قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / مروری بر خواص نارنج
نارنج
نارنج

مروری بر خواص نارنج

مروری بر خواص نارنج

نارنج

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی نارنج است میوه  گیاهی است از خانواده Rutaceae، درخت کوچکی دارد با برگهای سبز، شفاف، بیضی، نوک تیز و زیبا، گل های آن درشت و زیادتر و با عطر بیشتر از گلهای پرتقال است. پوست میوه صاف و رنگ آن نارنجی تیره و داخل آن خیلی ترش و کمی تلخ است. درخت نارنج در مناطق شمال و جنوب ایران که درجه سرمای زمستان آن از حد گرم پایین تر نمیرود کاشته می شود.

طبیعت آن: قسمت قابل خوردن آن سرد و خشک است.

ماده شیمیایی: مواد پرو در میوه نارنج وجود دارد

 ویتامین ها: B1 – A و C در آن وجود دارد.

نامهای دیگر گیاه نارنج در طب سنتی: نارنگ – نفاش – کباد

خواص نارنج

داروی گیاهی تقویت نارنج

آب آن را بگیرید و با شکر بخورید. ملین است، حدت خون و صفرا را تسکین میدهد. معده را تقویت میکند.

آب آن را به اندازه  مساوی با آب پرتقال مخلوط کنید و چهار برابر آنها آب اضافه نمایید، بعد در هر لیتر از آن سی گرم قند حل کنید و هر روز شش تا هشت لیوان از آن را به تدریج بنوشید. سنگینی اعصاب را برطرف میکند.

داروی گیاهی تسکین سرفه

یک نارنج را از وسط دو قسمت کنید و تخم های آن را بیرون آورید و قدری نبات کوبیده و نشاسته در آن بپاشید و بر آتش بگذارید تا دو سه جوش بخورد و آب آن را نیمه گرم صبح ناشتا بخورید. برای نرم کردن سینه و رفع درد آن، تسکین سرفه  گرم و رفع اخلاط سینه بسیار خوب است.

آب تازه  آن را بگیرید و به صورت بمالید و مدتی صبر کنید، بعد بشویید. پوست صورت را زیبا می کند.

درمان گیاهی کچلی

پانصد گرم از آب آن را با ۲۵ گرم سوخته  تریاک آنقدر بجوشانید تا مثل رب غلیظ شود و پس از بند انداختن سر چند روز آن را به سر بمالید. کچلی را درمان میکند.

درمان گیاهی خارش

نارنج را به طور کامل با پوست و گوشت و هسته اش بپزید و ضماد کنید. موها را نرم میکند، خارش بدن را تسکین میدهد، انواع جوش را از بین میبرد، جرب را درمان میکند.

روزی شش بار به فاصله  مساوی یعنی هر چهار ساعت یک بار آن را بر موضع بمالید. سودا را درمان میکند.

روزی دوبار آن را بر موضع بمالید و مدتی صبر کنید، بعد آن را بشویید. سستی و شکنندگی ناخن را درمان میکند، چربی پوست سر و صورت و بدن را برطرف میسازد.

به آن نمک بزنید و هر روز دوبار بر موضع بمالید و صبر کنید تا بخشکد، بعد بشویید. لک های سرخ یا سرخ ولیک و لک های سیاه بدن را برطرف میکند.

درمان گیاهی اسهال و استفراغ

 

خشک آن را بسایید و با عسل مخلوط کنید و بخورید. از اسهال و استفراغ جلوگیری میکند.

درمان گیاهی دلپیچه

اگر ۱۰ گرم گرد پوست زرد و خشک آن با آب خورده شود، برای تسکین قی، آشفتگی، دلپیچه و خارج کردن انگل های معده و روده بسیار مجرب است

سی گرم خشک آن را ریزریز کرده و در یک لیتر آب جوش پنج دقیقه بجوشانید و بیست دقیقه دم کنیدبعد صاف کرده و آب آن را با عسل شیرین کنید و بعد از هر وعده غذا یک فنجان بنوشید. مُهیج است، تبی که از زکام باشد را قطع میکند، تقویت کننده است، مقوی معده میباشد، کمی صفرا بر است، تپش قلب را برطرف میکند.

درمان گیاهی یبوست

یک پوست نارنج تازه را سی دقیقه بجوشانید، بعد آب آن را دور بریزید و مجددا در آب دیگری که در هرلیتر آن بیست گرم قند یا شکر اضافه کرد باید بیست دقیقه بجوشانید، بعد بیرون آورید و صبح ناشتا یا سهساعت پس ازخوردن شام آن رابخورید. بادشکن است، به تخلیه  مدفوع کمک کرده و یبوست را برطرف می کند.

صبح ناشتا أن رابا سنبل الطیب دم کنید و آبش را بنوشید. قلب و اعصاب را تقویت میکند.

هر روز تازه  آن را به صورت بمالید. کک و مک صورت را برطرف میکند.

درمان گیاهی سردرد

خشک آن را بسایید و با کمی سرکه خمیر کنید و بر پیشانی ضماد نمایید. درد سر و درد شقیقه را تسکین می دهد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *