قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / مسومیت غذایی چگونه بوجود می آید؟
مسومیت غذایی
مسومیت غذایی

مسومیت غذایی چگونه بوجود می آید؟

مسومیت غذایی چگونه بوجود می آید؟

مسمومیت غذایی در اثر مصرف غذاها یا نوشیدنیهای آلوده ایجاد می شود. باکتریها، مواد شیمیایی و سایر مواد زیان بخش در صورت موجود بودن در غذا میتوانند باعث مسمومیت شوند.

 بیش از ۲۵۰ نوع مسمومیت غذایی شناخته و معرفی شده است که اکثر آنها در اثر میکروبها، ویروس ها یا انگلیها ایجاد می شوند. سایر موارد مسمومیت های غذایی در اثر سموم یا مواد شیمیایی آلوده کننده (مثل قارچهای سمی) ایجاد می شوند.

کامپیلو باکتر، سالمونلا، اشریشیاکلی (E.Coli) و گروهی از ویروس ها شامل کالیسی ویروس که ویروس نورواک (nOr Walk) هم نامیده می شود و ویروس های مشابه نورواک، از عوامل شایع مواد غذایی هستند. ه کامپیلوباکتر موجب تب، اسهال و دردهای قولنجی (کرامپ) شکمی می شود و شایعترین عامل اسهال میکروبی در جهان است. این باکتری در روده  پرندگان سالم و گوشت اکثر ماکیان زندگی می کند و خوردن گوشت نیم پخته آنها شایع ترین علت بروز مسمومیت غذایی با کامپیلو باکتر است.

سالمونلا نیز در روده  پرندگان، خزندگان و پستاندارن وجود دارد و موجب تب، اسهال و درد شکم می شود و میتواند در افراد دچار ضعف سیستم ایمنی به جریان خون حمله کند و عفونتهای تهدید کننده  حیات به وجود می آورد.

 گاو، مخزن باکتری Ecoli 0157 :H7 است و معمولاً انسان به دنبال خوردن گوشت آلوده  این حیوان یا آب آلوده به مقادیر میکروسکوپی مدفوع آن آلوده میشود.

بیماری با اسهال شدید و خونی و درد قولنجی شکم همراه است و معمولاً تب چندانی وجود ندارد. در ۳ تا ۵ درصد موارد کمخونی موقت، خونریزی شدید و نارسایی کلیه ایجاد می شود.

 کالیسی ویروس موجب بیماری گوارشی حاد توام با استفراغ (که شدت بیشتری نسبت به اسهال دارد) می شود و معمولاً طی ۲ روز بهبود می یابد. به نظر میرسد این عفونت از طریق فرد- به – فرد انتقال پیدا می کند و آلوده شدن مواد غذایی به دستان آلوده  فرد ناقل باعث انتقال بیماری می شود.
مسومیت غذایی  چگونه بوجود می آید؟ ادامه در نسخه دوم 

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *