مرحله دوم دردزایمان


مرحله دوم دردزایمان

مرحله دوم درد زایمان

 

مرحله ی دوم

مرحله دوم درد زمانی آغاز می شود که دهانه ی رحم به طور کامل باز شده باشد (۱۰ سانتیمتر) و با به دنیا آمدن فرزندتان به پایان می رسد. این قسمت مرحله ی « زور زدن» است و در حدود یک ساعت برای فرزند اول و ۳۰ تا ۴۰ دقیقه برای زایمان های بعدی طول می کشد. اگر بی حسی اپیدورال انجام داده باشید، مرحله ی دوم ممکن است طولانی تر شود. مرحله ی دوم را به تفصیل در فصل ۱۰ توضیح می دهیم.

مرحله ی سوم مرحله ی سوم، از زمان تولد بچه تا بیرون آمدن جفت است و معمولا کمتر از ۲۰ دقیقه برای تمام زایمان ها طول می کشد. در فصل ۱۰ با جزئیات بیشتری در مورد این مرحله می پردازیم.

کنترل درد زایمان

در طول مرحله ی اول درد، درد به دلیل انقباضات رحم و باز شدن دهانه ی رحم به وجود می آید. درد ابتدا ممکن است احساسی شبیه به گرفتگی های عضلانی شدید در دوران قاعدگی باشد. ولی در مرحله ی دوم درد، کشیده شدن مجرای زایمان در حالی که بچه از میان آن عبور می کند، نوع دیگری از درد را می افزاید. اغلب احساس فشار شدیدی در قسمت پایین لگن یا مقعد وجود دارد. ولی هیچ یک از این دردها کشنده نیست.

باید به خاطر تمرینهای تنفسی و نرمش های آرام سازی ای که به خوبی تمرین شده، و در بسیاری موارد، بی حسی های جدید شکر گزار بود. بسیاری از پزشکان اذعان دارند که درد زایمان حتی برای خانم هایی که با جدیت در کلاس های زایمان شرکت کرده اند، به طور ذاتی دردناک است. میزان درد و اشتیاق و توانایی تحمل آن در هر زنی متفاوت است.

بعضی از خانم ها سعی می کنند به تنهایی یا با کمک تکنیک های تنفسی ای که در کلاس های زایمان آموخته اند، با درد کنار بیایند که انتخابی کاملا قابل قبول است. عده ی کثیر دیگری مایل به دریافت دارو برای تحمل دردند، و مهم نیست چقدر آماده باشند. فکر نکنید اگر برای کمک به درد زایمان به دارو نیاز پیدا کنید، از مقام مادری تان کم می ش ود یا اینکه دوران بارداری تان «طبیعی» نیست.

همه ی ما نسبت به درد واکنش متفاوتی داریم؛ هم از لحاظ عاطفی و هم جسمانی؛ بنابراین حتی اگر بهترین دوست ، خواهر یا مادرتان مرحله ی درد خود را بدون داروی مسکن یا با مقداری جزئی از آن گذرانده باشد، اگر شما آن را انتخاب کنید، دلیل بر ضعیف بودنتان نیست. به این صورت به آن نگاه کنید: خانم هایی که دچار درد طاقت فرسا می شوند، معمولا نمی توانند به طور منظم تنفس کنند. عضلات خود را نیز منقبض می کنند، و با این کار، ممکن است تنها درد خود را طولانی کنند. آنها اغلب تقلا نیز می کنند که کنترل بچه را مشکل می کند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد