قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / مروری بر خواص کاسنی
کاسنی
کاسنی

مروری بر خواص کاسنی

مروری بر خواص کاسنی

کاسنی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی کاسنی است. گیاهی است از خانواده  Compositae، علفی وپایا، ساقه های آن در نوع صحرائی آن کوتاه و به اندازه  نیم تا یک متر می باشد ولی اگر آن را پرورش دهند به دو متر نیز می رسد. برگ های آن از یک طرف کرکدار است و بریدگی های عمیق دارد. گلهای آن آبی رنگ می باشد. دانه های آن فندقه  کوچک، دراز و چهاروجهی و رنگ آن خاکستری است. ریشه  آن عمودی و ضخیم به ضخامت یک تا سه سانتیمتر و درازی ده تا شصت سانتیمتر می باشد که در بیخ گردن ریشه یعنی در محل رویش ساقه، خط دایره ای شکل به صورت یقه وجود دارد، رنگ پوسته  خارجی ریشه قهوه ای و رنگ داخل آن سفید است و شیرابه  سفید رنگی دارد و عصاره یا جوشانده ریشه  آن تلخ می باشد. کاسنی به طور وحشی تقریباً در اغلب مناطق ایران می روید و در دامنه های البرز، راه قزوین رشت، رشت و لاهیجان، اطراف تهران، ارومیه، فارس، بلوچستان، آبادان و خراسان انتشار دارد و به صورت خودرو و در باغ ها، چمنزارها و لب جوی های آب و در تمام مناطقمعتدل دنیا می روید.

طبیعت آن: سرد و تر است.

ترکیب شیمیایی: آب – پروتئین – مواد چرب – هیدراتهای کربن – کلسیم – فسفر-آهن – سدیم – پتاسیم -تیامین – رایبوفلاوین – نیاسین -گلوکوزید سیکوریئین – مادہ رزینی به نام شیکورین،

ویتامینها: B، A و C در آن وجود دارد.

نامهای دیگر: کاسنی وحشی – کاسنی صحرایی – کاسنی تلخ – کسناج کونه یک – آندیو – انطوبیا – امیرون – آجی مارول – هندبی – هندبا – هند به – چیپوتیائی – شیریش – شکوریه – شکوریا- سیکوریا – سکونا۔ سرس – سیریس – طرخشقون۔

خواص کاسنی

درمان گیاهی کیسه صفرا

۱- بیست و پنج گرم از آن را در یک لیترآب جوش دم کنید و آب صاف کرده  آن را بنوشید. تونیک، محل و خنک کننده است، درد کبد و درد معده را تسکین می دهد، رفع عطش می کند، قاعده آور است، انسداد کیسه  صفرا را درمان می کند و سنگ کیسه  صفرا و سنگ مثانهرا از بین میبرد.

داروی گیاهی التهاب معده

۴- چهل روز، هر روز یک لیوان آب برگ کاسنی تازه را بگیرید و به تدریج در طول روز بنوشید. زکام در اثر مالاریا را درمان میکند، درد قلب را تسکین میدهد، تب سه یک یا تب مالت و زردی یا یرقان را درمان میکند، گرفتگیهای کبد و طحال را باز مینماید، برای استسقای گرم، تقویت کبد، تسکین حذت حرارت خون، التهاب معده و پاک کردن مجرای ادرار و کلیه نافع است.

درمان گیاهی چشم درد

۸- اگر آب تازه  آن را بگیرید و با سرکه یا دوشاب مخلوط کرده بر چشم بمالید، ورم گرم چشم را درمان میکند و اگر تازه  آن را بکوبید و پشت چشم ضماد کنید، ورم ملتحمه وورمی که از گرمی باشد و درد چشم را درمان می کند.

درمان گیاهی یرقان

 

۱- هر روز صبح آب جوشانده  آن را بنوشید. تب بر است، چاک گوشه  لب را درمان میکند، ناراحتی های صفراوی و یرقان را برطرف می سازد.

درمان گیاهی دندان درد

۴- اگر دندان های آسیای شما درد می کند، آن را با برگ بجوشانید و آبش را در دهان بگیرید. درد ساکت می شود.

درمان گیاهی ضعف کبد

۴- آن را بجوشانید، بعد مقداری مستکی در آب صاف کرده  آن حل کنید، سپس با سکنجبین شیرین کرده و هر روز بخورید. ضعف کبد در گرم مزاجها را درمان میکند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *