قالب وردپرس درنا توس
مسئله جذب آهن چیست
مسئله جذب آهن چیست

مسئله جذب آهن چیست؟

مسئله جذب آهن چیست؟

با توجه به نتایج بررسی های فوق موضوع دیگری مورد توجه قرار میگیرد و آن مسئله جذب آهن است. گروه دکتر گالان یک حقیقت جالب دیگری را نیز کشف کردند و آن این بود که رژیم غذایی این زن ها از نظر مقدار آهن و جذب آهن چقدر در تست خون آنها منعکس شده است.
نتیجه این بود که این آزمایش ها نمیتوانند ارتباط بین قدرت مواد غذایی خورده شده از نظر آهن و مقدار جذب آهن را نشان دهند یعنی مقدار کل آهنی که در رژیم غذایی هر زن وجود داشته هیچ رابطه ای با احتمال اینکه او دچار آهن بشود یا نشود نداشته است.

به عبارت روشن تر در این پروسه جذب آهن مهم بوده نه مقدار آهنی که خورده شده است.
البته ناگفته نماند که این یافته ها آثار مفید و مهم رژیم غذایی را بکلی کنار نمی گذارد بلکه حقیقتی که از این تحقیقات به دست می آید این است که در مطالعات کم خونی نه فقط باید به مقدار آهنی که خورده میشود توجه شود بلکه به فاکتورهایی که روی جذب آهن توسط بدن نیز اثر میگذارند باید توجه شود. یعنی قدرت و توانایی جذب آهن نیز مهم است و نه فقط مقدار آهنی که خورده میشود، و بالاخره این تحقیقات نشان میدهد فاکتورهایی که جذب آهن را افزایش میدهند و فاکتورهایی که مانع جذب آهن میشوند از مقدار آهنی که خورده میشود خیلی مهم تر هستند.

رابطه کمخونی ناشی از کمبود آهن با نوع آهنی که در مواد غذایی وجود دارد
آهن در مواد غذایی به دو شکل وجود دارد آهن هیم ۲۵ ] و آهن غیر هیم ۲۶ ] و آهن هیم ۲۷ ]، آهن دو ظرفیتی یا فرّو است آهن از سلول های مخاطی روده به شکل فرّو جذب میشود آهن سه ظرفیتی یا فریک است(Fe G G G) آهن از سلول های مخاطی روده به شکل فرّو جذب میشود به  همین دلیل مواد غذایی که دارای آهن از نوع فرّو یا آهن هیم هستند آهن قابل دسترسی بیشتری برای بدن دارند.

و برای اینکه آهن  غیر هم نیز قابل دسترسی برای بدن باشد و جذب شود باید از شکل فریک به شکل فرّو احیاء شود. عوامل متعددی وجود دارند که مانع این تبدیل شده و یا این تبدیل را تسهیل میکنند.
آهن غیر هیم (فریک) در تمام مواد خوراکی و در درجه اول بیشتر در گیاهان وجود دارد. در حالی که آهن هیم در مواد غذایی از منابع حیوانی در درجه اول بیشتر در گوشت بخصوص گوشت قرمز یافت میشود. تحقیقات نشان میدهد که حدود ۲۳ درصدآهن غیر هیم یا فرّو  (Fe G G)  فقط ۱۰   -۲   آن جذب میشود.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *