قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / مروری بر خواص سیب زمینی شیرین در طب سنتی
سیب زمینی شیرین
سیب زمینی شیرین

مروری بر خواص سیب زمینی شیرین در طب سنتی

مروری بر خواص سیب زمینی شیرین در طب سنتی

سیب زمینی شیرین

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سیب زمینی شیرین است غده زیرزمینی گیاهی است از خانواده ی نیلوفر صحرایی. گیاهی است چند ساله، دارای شاخه های دراز و خزنده روی زمین، ریشه ی آن متورم، دراز و شیرین میباشد. برگهای آن قلبی شکل مخروطی، موج دار با دمبرگ دراز و به رنگهای بنفش، ارغوانی و گاهی سفید است. گلهای آن منظم دارای ارقام مختلفی است که بر حسب رنگ و بزرگی و کوچکی غده آنها مشخص می شود:

۱- سیب زمینی شیرین باغده قرمز خاکستری

۲- سیب زمینی شیرین زردرنگ

۳- نوعی باغده ریز به نام Patate minime که در اسپانیا کاشته میشود و پر محصول است.

۴-نوعی باغده درشت به نام Patate igname که وزن هر غده ی آن تا چند کیلوگرم نیز می شود و رنگ گوشت آن سفید میباشد. سیب زمینی شیرین بومی آمریکا است ولی در چین، هندوستان و سایر مناطق آسیا، آفریقای شمالی و اروپا نیز کاشته میشود. در ایران در بلوچستان می روید و در برخی مناطق دیگر ایران نیز کاشته میشود.

ترکیب شیمیایی: در هر صد گرم سیب زمینی خام مواد زیر موجود است: آب ۷۰ گرم – پروتئین ۱/۷ گرم – چربی ۰/۵ گرم – هیدرات های کربن ۲۵ گرم – خاکستر ۱/۱ گرم – کلسیم ۳۲ میلیگرم – فسفر ۴۷ میلی گرم – آهن ۰/۷ میلی گرم – سدیم ۱۰ میلی گرم – پتاسیم ۲۴۳ میلی گرم – تیامین ۰/۱ میلی گرم – رایبوفلاوین ۰/۰۶ میلی گرم – نیاسین ۰/۶ میلی گرم. در هر صد گرم سیب ز مینی شیرین کباب شده مواد زیر موجود است: آب ۶۳گرم – پروتئین ۲/۱ گرم – مواد چرب، ۰/۵ گرم –

نامهای دیگر گیاه سیب زمینی شیرین در طب سنتی: قجر لاهوری.

خواص سیب زمینی شیرین

ویتامین ها: C – A در آن وجود دارد.

داروی گیاهی تقویت معده

معده، رودهها، طحال و کلیه را تقویت میکند، در مورد دریا گرفتگی مفید است، در دوره  نقاهت بیماران مصرف می شود، ملین نیز میباشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *