قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / مخملک چیست و چگونه درمان می شود؟
مخملک در کودکان
مخملک در کودکان

مخملک چیست و چگونه درمان می شود؟

مخملک چیست و چگونه درمان می شود؟

 مخملک 

مخملک یکی از بیماریهای عفونی دوران کودکی است که امروزه از شیوع کمتریبرخوردار است. عامل مخملک باکتری استر پیوکوکی (همان باکتری که موجب تورم و التهاب لوزه ها می شود) میباشد. به همین دلیل علایم مخملک شبیه به بیماری تورم و التهاب لوزه ها است و هر دو بیماری موجب ایجاد گلودرد چرکی می شوند، تنها علامتی که مخملک را از تورم و التهاب لوزه ها متمایز می کند، بثورات پوستی است. دوره  کمون (نهفتگی) این بیماری بین ۱ تا ۵ روز است و پس از این دوره علایم بیماری ظاهر می شود. معمولاً پس از ۳ روز گلودرد چرکی، لوزه ها ورم می کند و تب و استفراغ و در صورت تورم غدد نزدیک شکم، دردهای شکمی ایجاد می شود. جوش های خارش دار قرمز رنگ کوچک به صورت نقطه نقطه در ابتدا بر روی سینه و گردن ظاهر شده و سپس در تمام بدن منتشر می شود. در بیماری مخملک پوشش سفید ضخیمی زبان را در بر میگیرد (زبان باردار) که از زیر ان نقطه های قرمز بیرون زده است. بثورات و جوشی های حاصل از بیماری مخملک معمولا پس از ۵ روز برطرف می شود، ولی پوسته پوسته هایناشی از التیام جوش ها معمولاً تا دو هفته باقی میماند.

عوارض مخملک 

مخملک به ندرت ایجاد خطر می کند، مگر این که بدن کودک نسبت به باکتری عامل این عفونت حساسیت شدید نشان دهد و این عفونت منجر به التهاب و عفونت کلیه (نفریت) و یا تورم و التهاب مفاصل و قلب (تب رو ماتیسمی) شود. البته این عوارض نادرهستند.

علایم مخملک 

  • گلو درد چرکی
  • تورم لوزه ها
  • تب حتی تا 40 درجه سانتی گراد
  • استفراغ
  • دردهای شکمی در صورت تورم غدد نزدیک به شکم
  • بثورات و جوش های ریز که از سینه و گردن شروع می شود و سپس تمام بدن را در بر می گیرد
  • نقطه های قرمز رنگ شبیه به توت فرنگی بر روی زبان بار دار

درمان مخملک

۱) گلو کودک را از نظر تورم و قرمزی لوزه ها بادقت نگاه کنید. زبانش را از نظر باردار گلو کودک را نگاه کنید

بودن و وجود نقطه های قرمز رنگ روی آن بررسی نمایید.

۲) درجه  حرارت بدن کودک را اندازد بگیرید، اگر تب دارد بگذارید در رختخواب استراحت کند و سعی کنید تب او را به وسیله اسفنج مرطوب پایین آورید.

۳) برای تسکین گلودرد علاوه بر شربت مسکن (استامینوفن) به او به اندازه  کافی مایعات سرد بدهید.

اگر با مشاهده  علایم فکر می کنید فرزندتان به مخملک مبتلا شده است در اولینفرصت او را نزد پزشک ببرید.

پزشک برای کاهش وخامت بیماری و جلوگیری از عوارض، آنتی بیوتیک تجویز می کند. پزشک در مورد عوارض و پیامدهایی که ممکن است عفونتهای استرپتوکوکی داشته باشد به شما آگاهی می دهد. بنابراین اگر پس از بهبودی فرزندتان از مخملک، دوباره علایم مشخصی در او ایجاد شود، میتوانید حدس بزنید که ممکن است از عوارض پس از بیماری باشد و میدانید که باید فوراً او را نزد پزشک ببرید.

– سعی کنید آرامش کودک را حفظ کنید و او را گرم نگه دارید، اگر چه نیازی بهاستراحت دائمی در رختخواب نیست.

– مخملک معمولاً بیماری خیلی وخیمی نیست. ولی لازم است تا بهبودی کامل، کهمعمولاً ۷ روز پس از بروز علایم طول میکشد، کودک در منزل بماند و پس از برطرف

شدن قطعی بیماری به مدرسه بازگردد.

– اگر فرزندتان کم اشتها شده است و گلو درد موجب ایجاد درد در هنگام بلع غذامی شود، به او مایعات زیاد بدهید و غذاهایش را به صورت مایع درآورید (باله کردن در

مخلوط کن) تا فرو دادن غذا برایش آسان شود.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *