مشخصات کلی از ترومای وارد شده به مثانه و پیشابراه


مشخصات کلی از ترومای وارد شده به مثانه و پیشابراه

مشخصات کلی از ترومای وارد شده به مثانه و پیشابراه

 

ترومای وارد به مثانه

اغب به علت ضربات خارجی بوده، با شکستگی لگن همراه است. (در حدود ۱۵٪ تمام شکستگی های لگن با آسیب های مثانه یا پیشابراه همراهی دارد).

علل:

ایاتروژنیک شامل اقدامات ژنیکولوژیک و جراحی های لگنی یا در ترمیم فتق و جراحی های ترانس یورترال می باشند.

علایم‌ شایع‌: ۱. درد شدید شکمی‌ ۲. ادرار دردناک‌ یا ناتوانی‌ در ادرار کردن‌ ۳. خروج‌ ترشح‌ خون‌ آلوده‌ از پیشابراه‌ ۴. شوک‌ (تعریق‌؛ غش‌؛ تهوع‌؛ نفس‌ نفس‌ زدن‌؛ تند بودن‌ نبض‌؛ پوست‌ رنگ‌ پریده‌، سرد، و مرطوب‌)

ـ علل‌ بیماری: معمولاً یک‌ شکستگی‌ استخوان‌ لگن‌ که‌ مثانه‌ یا پیشابراه‌ را سوراخ‌ کرده‌ است‌.

ـ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر: ۱. مصرف‌ الکل‌ ۲. خطر کردن‌ و احتمال‌ حادثه‌ و تصادف‌ ۳. مشاغل‌ خطرناک‌ ۴. رانندگی‌ خطرناک‌ و در شرایط‌ نامناسب‌ ۵. کودکانی‌ که‌ مورد سوء استفاده‌ جنسی‌ قرار می‌گیرند.

ـ پیشگیری‌: حتی‌الامکان‌ از خود در برابر صدمات‌ محافظت‌ به‌ عمل‌ آورید. همیشه‌ به‌ هنگام‌ رانندگی‌ کمربند خود را ببندید، تا خدای‌ ناکرده‌ به‌ هنگام‌ وقوع‌ سانحه‌ رانندگی‌، اعضای‌ داخلی‌ شما آسیب‌ نبیند. هیچگاه‌ الکل‌ ننوشید خصوصاً پیش‌ از رانندگی‌.

ـ عواقب‌ مورد انتظار: سوراخ‌ شدن‌ مثانه‌ یا پیشابراه‌ نیازمند درمان‌ اورژانس‌ در بیمارستان‌ است‌. اغلب‌ موارد با استراحت‌ در رختخواب‌، گذشت‌ زمان‌، و درمان‌ حمایتی‌ یا جراحی‌ بهبود می‌یابند.

ـ عوارض‌ احتمالی‌: خونریزی‌ داخلی‌، نشست‌ ادرار به‌ داخل‌ شکم‌، که‌ باعث‌ التهاب‌ یا عفونت‌ شکمی‌ می‌شود. عفونت‌ مکرر به‌ علت‌ تشکیل‌ بافت‌ جوشگاهی‌ در پیشابراه‌ که‌ مسیر عبور ادرار را تنگ‌ کرده‌ باشد.

ـ درمان‌: بستری‌ شدن‌ در بیمارستان‌؛ مراقبت‌ اورژانس‌، عکس‌برداری‌ از مجاری‌ ادراری‌، جراحی‌ برای‌ ترمیم‌ سوراخ‌ شدگی‌ مثانه‌ (معمولاً). آسیب‌ به‌ پیشابراه‌ ممکن‌ است‌ بدون‌ جراحی‌ ترمیم‌ یابد.

ـ داروها: آنتی‌بیوتیک‌ برای‌ پیشگیری‌ از عفونت‌، داروی‌ ضد درد در صورت‌ نیاز، داروهای‌ آنتی‌کولینرژیک‌ برای‌ اسپاسم‌.

ـ فعالیت‌: تا حدی‌ که‌ توانایی‌ بدنی‌ شما اجازه‌ می‌دهد، فعالیت‌ خود را حفظ‌ کنید. دوره‌ بهبود را حدود یک‌ ماه‌ درنظر بگیرید. تا زمانی‌ که‌ بهبودی‌ کامل‌ حاصل‌ نشده‌ باشد به‌ کار باز نگردید و از نزدیکی‌ خودداری‌ کنید.

ـ رژیم‌ غذائی‌: هیچ‌ رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. روزانه‌ ۸-۶ لیوان‌ آب‌ بنوشید. الکل‌ ننوشید.

ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمائید: اگر شما علایم‌ آسیب‌ به‌ مثانه‌ یا پیشابراه‌ را دارید. اگر به‌ هنگام‌ درمان‌ یا پس‌ از درمان‌، دچار تب‌ و لرز شده‌اید. اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل کنترل شده اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.

ترومای وارد بر پیشابراه

اغلب در مردان و به دنبال شکستگی لگن یا ناشی از ترومای Straddle (زینی) میباشد. ترومای پیشابراه در خانم ها نادر است. پیشابراه را از نظر آناتومیک، به دو بخش می توان تقسیم کرد: پیشابراه خلفی که شامل بخش های پروستاتیک و مامبرانو است و پیشابراه قدامی که شامل .بخش های بولبر و پندولوس می باشد

اسیب های وارد بر پیشابراه

قسمت مامبرانوی پیشابراه که از دیافراگم اوروژنیتال عبور میکند، بیش از بقیه قسمت های پیشابراه در معرض آسیب ناشی از تروما قرار دارد. دیافراگم اوروژنیتال شامل .قسمت اعظم اسفنکتر ادراری است

از آنجا که دیافراگم اوروژنیتال به قسمت تحتانی شاخ پوبیس اتصال دارد، شکستگی های لگن باعث آسیب به آن و در نتیجه، آسیب به پیشابراه مامبرانو می شود. معمولاً پیشابراه از قسمت پروگزیمال به دیافراگم اوروژنیتال قطع شده و پروستات به علت هماتوم در فضای اطراف مثانه و پروستات، به سمت  بالا جابجا می شود.

پاتوژنز و پاتولوژی

آسیب های وارد بر پیشابراه خلفی معمولاً به دنبال ترومای بلانت و شکستگی لگن اتفاق میافتد. 

یافته های بالینی

علایم و نشانه ها

شامل ناتوانی در ادرار کردن و درد بخش تحتانی شکم است. در معاینه وجود خون در نوک مه آ بسیار مهم است، چرا که در صورت وجودداشتن، نباید اقدام به کاتتریزاسیون شود. تلاش برای کاتتریزاسیون در این حالت منجر به را به پارگی کامل تبدیل میکند. در این حالت باید بلافاصله اقدام به یورتروگرافی رتروگراد (RUG) نمود تا تشخیص بیماری اثبات شود.

در معاینه رکتوم، ممکن است بتوان هماتوم بزرگ لگن را که باعث جا به جا شدن پروستات بهسمت بالا شده است لمس کرد، با این حال معاینه رکتال ممکن است گمراه کننده باشد، چرا که هماتوم سفت لگن در لمس مشابه قوام پروستات میباشد. در صورتی که لیگامان پوبوپروسستانیک سالم باشد جا به جایی پروستات به سمت بالا صورت نخواهد گرفت. همچنین در پارگی های ناقص پیشابراه (۱۰٪ موارد) جا به جایی پروستات نخواهیم داشت:

  1. B) یافته های آزمایشگاهی

ممکن است انمی دیده شود. در ابتدا، نباید بیمار را به ادرار کردن تشویق نمود و همچنین نباید اقدام به تتریزاسیون کرده لذا بررسی ادرار ممکن است در ابتدا .امکانپذیر نباشد

  1. C) یافته های تصویربرداری در عکس ساده اغلب شکستگی لگن مشهود است. یورتروگرافی رتروگراد (با استفاده از ۲۰ تا ۳۰ میلی لیتر ماده حاجب محلول در آب)، میتواند نشت ماده حاجب در محل اتصال پیشابراه پروستاتی به مامبرانو راا نشان دهد. در صورتی که پارگی ناقص باشد، نشت ماده حاجب به مقدار کم صورت گرفته و قسمتی از ماده حاجب وارد پیشابراه پروستاتی و مثانه خواهد شد. در بررسی با ابزار، استفاده از کاتتریزاسیون یا یورتروسکوپی ممنوع است؛ چرا که این اقدامات باعث افزایش خطر هماتوم، عفونت و آسیب اضافی به پارگی ناقص پیشابراه خواهد شد

تشخیص افتراقی

پارگی مثانه ممکن است همراه آسیب های پیشابراه خلفی وجود داشته باشد به همین دلیل باید اوروگرافی وریدی انجام گیرد. بخش قدامی پیشابراه نیز ممکن است همانند پیشابراه خلفی دچار آسیب شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد