قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / مزاج شناسی در امر ازدواج
مزاج شناسی در امر ازدواج
مزاج شناسی در امر ازدواج

مزاج شناسی در امر ازدواج

مزاج شناسی در امر ازدواج

مسئله تقاضای جنسی

زن و شوهری که از لحاظ مزاجی شبیه به هم هستند، یعنی هردو گرم مزاج یا سرد مزاج اند، به یک اندازه رابطه جنسی نیاز دارند و به طبع، میتوانند همدیگر را ارضا کنند. اما اگر فردی دموی و فردی سودایی با ھجم ازدواج کنند، فرد دمویی بنا به طبع خودش میل جنسی زیادی دارد؛ ولی طبع سودایی تمایل کمتری به برقراری رابطه جنسی نشان میدهد. این تضاد باعث میشود دو طرف نتوانند همدیگر را ارضا کنند؛ پس باید میل هردوی انها را تعدیل کرد تا بتوانند با هم تعامل کنند. فردی که میل جنسی زیادی دارد، باید از کاهنده های میل جنسی استفاده کند و فردی که میل جنسی اش کم است، باید از افزایندهها کمک بگیرد و با خوردن غذاهایی با طبع گرم، میل جنسی خود را افزایش دهد.

نسل های گذشته با مفاهیم گرمی و سردی آشنا بودند و همواره اصطلاحات را از سالخوردگان می شنویم که اغلب، با تمسخر افراد به اصطلاح تحصیل کرده جامعه روبـهرو می شوند. برای مثال، میگفتند چه غذایی گرم است یا با غذای سرد چه خوراکی سرد یا گرمی را نباید خورد. حاکم بودن این اصول بر زندگی سنتی از بسیاری مشکلات جلوگیری می کرد و کار به طلاق، اختلاف و ناسازگاری خلقی و جنسی نمی کشید.

مباحث نظری مزاج شناسی را جدی بگیرید و در زندگی به کار گیرید تا اثار ان را به وضوح مشاهده کنید.

علائم طبایع چهارگانه

حکیمان و طبیبان قدیم معتقد بودند هرچه در طبیعت هست وازجمله بدن انسان از ترکیب چهار عنصر حیاتی آتش، هوا، آب و خاک درست شده است. نسبت این عناصر با یکدیگر در افراد مختلف فرق دارد که عبارت است از:

۱. آنکه عنصر آتش وجودش بیشتر از دیگر عناصر باشد، «صفراویمزاج» است:

۲. آنکه عنصر هوای وجودش بیشتر از دیگر عناصر باشد، «دموی مزاج» است؛

3- آنکه عنصرخاک وجودش بیشتر از دیگر عناصر باشد، «سودای  مزاج» است؛

4- آنکه عنصر آب وجودش بیشتر از دیگر عناصر باشد بلغمی مزاج» است:

وقتی یکی از این عناصر در بدن فردی زیاد شود ویژگیهای اخلاقی، رنگ پوست، شوق و ذوقی، آرزوها، بلندپروازی ها، بیماری ها، خوشی ها، تلخی ها، سلامتی ها و… و ظرفیتش نیز همگی متناسببا هم دستخوش دگرگونی هایی خواهند شد. همهٔ ما میدانیم که ماهی غذای خوبی است، امگا ۳ دارد،  کارشناسان هم در تلویزیون خوردن هفته ای سه مرتبه ماهی را توصیه می کنند. اما طب سنتی چنین توصیه هایی نمی کند و عملبه آن مشکل آفرین خواهد بود؛ زیرا غذاها برای طبع های گوناگون یکسان نیست.

مادری که برای پیشرفت درسی پسرش همراه فرزندش نزد مشاور تحصیلی میرود و میگوید نمیدانم چرا برادرش درسی خوان و فعالی است و این یکی بی خیال و تنبل، مشاور هم و به او انگیزه می دهد و برایش از مزایای درس خواندن میگوید. پسربچه سرحالی و پرانرژی به خانه باز میگردد و میخواهد از امروز در مسیر موفقیت گام بردارد. زمان ناهار که فرا میرسد، مادر به توصیه برنامه تلویزیون که مصرف ماهی برای هوش توصیه کرده است، ماهی را سر سفره می گذارد. اما این مادر متعلق به دورهٔ مدرن است و حرفهای مادربزرگ ها که می گفتند ماهی و ماست را با هم سر سفره نیاورید و به ماهی پودر زنجبیل بزنید، برای او معنایی ندارد. احساسی بی حالی و رخوت او را فرا می گیرد. تصمیم میگیرد کمی بخوابد تا سرحالی شود؛ اما خواب بیست دقیقه او به خوابی چهار ساعته تبدیل می شود. مادر با داد و فریاد میگوید بلند شو، مگر حرفهای مشاور را فراموش کردی، دوباره تنبلی می کنی؟

مطلب پیشنهادی

درد سیاتیک در بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری   درد سیاتیک  بعضی از خانم ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *