مزیت های انجام زودتر آزمایش آمنیوسنتز در اوایل دوران بارداری


مزیت های انجام زودتر آزمایش آمنیوسنتز در اوایل دوران بارداری

مزیت های انجام زودتر آزمایش آمنیوسنتز در اوایل دوران بارداری

 

 نتایج CVS به طور بارز ظرف ۷ تا ۱۰ روز آماده می شود. مزیت اصلی CVS نسبت به آمنیوسنتز این است که می تواند اطلاعات دوران بارداری را زودتر فراهم کند. این عامل زمان برای برخی از خانم ها که احساس می کنند سقط جنین در صورت وجود ناهنجاریهای حاد اختیاری است، حائز اهمیت است.

برخلاف آمنیوسنتز، CVS قادر به اندازه گیری AFP ( آلفا فتو پروتئین «آلفا پروتئین جنینی»، برای اطلاعات بیشتر به بخش « آزمایش در سه ماهه ی دوم» نگاه کنید) نیست. به هرحال، پزشک می تواند این اندازه گیری را با گرفتن خون مادر در ۱۵ تا ۱۸ هفتگی در دوران بارداری انجام دهد. در صورتی که تحت نمونه برداری از پرزهای کوریونی قرار می گیرید و دارای ارهاش منفی هستید، باید بعد از اتمام کار، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری ارهاش، آمپول روگام تزریق کنید.

آمنیوسنتز در اوایل دوران بارداری

 برای انجام آمنیوسنتز، دکتر سرنگ نازکی را از طریق دیواره ی شکم داخل کیسه ی آمنیوتیک می کند تا مقداری از مایع آمنیوتیک را بیرون بکشد. سلول های گرفته شده از مایع را کشت می دهند، و اطلاعات مربوط به بیماری های ژنتیکی و ناهنجاریهای کروموزومی به دست می آید. در روش قدیمی، آمنیوسنتز در ۱۵ تا ۲۰ هفتگی انجام می شد، ولی در روش جدیدتر می توان آن را در ۱۱ تا ۱۴ هفتگی انجام داد.

مزیت انجام زودتر آزمایش این است که نتایج زودتر به دست می آید. زیان آن این است که درصد بروز سقط جنین، هم بیشتر از آمنيوسنتز عادی است و هم بیشتر از نمونه برداری از پرزهای کوریونی. به تازگی، تحقیقاتی که در کانادا و انگلستان انجام شده، به درصد وقوع بیشتری از پای چماقی در بچه هایی اشاره می کند که مادرانشان در اوایل دوران بارداری آمنيوسنتز انجام داده بودند. بنا بر همین دلایل، معتقدیم نمونه برداری از پرزهای کوریونی، انتخاب بهتری در س ه ماهه ی اول است و دلیل کم اهمیتی برای انجام آمنيوسنتز در اوایل دوران بارداری در هر زمان وجود دارد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد