قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / مراقبت های بهداشتی مادردر زمان بارداری
مراقبت های بهداشتی مادردر زمان بارداری
مراقبت های بهداشتی مادردر زمان بارداری

مراقبت های بهداشتی مادردر زمان بارداری

مراقبت های بهداشتی مادردر زمان بارداری

بهداشت مادردر زمان بارداری

طبق نظر علما، آمیزش در زمان بارداری اشکال شرعی ندارد، ولی به خاطر برآمدگی شکم این عمل برای مادر و طفل داخل شکمش مضر است. به علاوه میکروب های موجود در فرج و مهبل مادر ممکن است از راه واژن بالا رفته و باعث عفونت شوند و یا این که کیسه آب در اثر این عمل احیاناً پاره شده و زایمان زودرس قبل از موعد معین صورت گیرد، یا موجب سقط جنین شود. پس سفارش می شود از چند هفته قبل از زایمان از آمیزش خودداری شود.بهداشت برای مادر باردار جنبه جسمی ندارد، بلکه جنبه روانی آن نیز بسیار مهم است.

مادر باید از هیجانات گوناگون، فکر و خیالی بیهوده، اندوه و اوقات تلخی، افکار تیره و منفی و بسیاری عواملی که موجب برهم خوردن تعادل روحی و آرامش مادر می شود بپرهیزد. همچنین انواع بیماریها مثل: دیابت (قند) بیماریهای عصبی و قلبی مادر میتواند باعث اختلالات روانی در فرزند شود. مادرانی که گرفتاری های شغلی یا روحی دارند و یا مادرانی که به علت فعالیت های زیاد از حد، خود را خسته تر از معمول میسازند به خود و فرزندشان ضرر میرسانند.مادران در دوران بارداری باید از کارهای سنگین بپرهیزند، ولی انجام کارهای سبک منزل یا بیرون منزل اشکالی ندارد.

همچنین انجام فعالیت های ورزشی سبک، مانند راهپیمایی، شنا (تا ۶ هفته قبل از زایمان)، گردش روزانه در هوای آزاد (البته به شرط آن که شکم بزرگ مادر از دید مردم پنهان باشد تا چشم نخورد) بسیار مفید است.در هنگام بارداری، ترشحات غدد عرق و چربی پوست زبادتر از معمول می باشد بدین وسیله مقداری از مواد قابل دفع بدن طفل و مادر به خارج راه مییابد. همچنین پوست بدن در ایام آبستنی احتیاج بیشتری به تنفس دارد. بنابراین خانمها نباید در آرایش صورت و استعمال کرم و پودر زیاده روی کنند و باید همیشه پوست خود را به وسیله نظافت و قرار گرفتن در هوای ازاد و معطر مواظبت کنند.

استحمام برای زن در این دوران بسیار مفید است، ولی باید در حمام از آب ولرم یا خنک استفاده کنند، زیرا آب گرم برای خود و فرزندش ضرر دارد. زن باردار نباید آنقدر در حمام گرم بماند که پوست بدنش چروک شود، زیرا اولا: حمام گرم سبب لغزش جنین میشود، ثانیاً جنین به هوای سرد برای تنفس نیازمند است و در حمام گرم از این هوای سازگار محروم میگردد. از شستشوی داخل مهبل (واژن) که نزد بعضی خانمها معمول است به خصوص در دوران حاملگی باید پرهیز کرد، زیرا بی احتیاطی در این زمینه باعث عفونت و عواقب ناراحت کننده ای در این قسمتها خواهد شد.

پستان در دوران بارداری دچار تغییراتی میگردد و بافتهای چربی آن بیشتر می شود که بعد از زایمان به علت آب شدن چربیها لاغر و زشت می شود. لذا به خانم ها توصیه می شود جهت حفظ زیبایی پستان ها در دوران بارداری هر روز پستان خود را با آب ولرم بشویند و خشک کنند. هم چنین توصیه میشود زنان باردار از لباس های گشاد استفاده کنند و نباید از لباس ها و بندهای تنگ، مثل: کش جوراب یا کمربند تنگ استفاده کنند، زیرا این کار از طرفی موجب جمع شدن خون در جاهای تنگ در زیر پوست و سیاه شدن آن می شود و از طرف دیگر نیز مادر از تنگی در لباسش احساس ناراحتی می کند و این موجب بیماریهای عصبی در کودک می شود. هم چنین مادر باید سعی کند جهت حفظ سلامت روانی خود و کودکشی از رنگهای شاد و روشن مثل سفید در دوران بارداری استفاده کند تا باعث شادی در وجودش شود.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *