قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / مبتلایان به ایدز چه نکاتی را باید رعایت کنند؟!؟!
ایدز
ایدز

مبتلایان به ایدز چه نکاتی را باید رعایت کنند؟!؟!

مبتلایان به ایدز چه نکاتی را باید رعایت کنند؟!؟!

ایدز 

ایدز بیماری تضعیف کننده  پیش رونده ای است که از طریق حمله ویروس HIVبه سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود. ویروس HIV از طریق نابود کردن گلبولهای سفید، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید.  در بعضی موارد HIV از طریق تزریق خون آلوده به فرد انتقال مییابد، البته در مورد کودکان این ویروس اغلب از طریق مادر منتقل می شود. ولی این ویروس از طریق همه مادرهایی که تست HIV آنها مثبت است به کودک انتقال نمییابد و قبل از زایمان و همچنین در حین تولد راههایی برای کاهش خطر انتقال این بیماری به نوزاد وجود دارد.

بیماری ایدز در ابتدا علایم محدودی دارد، ولی به مرور زمان سیستم ایمنی بدن شدیداً تضعیف می شود و بیماری هایی نظیر سینه پهلو (پنومونی یا ذات الریه) به شدت در فرد توسعه مییابد. در اکثر کودکان، قبل از سن دوسالگی علایم بیماری بروز می یابد. این در حالی است که در تعداد اندکی از کودکان نشانه های بیماری، تا قبل از ۵ سالگی مشاهده نمی شود. فقط در معدودی از کودکان توسعه  این بیماری تاحدی مهار شده است ولی به طور کلی تا به این زمان در دنیای پزشکی امیدی برای بهبود قطعی این بیماران وجود ندارد و مدتی پس از ظهور علایم اولیه، کودک مبتلا در سال های اولیه کودکی فوت میکند.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر مشکوک شدید که ویروس HIV وارد بدن کودکتان شده است این موضوع را سریعاً با پزشک در جریان بگذارید. کودکانی که تست HIV آنها مثبت است و یا علایم ایدز در آنها ظهور کرده است به نظارت دقیق پزشکی نیاز دارند.

پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

پزشک شما در ابتدا جلسه مشاورها ی باشما و همسرتان ترتیب می دهد و با رضایت شما تست HIV را انجام خواهد داد. تشخیص ایدز در نوزادانی که تست HIV مادرشان مثبت است مشکل است. زیرا در ابتدای نوزادی در خون، هیچ نشانه ای از ویروس مشاهده نمی شود، با این وجود امکان دارد آنتی بادیهای (پادتن) خون مادر حداقل تا سن دو سالگی در کودک وجود داشته باشد.

ممکن است پزشک داروهایی برای کودکتان جهت مقابله با ویروس و یا کند کردن روند گسترش بیماری تجویز کند.

امکان دارد پزشک به طور منظم و در زمان های مشخص، به فرزندتان گاماگلوبین تزریق کند و یا برای پیشگیری و مقابله با عفونتهایی از قبیل سینه پهلو آنتی بیوتیکهایی را تجویز نماید.

اگر تست HIV شما مثبت است به هیچ وجه کودکتان را با شیر خودتان تغذیه نکنید چون این خطر وجود دارد که ویروس از طریق شیر شما به نوزاد منتقل شود.

اگر ویروس HIV وارد بدن کودکتان شده و یا بیماری ایدز در او به طور قطعی تشخیص داده شده است استفاده از جلسه هایی در خصوص کنار آمدن با این بیماری و

کنترل آن، برای شما ضرورت دارد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *