قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / مبتلایان به آلزایمر نرگس را بو کنند
نرگس
نرگس

مبتلایان به آلزایمر نرگس را بو کنند

مبتلایان به آلزایمر نرگس را بو کنند

نرگس

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی نرگس است  گیاهی است از خانواده Liliaceae، جنس Scilla یاUnginea که دارای گونه های متعدد است. گیاهی است چند ساله و علفی دارای پیاز بزرگ که معمولاً قسمتی از پیاز آن داخل خاک و کمی از قسمت فوقانی آن بیرون از خاک قرار دارد. این پیاز شبیه پیاز خوراکی است ولی بزرگتر از آن هم می شود و طعم آن شیرین مایل به تلخ بوده و خوراکی نیست مگر به عنوان دارو، برگ آن شبیه به برگ زنبق و سوسن اما قدری بلندتر و عریض تر از آنها با کناره صاف و نوک تیز میباشد که قسمت فشرده ای را در قسمت بالای پیاز ایجاد می کند. ساقه  آن سبز مایل به زرد است. گلهای آن به رنگ سفید یا سفید خاکستری میباشد که به طور فشرده در طول محور شاخه ی گل دهنده در قسمت بالای شاخه ظاهر می شوند و بوی آن شبیه به بوی گل نیلوفر است. میوه آن به رنگ قهوه ای زیتونی و دارای سه خانه است که در هر خانه ۳-۴ دانه شبیه به دانه  پیاز خوراکی ولی قدری درشت تر و به رنگتیره قرار دارد. ابعاد هر پیاز آن حدوداً ۲۰-۸×۱۵-۱۰ سانتی متر است و وزن هر پیاز گاهی تا سه کیلوگرم نیز میرسد. این گاه معمولا در ساحلدریاها به خصوص سواحل مدیترانه، آفریقای شمالی، سیسیل و کورس انتشار دارد.

طبیعت آن: خیلی گرم و خشک است.

 ترکیبات شیمیایی: مواد لیکورین، تازتین و نارکوتین در آن وجود دارد.

نامهای دیگر گیاه نرگس در طب سنتی: نرجس – نارسیس – نرگیس – نرگس هفت زرده -مضاعف – قدحی۔

خواص نرگس

داروی گیاهی تشنجات عصبی

۱– هر روز پنج گرم از آن را در یک لیوان آب بجوشانید و ضماد کنید. تشنجات عصبی یا پرش موضعی را درمان می کند.

داروی گیاهی تشنج اعصاب چشم

۲- ضماد آن با عسل برای رفع تشنج اعصاب چشم مفید است.

۳- زنانی که طبیعتشان گرم نباشد، می توانند تازه  آن را بکوبند و پنبه ای به آب آن ترکنند و قبل و بعد از نزدیکی به خود برگیرند. برای درمان زنانی که به علتی حامله نمی شوند مؤثر است.

داروی گیاهی زکام

۴- بوییدن آن برای رفع سردردهای سرد مزاج و زکام سردمزاج که با تب همراه باشد یا کسانی که در فصل زمستان زیاد زکام میشوند نافع است.

مصلح آن: بنفشه و کافور است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *