قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / مرض قند را بهتر بشناسیم….
مرض قند
مرض قند

مرض قند را بهتر بشناسیم….

مرض قند را بهتر بشناسیم….

قند موجود درخون راگلوکز می گویندواندازہ یطبیعی و عادی آن بین ۸۰ تا ۱۲۰ میلی گرم درصد سانتیمتر مکعب خون است. قند خون غیرطبیعی معمولاً بالاتر از ۱۶۰ میلی گرم و یا پایین تر از ۶۵ میلی باشد،  اگر قند خون کسی بالای 160 میلی گرم باشد احتمال دارد به دیابت مبتلا باشد.ولی شاخص حقیقی، اعداد نیستند بلکه چگونگی احساس و نشانه ها و علائم بیماری هستند که خود شخص بهتر از هر کسی آن را می فهمد. به طور طبیعی انسولین به وسیله ی لوزالمعده تولید شده و سلول های بدن را قادر می سازد تا گلوکز (منبع اصلی انرژی) را از خون جذب کنند. در دیابت قندی سلول های بدن از منبع انرژی دیگری استفاده می کنندکه منجر به ساخته شدن سم در بدن می شود. عدماستفاده از گلوکز باعث انباشته شدن ان در خون و ادرار شده و باعث نشانه هایی مانند تکرار ادرار و تشنگی فراوان می شود.

اساس درمان مرض قند

 کنترل مقدار قند خون است. در میان کسانی که با دیابت قندی درمان می شوند ۱۰٪ آنها (از هر ده نفر یک نفر) خودشان تزریق انسولین را انجام می دهند و در بیشتر موارد استفاده از رژیم غذایی مناسب و درمان خوراکی امیدوارکننده می باشد و این اقدامات، بیشتر افراد مبتلا را قادر می سازد تا زندگی عادی داشته باشند. با این وجود در بسیاری از بیماران نهایتاً عوارض بیماری به وجود می آید اما در صورتی که درمان انجام شود شروع عوارض با تأخیر صورت می گیرد

علائم بیماری قند با توجه به دیابت نوع اول و دوم کمی متفاوت هستند اما دلایل ابتلا و راههای کاهش قندخون در هر دو نوع تقریبا یکسان هستند که به طور کلی در مورد علائم و راههای کاهش قند خون برایتان خواهیم گفت.

دیابت یا بیماری قند چیست؟

در حقیقت دیابت یا بیماری قند یک اختلال سوخت و سازی در بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط مکانیزم های مختلفی است. دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک تخریب سلولهای بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می شود و در نوع دو مقاوت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.
علائم کلی بیماری قند یا همان دیابت چیست؟

علائم دیابت نوع یک:

کاهش وزن بدون دلیل
تاری دید
تکرر ادرار که در آن حجم ادرار زیاد شده است. بیمار هر بار که ادرار می کند مقادیر زیادی ادرار دفع می کند.
خشکی دهان و تشنگی بیش از حد
احساس ناگهانی خستگی

08f77700e2758b79148e7fb5faf3cf2a

 

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *