قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / مسمومیت غذایی چگونه ایجاد می شود؟
مسمومیت غذایی
مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی چگونه ایجاد می شود؟

مسمومیت غذایی چگونه ایجاد می شود؟

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی در اثر مصرف غذاها یا نوشیدنی های آلوده ایجاد میشود. باکتریها، مواد شیمیایی و سایر مواد زیان بخش در صورت موجود بودن در غذا میتوانند باعث مسمومیت شوند.

بیش از ۲۵۰ نوع مسمومیت غذایی شناخته و معرفی شده است که اکثر آنها در اثر میکروب ها، ویروس ها یا انگل ها ایجاد می شوند. سایر موارد مسمومیت های غذایی در اثر سموم یا مواد شیمیایی آلوده کننده (مثل قارچ های سمی) ایجاد می شوند. بعضی بیماریهای شایع، گاهی از طریق غذا انتقال مییابند هر چند که اغلب، از راه های دیگر منتقل می شوند.این عفونتها عبارتند از: شیگلا، هپاتیت A و انگل های ژیاردیالامبلیا و کریپتوسپوریدیا حتی گلودردهای استرپتوکوکی گاهی از راه غذا انتقال مییابند.

باکتری استافیلو کوک طلایی میتواند در بعضی غذاها رشد کند و سم تولید نماید که موجب استفراغ شدید می شود. بوتولیسم، بیماری نادر ولی کشنده است که در اثر رشد باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم و تولید سم فلج کننده قوی به وسیله آن ایجاد می شود.

علایم مسمومیت غذایی

آلوده شدن ناخواسته غذا به حشره کش یا استفاده از سموم طبیعی برای آماده سازی یک ماده غذایی می تواند

علایم مسمومیت غذایی معمولا عبارتند از اسهال، درد شکم و تهوع و استفراغ. به دلیل شباهت علایم در مسمومیت های غذایی مختلف، معمولا بدون انجام آزمایش نمی توان عامل ایجاد بیماری را مشخص کرد مگر این که بیماری در جریان همه گیری تشخیص داده شده ای (مثل وبا) ایجاد شده باشد.

درمان مسمومیت غذایی

درمان مسمومیت های غذایی مختلف، برحسب عامل ایجاد کننده آنها متفاوت است. در صورت بروز کم آبی، باید آن را به تجویز مایعات و الکترولیت ها درمان کرد. فرآورده هایی مانند بیسموت ساب سالیسیلات (Pepto-Bismol) می توانند موجب کاهش مدت و شدت اسهال ساده شوند. تجویز داروی ضداسهال در صورت عدم وجود مدفوع خونی یا تب موجب تسکین علامتی میشود. در موارد وجود خون در مدفوع یا تب شدید، استفاده از ترکیبات داروهای ضداسهال موجب تشدید بیماری می شود.

در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

وجود تب بالای ۳۸/۶ درجه سانتی گراد

وجود خون در مدفوع

وجود استفراغ طولانی که مانع از باقی ماندن مایعات در معده شود

بروز علایم کم آبی بدن (کاهش ادرار، خشکی دهان و حلق، ایجاد سرگیجه در هنگام برخاستن از وضعیت نشسته یا خوابیده)

اسهال بیش از ۳ روز

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *