قالب وردپرس درنا توس
خانه / مشخصات درخت زبان گنجشک و خواص بی نظیر آن!!
درخت زبان گنجشک
درخت زبان گنجشک

مشخصات درخت زبان گنجشک و خواص بی نظیر آن!!

مشخصات درخت زبان گنجشک و خواص بی نظیر آن!!

 درخت زبان گنجشک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی زبان گنجشک است زبان گنجشک دارای چند گونه است. به طور کلی درختی است از خانواده ی Oleaceae، جنس Fraximus، متوسط القامت با جوانه های سیاه رنگ، پوست تنه ی آن خاکستری تیره و برگهای آن شانه ای مرکب دارای ۱۵-۹ برگچهای بیضی شکل، کمی نوک دار با دندانه های ریز می باشد که پشت برگها صاف و عاری از کرک است. گلهای آن به رنگ قرمز مایل به قهوه ای می باشد و معمولاً قبل از برگها در بهار ظاهر می شود. میوه ی آن خوشه ای و هر میوه دارای بال بیضی شکل، انتهای آن تیزولی قاعده ی آن قوسی است و در آن یک دانه قرار دارد، هر دانه باریک و طویل و شبیه به زبان گنجشک و قهوه ایرنگ میباشد. این درخت در نواحی معتدل زمین می روید.

ترکیب شیمیایی: گلوکوزیر فراکسین یا فراکسوزید -مانیت – اینوزیت- کوئرستین – دکستروز – مالیک اسید – صمغ – تانن -اسانس.

نامهای دیگر گیاه درخت زبان گنجشک در طب سنتی: در گونه های مختلف لسان العصفور – لسان العصافیر – دردار- وان -وند-ونو – بناو-بنو – بینو- نباوج -اهر-قوشی دیلی – تلک – تلکوچی – خوشی تباخ.

خواص درخت زبان گنجشک

درمان گیاهی سنگ کلیه

بیست و پنج تا سی گرم از آن را در نیم لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را هر صبح و عصر هر بار یک فنجان بنوشید. معرق، ملین و مسهل است، ادرار را زیاد میکند و برای درمان ورم کلیه، شن یا سنگ کلیه و مثانه و استسقا به کار میرود،

درمان گیاهی روماتیسم

تب های دایرهای را درمان می کند، برای درمان نقرس و روماتیسم مفید است.

درمان گیاهی لکنت زبان

پنج مثقال آن را نیم کوب کنید و در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را هر نیم ساعت یک قاشق مرباخوری بنوشید. لکنت زبان را درمان می کند.

داروی گیاهی افزایش نیروی جنسی

اگر ۵ مثقال از نیم کوب کرده ی آن را در یک لیتر آب بجوشانید و قبل از هر غذا یک فنجان از آب صاف کرده ی آن را بنوشید، برای افزایش ترشح ادرار، رفع ورم کلیه و خرد کردن سنگ کلیه و سنگ مثانه مفید است، ورم و درد شصت پا یا نقرس و روماتیسم را درمان می کند، برای تقویت اعضای تناسلی و تحرکی و ازدیادنیروی جنسی زن و مرد مؤثر است، درد پهلو و درد تهی گاهی که از رطوبات اطراف و اعصاب باشد را معالجه می کند.

در زنان نازا که تخمدان های آنان سالم است و عمل تخمک سازی به حال طبیعی انجام می شود اما کیسه ی رحم آنان به علل آمادگی پرورش جنین را ندارد و یا لوله های اودیدوکت که تخمک از آنها به رحم می آید ناراحتی هایی دارد، میتوانند پودر مغز آن را بعدازظهر به خود برگیرند، امکان باردار شدن در آنان افزایش مییابد.

داروی گاهی اشتهاآور

سی تا چهل گرم از آن را نیم کوب کنید و در یک لیتر آب پنج دقیقه بجوشانید و هر روز سه دفعه هر بار یک فنجان از آب صاف کرده ی آن را قبل از غذا بنوشید. تونیک، اشتهاآور، تب بر، خلط آور و نرم کننده ی سینه است.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *