خارج از کنترل شد، و دولت ایالات متحده با نخستین برنامه های نظارتی وارد عمل گردید. در سال ۱۹۰۶، قانون خالص سازی غالبا ور دارو بهتصویب رسید.

این قانون برچسب مواد تشکیل دهنده فرآورده ها را اجباری می کرد. سپس قانون مالیات مواد هاریسون در سال ۱۹۱۴ تصویب شد که وارد کردن یا توزیع غیرقانونی کوکائین و مواد را ممنوع می کرد. در طی این دوران، نه جامعه ی پزشکی و نه عامه  مردم از اصول اعتیاد آگاهی نداشتند. بعد از تصویب قانون هاریسون، اعتیاد به مواد تا سال های دهه ۱۹۶۰، که مصرف مواد یک معضل اجتماعی گردید، مشکل بزرگی برای ایالات متحده نبود.

در این زمان، معلوم شد بنگاه های نظارتی دولت فدرال برای مواد ناکارآمد هستند. سازمانها اغلب بر علیه یکدیگر کار می کردند و نتایج منفی به بار می آوردند. در سال ۱۹۷۳ وضع چنان بد شد که رئیس جمهور ریچارد نیکسون دستور ایجاد ادارهای نظارت بر مواد (DEA) را صادر کرد، که بنگاه پیشتاز در تحقیقات مواد شد، و کار خود را تا به امروز ادامه داده است.

تأثیر نظارت و آنچه جنگ مواد نامیده می شود مورد بحث و گفتگوست. مصرف کوکائین تا ۷۵٪ از اوج مصرف آن در سال ۱۹۸۵ کاهش یافته است. هرچند مت آمفتامین (با نام های سرعت، کرانک، شیشه) جایگزین آن شده است که احتمالاً خطرناک تر است و امروزه در سراسر امریکا مصرف می شود. همچنین مواد غیرمجاز به صورت دوره ای مصرف می شوند و انواع مختلفی مثل ال.اس.دی. رایج  می شوند، از رواج میافتند، و دوباره رایج می شوند. شاید درست تر باشد که بگوییم این جنگ پیروزی ندارد و فقط اثر بازدارندگی دارد. مبارزه با مواد شامل یک جنگ سه مرحله ای است. مرحله اول نظارت، مرحله بعدی آموزش و پیشگیری و در نهایت مرحله درمان است. گرچه همه گیری جهانی مصرف مواد بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد، تا سال های دهه ۱۹۷۰ آموزش و پیشگیری از آن به طور جدی در نظر گرفته نمی شد.

در سال ۱۹۸۰، بتی فورد، همسر رئیس جمهور وقت امریکا، با تاسیس مرکز بی فورد درمان مبتلایان به مواد را توسعه و تقویت نمود. این عمل به دنبال مبارزه  خود او با اعتیادش بود.

دیگر مراکز درمانی – از جمله هزلتون، فیر اوکز، و اسمیترز (که حالا موسسه  اعتیاد نیویورک نام دارد) —

ادامه مبارزه با یک همه گیری جهانی قسمت دوم


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد